Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

pocarel
Subiect Autor

Vreau si eu unul

05 Apr 2012, 15:30

Salut,

Numele meu este Andrei si aceasta este prima mea postare in cadrul acestui forum/club.

Zilele trecute m-am decis sa imi cumpar o masina si pentru ca imi place foarte mult "Seat leon" am spus ca el/ea este aleasa :). Am un buget de cca 4500 de Euro asa ca am gasit cateva optiuni pe internet, sincer mie imi place foarte motorizarea "1.6, 16 valve, 105 CV" deoarece are un motor care se"infinge" cat de cat si cu un consum relativ OK.

Zilele astea am gasit urmatorul anunt si as dori sa stiu si parerile voastre:

"ABS, aer conditionat, jante aliaj, controlul tractiunii, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, interior velur, xenon, ESP, proiectoare ceata, suspensie reglabila, geamuri colorate./ PACHET TOP SPORT CUPRA !!!!! ECHIPATA SPORT CU AMORTIZOARE ''K W"',TOBE ESAPAMENT BORLA, FILTRU AER K&N, JANTE VARA ORIGINALE 17 SI DE IARNA TABLA PE 15,DISTRIBUTIA ,ULEI SI FILTRE SCHIMBATE LA 90 000 KM SE POATE VERIFICA."

Proprietarul cerea initial 4500 Euroi pret pe care am reusit sa il negociez la 4300 DEOCAMDATA. maine ar trebui sa ma duc sa vad masina si sa ma decid daca o vreau sau nu. Mentionez ca este el cel care a venit cu ideia de a merge la orice reprezentanta/service pentru a ma convinge daca masina e in regula sau nu..

Astept parerile voastre si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia SAMD...

Numai bine si o zi placuta.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

pocarel
Subiect Autor

Re: Vreau si eu unul

05 Apr 2012, 15:32

Revin si cu link-ul anuntului: http://www.autovit.ro/seat-leon-C22630620.html

sorinpavel

05 Apr 2012, 16:09

E un pret foarte bun avand in vedere ca are kitul de FR/topsport pe ea . In orice caz , inainte de a o cumpara mergi cu cineva care se pricepe foarte bine pentru a o verifica in detaliu eventual la reprezentanta pentru istoric .

Succes!

pocarel
Subiect Autor

05 Apr 2012, 16:28

Multumesc frumos pentru "reply".

Desigur, maine as dori sa merg cu el la o reprezentanta sau ceva de genul. Cred ca e una SEAT in Pantelimon.

Drumuri bune.

pocarel
Subiect Autor

05 Apr 2012, 17:34

Din pacate cei de la SEAT nu au timp deloc maine.

Ma poate ajuta altcineva cu o programare sau care are "ochiul format", cunostinte la un service bun e.t.c....

...pls... :roll:

HUNTER
HUNTER

05 Apr 2012, 18:02

arata bine masina.....in poze,iar pretul este super bun,la banii astia gasesti leonuri de 1.6 cu echipare stock,bun pretul pt kitul de fr.si eu zic sa mergi cu un baiat care se pricepe,si care stie la ce sa se uite,eventuale urme de accidente,elemente vopsite,etc.sunt destui baieti in Bucuresti care au leonuri,si care intr-adevar se pricep,poate te ajuta unul.
eu iti doresc bafta,sa il iei daca e bun,ca asa,masina arata belea.....si sa mai adaugam un leon frumos in club.
bafta :hi

dany19940
Moderator

05 Apr 2012, 18:29

Ai grija, in anuntul de pe Autovit scrie ca are ABS, controlul tractiunii si ESP. Vezi daca ai buton de dezactivare in consola centrala, intre scaune, intre cel de deschidere a rezervorului si maneta franei de mana. Multi completeaza anunturile fara sa stie ce scriu, si mai si confunda EPC cu ESP, care n-au nici o treaba una cu alta. Inclin sa cred ca are doar ABS. Daca ai butonul de care vorbeam acolo, vezi ce scrie pe el: daca scrie TCS - are controlul tractiunii. Daca scrie ESP - ai controlul stabilitatii. Daca nu ai buton - ai doar ABS. Nu crede pe cel care spune ca are cine stie ce sistem, el incearca sa vada daca te pricepi si sa mai obtina ceva monetar. Deci, nu ai 2 butoane pe consola - rezervor si inca unul - ai doar ABS! In rest arata bine masina. Sper sa iasa bine la verificare. Bafta !
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Roger
Moderator

05 Apr 2012, 22:05

Asa este cum zice si Dany, legat ESP. Roaga-l sa-ti trimita cateva poze de la interior, eventual una cu sticker-ul din portbagaj.
Aparent e ok, insa eu am dubii ca e o masina ingrijita. Intreaba-l de ce a pus kit-ul de FR, cand, unde. Vezi daca toate geamurile au inscriptia SEAT pe ele. Vezi daca agata in treapta a 2-a cand schimbi vitezele. Fa un test de amortizoare si de frane, pe banc. Vezi cata carne au cauciucurile, iar daca sunt mancate sa mai scada la pret ca o sa te coste ceva. Vezi daca functioneaza toate comenzile, butoanele...etc. Un test cu VAG COM -ul sau cu VAS-ul e bine venit. Vezi daca ai un sigur buzunar in spatele scaunului de la pasager. Daca ai la sofer nu e bine, inseamna ca sunt schimbate cu unele de UK.

Bafta si sa ne tii la curent

bobby_iacob2005

05 Apr 2012, 22:13

si nu fii impresionat de kitul fr neaparat
unii schimba spoilere la ele pt ca au fost lovite. nu din pasiune ca noi;)
spor la cautare

RoshKtu

05 Apr 2012, 22:46

Prin Berceni sau prin zona te pot ajuta eu cu un vag-com maine (orele 15-18 de preferat) in functie si de timp pt ca am si cateva ore de munca... o scanare sa vedem eventualele erori, etc... Eventual vezi cum merge al meu vezi cum merge si ala sa faci o comparatie...
B 123 RHK

SEAT LEON 1.6 16v 105 cai
HONDA Hornet B 599 TOY

viewtopic.php?f=134&t=4654&st=0&sk=t&sd=a
:iroc:

Bogdan_wtb

06 Apr 2012, 11:48

of topic.........
roger - care e chestia daca agata in treapta a 2 a ?...........
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

pocarel
Subiect Autor

06 Apr 2012, 15:22

Va salut si ma multumesc frumos pentru urari si sfaturi.

Astazi am cumparat masina. Nu am facut niciun test VAG, deoarece nimeni nu aveat timp si de mine, ma rog asta este o alta discutie. Intradevar butonul despre care vorbeati nu exista si asta am observat de cand m-am urcat in masina si am mai scazut inca 100 de euro la pret, deci 4200.

Sincer nu am controlat daca are sau nu buzunar in spatele scaunului pasagerului. Masina arata OK si nu are semne vizibile ca ar fi fost lovita sau altceva decat o zgarietura pe bara din fata stanga si una pe ce din spate dreapta. Masina trage ok si toate comenzile raspund prompt, de verificat am verificat stalpii am ridicat capota sa vad daca tampoanele sunt OK si cam atat. cauciucurile le-am verificat si sunt aproape noi deasemenea m-am uitat pe ele si sa vad daca sunt tocite mai tare intr-o anumita parte.

Acum sa dea Dumnezeu sa nu am probleme cu ea.

Va multumesc frumos pentru tot.

pocarel
Subiect Autor

06 Apr 2012, 15:29

Era sa uit. Masina este asta:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

:yah

pocarel
Subiect Autor

06 Apr 2012, 15:31

Cine sta prin berceni/brancoveanu, va rog da-ti un semn, as vrea un mic test /0761268881 Andrei

Multumesc anticipat

sorinpavel

06 Apr 2012, 15:41

Sa o stapanesti sanatos , sper sa fie totul in regula cu ea .

Acum .... bun venit in club :)