Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lucianluce
Subiect Autor

Filtru de aer murdar de ulei

17 Apr 2012, 22:02

Am verificat acum cateva zile filtru de aer si am avut o mica surpriza, garnitura care etanseaza camera de admisie (cele doua ochiuri) de la clapeta de acceleratie era murdara de ulei, peretii camerei erau la fel iar clapeta era curata. Mai era putin ulei si in zona din stanga unde intra un furtunas, nu stiu pentru ce este. Mentionez ca filtrul nu l-am verificat de vara trecuta. Intrebarea mea este daca este ceva normal sau este vreo mica problema.
Multumesc
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

dany19940
Moderator

Re: Filtru de aer murdar de ulei

17 Apr 2012, 22:07

No problem, asa-i normal. Exista o circulatie de vapori de ulei prin carcasa filtrului. Acel furtunel e pentru recuperare gaze nearse si vapori de ulei din baie, va fi cam mereu plin de ulei. Poti sufla in furtunel sa vezi daca exista circulatiei, sa nu fie infundat decantorul de ulei. Este bidonasul negru prins in spatele motorului, acel furtun ajunge la el. E ca un labirint la interior si se mai infunda cu calamina uneori. Se poate curata destul de usor.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

lucianluce
Subiect Autor

Re: Filtru de aer murdar de ulei

18 Apr 2012, 08:38

Merci pt. raspuns!
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine