Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

razmih

07 Oct 2008, 12:23

Biocarpet nu gasesti la raionul pentru masini ci la cel pentru uz casnic, unde gasesti detergentii de vase/haine/geamuri. Cred ca este in orice magazin universal.

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

Re: Seat Leon 1M 1.6 16 V

16 Iul 2009, 07:50

Pfuuu...s-a pus praful de cand nu am mai scris pe aici asa ca hai sa facem un update.

Pe 4.12.2008 la mirifica viteza de 35 km/h m-am trezit cu un Subaru Forester ca intra in mine din dreapta. M-a sters, defapt sifonat destul de bine, incat sa schimb ambele usi pe dreapta si sa fie necesara si o vopsire de aripa dreapta spate. Programarea in service a fost pe 22 decembrie, dupa vreo 1 luna si ceva, am descoperit ca ar fi nevoie sa schimb si usita de la torpedou care nu se deschidea prea lin. Usita care evident ca vine doar cu torpedou. Per total, facut inca un deviz, inca o asteptare la plata, si pe urma inca o vizita la asiguratorul lui peste, nu dam nume (Asirom), sa ii convig sa si plateasca.

Masina a iesit din service-ul Brady Service caci asiguratorul lui peste (nu dam nume dar stiti voi cine) nu are contract cu vreun service autorizat SEAT. De atunci si pana acum am mai facut o revizie unde am apucat sa curat clapeta de acceleratie,iar masina a ajuns la 121.000 de km si totul merge struna. Si pentru ca masina mea a avut de suferit in aceasta iarna, ieri a primit un binemeritat detailing interior executat de cei de la Zoneprotect.

Urmeaza conform recomandarilor celor de la service sa schimb discurile de frana pe spate, caci se pare ca s-au cam uzat si nu calca bine placutele de frana. In rest benzina cat cuprinde si o talpa din cand in cand.

I`m in love with my Seat! :D
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

14 Aug 2009, 12:53

Ceapa ei de treaba: de cand am luat masina am observat ca discurile pe spate sunt cam ruginite. Dupa cum spuneam in postul anterior la revizia care am facut-o mecanicul m-a avertizat ca ar fi cazul sa schimb discurile si placutele. Zis si facut, ma duc azi sa le schimb.

Dat roata jos, dat discul jos, si ca totul sa fie superb imi scartaia tamburul (cred ca asa ii spune) si ramasese si cam fara vaselina in el.
Am schimbat asadar:
Discuri spate noi TRW
Placute spate noi TRW
Tamburul lui peste'
+Manopera

Total de plata : 925 de lei dintr-un foc. La care ar mai fi de adaugat rata de 500 de lei la masina, si constatam cu stupoare ca masina a cheltuit 1425 de lei din bugetul meu pe aceasta luna.

Cu toti dracii pentru faza asta, ma bucur ca am totul nou pe spate cand vine vorba de franare iar singura investitie care o mai am pana la sfarsitul anului ar fi niste anvelope de iarna.

bertzi43
B-82-AJS

14 Aug 2009, 23:37

ce tambur domn'le.....detaliaza putin ca nu stiu la care te referi?? :?:
gzhazh scrie:
Total de plata : 925 de lei dintr-un foc

moamaa o gramada de bani......de banii astia schimbam si discuri si placute fata :)

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

17 Aug 2009, 08:34

Eh ma duc mai incolo jos dupa chitanta, caci o am in torpedou si explic atunci mai clar :)

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

17 Aug 2009, 12:19

Avem asa:
Discuri de frana: 2 x 145 = 290
Placute frana: 1 x 125 = 125
Rulmenti roata: 1 x 280 = 280
Manopera: 1,9 x 119 = 226.1

Total: 921.1

Ma rog, eu sa fiu sanatos si masinuta sa mearga bine, nu stau sa ma mai enervez acum. Urmeaza un drum de 1300 de km, aveam nevoie de ea in stare perfecta de functionare.