Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cum evitati amenzile de viteza in Romania ?

detector
10 (24%)
statie
20 (49%)
merg 100% legal
11 (27%)

Voturi totale: 41

TIBI

Re: Detector RADAR vs Statie CB.

07 Mai 2012, 21:06

''merg legal'' :lol: ... nu exista asa ceva,cel putin nu la noi :wink: Sunt curios daca cei care au bifat ,chiar merg asa.Sa fin onesti cu noi insine :roll: Nu e nimeni premiat :tongue si nu va fi reclamat daca o mai ''comite'' uneori :tongue .
Ponderea e cam mare si greu de crezut.

Legat de statie de statie,m-as rezuma doar la walkie talkie cand as merge in tandem sau in coloana cu mai multi cunoscuti.
Cum a zis si Gamer,nu te poti baza pe altii.Am mers in masina cu statie(ca pasager) si am fost anuntati ca in locul X e radar la panda.S-a dovedit a fi o mare tzeapa.In cazul asta,de ce sa cred un tir-ist pus pe glume ?
Daca e sa-mi iau amenda pt viteza cu detector in masina,asta e!Am motiv sa-l schimb,dar CLAR cu un altul si NU statie.Avandu-l de vreo 8ani (varf de gama la momentul respectiv) si-a amortizat pretul pana acum,necotizand la bugetul local.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Mai 2012, 22:20

nici eu nu mai cred de mult in mos craciun, de aceea am vrut initial sa pun si un smiley face la optiunea "merg 100% legal". sa mergi temperat si calculat e una, dar 100% legal e imposibil. sunteti voi siguri ca ati respectat limitele de viteza pe absolut toate portiunile de drum si chiar si toate limitarile de 30/10 etc ? eu nu cred, pt ca in unele situatii chiar am incurca traficul daca am fi atat de rigurosi. mie cel mai ok mi se pare mersul in ritm cu toata lumea. daca toti incetinesc (cu motiv) nu o sa fiu eu erou, si invers, daca toti o calca nu o sa stau eu cu ochii in vitezometru sa nu depasesc 50,00 kmh...

pana la urma, la detector vs statie tine si de optiune personala, daca am descoperit o metoda care ni se potriveste, ramanem cu ea

HUNTER
HUNTER

07 Mai 2012, 22:32

sa-mi exprim si eu opinia: pot spune ca merg in mare parte regulamentar,pt ca nu vreau sa cotizez la stat dar si pt ca masina nu este una care sa imi permita sa fac raliuri,nu ca am avea drumuri pt asa ceva.
detectoarele,clar,isi fac treaba.statiile isi au si ele partile bune,avand aici indicatii despre radare sau informatii care le poti primi pentru eventuale nelamuriri privitoare la drumuri sau trafic,dar si partile rele,tinand cont ca avem parte de limbaje colorate si eventuale 'tzepe' ale unor mistocari.
eu am optat pt statie,deoarece,PAREREA MEA,este ca este mai utila decat detectorul de radar.este doar parerea mea,si respect parerile celorlati atat despre detectoare cat si despre statii.fiecare alege ce crede ca-i este folositor.
:hi

ciprian83
Zorro
Subiect Autor

07 Mai 2012, 23:01

Intradevar,statiile au ceva avantaje in plus fata de detectoare. Singurul minus pana acum la statii este antena,care la fiecare parcare sau noaptea trebuie luata si bagata in portbagaj ca sa nu te trezesti fara ea :(
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

gamer555
ClubSEAT Admin

08 Mai 2012, 01:20

@ the hunter: nu e vorba de ce iti permite masina sau nu, aici nu vorbim de raliuri sau curse sau mai stiu eu ce. nu sunt de acord si nici clubul nu promoveaza asa ceva. discutia era despre altceva, de exemplu sunt pe DN si intru in sat unde e limita de 50. nu o sa franez sa dau cu botul de bord in dreptul indicatorului, incetinesti mai lent daca tot e drumul liber si nu ai oameni pe carosabil. dar poate se gaseste o masina parcata dupa un copac si nu ii vezi, si hop iti dau amenda, pt ca sunt "rigurosi" si stau la ciupeala.

HUNTER
HUNTER

08 Mai 2012, 06:23

Gamer: imi cer scuze daca m-am exprimat gresit,dar nu vroiam sa 'promovez' raliurile,nici nu sunt de acord cu asta(si eu sunt constient ca viteza ucide)....ai perfecta dreptate in ceea ce spui.
trebuia sa pun glilimelele de rigoare la cuvantul raliuri,tocmai pt a se intelege ca nu vreau sa incit la asa ceva.pt raliuri,sau cine vrea sa-si testeze potenta masinii,exista circuite special amenajate.si eu,poate ca multi altii,sunt patit cu 'smecheri de soasea'(cum le spune cineva),si am ajuns in sant tocmai pt ca am evitat un idiot care a intrat in depasire intr-o curba.deci,departe gandul de a promova raliurile.
ce am vrut sa spun,era ca nu vreau sa cotizez la stat pt ca as vrea sa imi testez performantele masinii,sau ca mi-am luat statie tocmai pentru a circula ca nebunul pe sosele,departe gandul.

Razvan V.

14 Mai 2012, 21:20

Din punctul meu de vedere avantaj 100% statie CB.
1-sti ce este pe drum
2-poti cere o informatie
3-poti cere chiar ajutor in caz de nevoie
4-poate sa ocupe si spatiu mic ( http://www.cbmania.ro/statii_radio_cb_2 ... multi.html ), statie care se poate conecta si la casti, protejand de limbajul vulgar ceilalti ocupanti ai masinii
5-eu personal prefer sa pierd 30 de secunde sa scot antena din portagaj si sa o pun pe plafon decat sa pierd cateva sute de lei

Horjoaga Lucian

19 Sep 2012, 13:05

Statieee ! Detin o statie de 1 an si ceva..si m-a scapat de o gramada de amenzi ! Face toti banii! :hi
Volkswagen Passat -2006- Albastru 2.0 TDI 140 CP
Seat Cordoba -2006- Rosu Emocion 1.4 MPI 16V 86 cp
viewtopic.php?f=68&t=11475

ciprian83
Zorro
Subiect Autor

19 Sep 2012, 13:21

Nu te deranjaza bruiajul ei la drum lung???
Mie imi vine sa o arunc pe geam si am clibrat antena de 2 ori. :)
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

Horjoaga Lucian

20 Sep 2012, 08:30

@ Ciprian chiar nu ma deranjzeaza..pentru ca o dau mai tare doar cand intreb..restul o tin la volum minim..prefer sa intreb la perioade mai scurte de timp..decat sa o tin data tare tot drumul! :hi

ciprian83
Zorro
Subiect Autor

20 Sep 2012, 08:34

Nu ai patit niciodata sa-ti raspunda politi si sa-ti spuna ca e liber brumul???
Eu am patit-o dar,am avut noroc ca au mai intrat si alti colegi de trafic si am lasat-o mai moale!!! :yh
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

Horjoaga Lucian

20 Sep 2012, 09:22

Nu..faza cu politia ca sa imi raspunda si sa-mi spuna ca e liber nu mii s-a intamplat niciodata..eu de cele mai multe ori..cand vad ca vine un tir din fata..atunci intreb..si sunt sigur ca el imi raspunde ! :hi

dexter1973

20 Sep 2012, 09:37

statia este "sfanta"
o am de cand au aparut MCV-urile cu radarele noi
de cand o am nu am mai luat nici o amenda pentru depasirea vitezei sau alte contraventii in afara localitatii
si am facut destule drumuri prin tara...
raman pe statie :)
Seat Leon 1p, 1.6 MPI, 102 HP
- kit admisie K&N; - suspensie sport Weitec Haicon GT; - bari stabilizatoare KW
- resoftare RBN; - evacuare Remus; - faruri dectane dayline + stopuri CarDNA

Vlad.

21 Sep 2012, 15:32

Niciuna. :yh
In afara localitatii si asa nu sta nimeni la panda pentru viteza, deci ii poti da blana, in curbe sau pe linii continue in locuri periculoase nu te bagi in depasire daca vrei sa mai apuci ziua de maine.
Iar in localitati, mergi ca omu` cu un 55-60 la ora, pentru ca nu stii niciodata de unde iti sare in fata o caruta, un copchil care si-a scapat mingea de fotbal in drum sau o baba aterizata din senin pe trecerea de pietoni. Asta ziua. Iar noaptea te poti abtine la un 70-80 la ora.
Cine e inconstient incat sa mearga cu viteze astronomice prin localitati, chiar merita o mica amenda sau o suspendare de permis.

Cat cu "pistele amenajate". Sa fim seriosi, nu exista asa ceva la noi. Cine vrea intr-adevar sa isi testeze masina se suie pe o autostrada (Campia Turzii - Turda 15 km fara sa trebuiasca sa misti 1mm volanul , cunoscatorii stiu) la o ora mai neaglomerata si ii da "shpan".

Eu unul cand stiu ca am de parcurs 3-400 km efectiv nu pot sa stau dupa ceilalti de pe drum, depasesc tot, iar in localitati mergem incet, ca nu stii niciodata pe cine poti lovi ... Cand ma duc la plimbare, insa, ma depasesc toate Loganurile de pe planeta Pamant. :lol:
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

ovydyu4all

23 Aug 2013, 20:25

Va salut “colegilor” :)
Sunt in cautarea unei statii CB, ceva modest fara pretentii mari, sa bata pe o raza de 8-10km. Ma intereseaza mai mult receptia decat emiterea. Si cum suntem in toiul crizei, am un buget de 350lei si ma gandeam la urmatorul pachet http://www.statiiradiocb.com/cumpara/st ... 45-5658035 antena PNI. Ce parere aveti, este cat de cat ok pt utilizare ocazionala? Multumesc si drumuri bune ! :D