Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

skag
Subiect Autor

Probleme Seat Leon 2001

20 Sep 2008, 17:39

Sal

Sunt din brasov si am si eu un Seat Leon din 2001.
Se aude un scartait ciudat de fiecare data cand dau de o groapa, sau trec peste ceva, mi s-a zis ca amortizoarele sunt stricate.

Stie cineva un pret pentru amortizoare, si de unde as putea sa le cumpar? Si daca se merita sa le cumpar de la dezmembrari.

A doua problema ar fi ca pe usa din spate am tabla putin indoita. am fost la un service si mi-a zis ca costa 350 RON sa o indrepte. mie mi se pare cam mult avand in vedere ca indoitura este foarte mica, nu are cute, sau vopseaua sa fie crapata.

Stie cineva preturi pentru asa ceva?

Mersi de ajutor

marian_iam
V.I.P.

20 Sep 2008, 18:56

daca iti iei amortizoare de la dezmembrari risti sa fie de aceeasi calitate cu ale tale!
mai bine iti iei noi!

cat despre indoitura... trebuie sa existe si tinichigerie mai ieftina ... sa-ti rezolve problema!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

BALTAZAR2003
Moderator

20 Sep 2008, 19:02

Salut.
Daca banuiesti amortizoarele duse poti sa treci pe la un stand itp si sa ceri o verificare, cred ca te costa 20-30 roni.
Daca ingierul de acolo spune ca sunt terminate, poti sa cumperi altele, dar nu incerca la mana a doua.
Amortizoarele sunt componente care dicteaza intre altele stabilitatea in curbe si eficienta franarii, deci este bine sa fie noi.
Viata lor normala este undeva la 35000-60000km depinde de producator si de cat de solicitata a fost suspensia
Din experienta proprie, nu as cumpara monroe, am avut experiente neplacute cu doua randuri de amortizoare, pe care cu greu am reusit sa recuperez banii si asta doar pentru ca au fost montate la ford.
Vezi cand se intoarce bamse daca poate sa te ajute cu codul lor si eventual sa vezi daca poti cumpara de vw care se pare ca sunt mai ieftine.
Poate totusi scapi doar cu inlocuirea bucselor de la amortizoare.
Pentru indoitura, poti incerca sa desfaci usa si sa impingi cu mana ori cu un lemn infofolit in carpe, poate ai noroc si se indreapta fara sa fie nevoie de tinichigiu.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN

20 Sep 2008, 19:04

esti sigur ca sunt amortizoarele? s-ar putea sa fie bucsele de la bara stabilizatoare care scartzaie sau bucsele de la bascula... am avut si eu scartzaitul asta (se auzea clar un scartzait de cauciuc, ca si cum l-ai rontzai, cand treceam peste hopuri), dar de cand s-a stricat vremea si au dat ploile cred ca s-au uns si alea si nu se mai aude nimic :) incearca si tu sa intri intr-o balta mai mare, poate poate...
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

Ciclistu
Rares

23 Sep 2008, 20:07

Salut
Scartaitul iti poate fi si de la bucsile de la bara stabilizatoare.
Telescoape, in nici un caz nu-ti cumpara second-hand, numai noi, eu mi-am luat 4 buc. noi BODGE pe gaz, au fost 880 ron de la un magazin de piese auto, este mult mai stabila masina decat cu cele pe ulei.
VW Bora 1.9 TDI 131 CP