Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CristianACS
Subiect Autor

Problema Ambreiaj

02 Iun 2012, 12:32

Va salut. Azi masina fiind incarcata cu 5 persoane am vazut ca se "tura in gol" motorul la depasiri, stiu ca este problema cu ambreiajul dar ma gandeam sa schimb si volanta. Oare se merita sa inlocuiesc volanta cu masa dubla cu una cu masa simpla? Care e diferenta? Se simte la ceva?
Care sunt costurile pt. a schimba doar ambreiajul? si care sunt costurile pt. a schimba tot(ambreiaj, rulment, placa)? (daca a mai schimbat cineva) .Doresc pe viitor o resoftare. Va multumesc.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

HUNTER
HUNTER

Re: Problema Ambreiaj

02 Iun 2012, 17:25

daca kitul de ambreiaj are din fabrica volanta cu masa dubla nu o sa mearga sa pui volanta cu masa simpla,nu se potriveste.
kitul valeo era undeva la 24 de mil,dar complet,disc de ambreiaj,volanta masa dubla,rulment de presiune.
kitul sacks parca era mai ieftin,dar nu continea si rulmentul de presiune,care venea separat daca era comandat.insa,kitul +rulmentul ajungea aproape tot la banii unui kit valeo.

CristianACS
Subiect Autor

02 Iun 2012, 19:09

Si totusi nu cred ca e ambreiajul de vina, am gasit ulei pe roata stanga in interior cand am spalat masina.
Ambreiajul nu tine sus deci putine sanse sa fie el de vina, nu? Cred ca ambreiajul prinde ulei pe undeva..semering ..ceva. Lasam pana marti cand o duc la un mecanic.

CristianACS
Subiect Autor

22 Iun 2012, 11:10

Se poate inchide topicul. Am schimbat kit ambreiaj luk + semering motor + cap planetara + schimbat ulei cutie. Va multumesc. Drumuri bune

ClauSiAlin

12 Oct 2012, 14:34

Salut Cristian ACS,am si eu o intrebare,cred ca eu pierd ulei pe la semeringul de la motor dispre cutia de viteze pt ca am aceleasi simptome ca ale masinii tale,daca accelerez brusc se tureaza in gol si +de asta se vede cum se prelinge ulei de undeva din spatele motorului spre masina.Intrebarea mea e cat ai dat pe acel semering si cat costa un disc de ambreiaj decat?Mersi frumos si astept raspunsul tau.

justliv

13 Oct 2012, 08:57

Din pacate, problema e sigur de la ambreiaj. si eu am patit la fel, exact aceleasi simpome.dupa acea data a inceput rulmentul sa-mi troncane si sa faca in toate felurile. nu trebuie neaparat sa tina ambreiaju mai sus daca e stricat. la mine tine normal si nici nu-mi patineaza acum. tin sa precizez ca acele probleme le-am avut cand aveam soft pe masina. de atunci nu mi s-a mai turat in gol dar probleme cu ambreiajul tot am. legat de volanta, mie mi-a spus bogdan(haplea) care se pricepe destul de bine, sa-mi iau ambreiaj valeo cu masa simpla chiar daca eu din fabrica am avut cu masa dubla. se potriveste. problema care se punea era ca ambreiajul cu masa simpla e posibil sa resimta toate socurile si acele socuri se indreptau si catre motor si nu ar fi fost placut, insa cei de la valeo au facut volanta si ambreiajul de o asemenea maniera incat sa poti inlocui volanta dubla cu una simpla.