Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

halex111
Subiect Autor

Seat Leon Cupra - Roti (Jante+Pneuri) Iarna

20 Sep 2008, 11:24

Salut!

Propun un subiect poate familiar doar proprietarilor de Cupra si anume care ar fi variantele pentru a putea rula pe timp de iarna.

Intrebarea ar fi fost daca stie careva vreo solutie de jante pe 16 (care sa incapa de etrierele de Cupra, eu avand deja cauciucuri noi pe 16 de iarna) pentru Seat Cupra...

Testosul

20 Sep 2008, 11:33

Salut si bine ai venit printre noi.
Cu riscul de a fi putin prea categoric raspunsul meu, din pacate pe Leon Cupra, cel putin pe cel nou (1P), nu exista solutie de a pune jante de dimensiuni mai mici de 18'' si nu neaparat din cauza etrierilor, ci din cauza discurilor de frina de pe fata, deci singura solutie este sa se schimbe cauciucurile de vara cu unele de iarna care sa aiba aceeasi dimensiune, respectiv 225/40/18.

halex111
Subiect Autor

20 Sep 2008, 11:35

Eram mai mult k sigur de acest raspuns, ma gandeam ca poate exista ceva custom made...

slabe sperante oricum

The teacher
Profesoru

20 Sep 2008, 19:15

Testosul scrie:
Salut si bine ai venit printre noi.
Cu riscul de a fi putin prea categoric raspunsul meu, din pacate pe Leon Cupra, cel putin pe cel nou (1P), nu exista solutie de a pune jante de dimensiuni mai mici de 18'' si nu neaparat din cauza etrierilor, ci din cauza discurilor de frina de pe fata, deci singura solutie este sa se schimbe cauciucurile de vara cu unele de iarna care sa aiba aceeasi dimensiune, respectiv 225/40/18.

Sau mai slefuiesti discurile sa incapa ceva mai mic.......... :o :lol: :wink:

Cosmin
Admin

21 Sep 2008, 18:09

Pe cupra merg si jantele Alhioth pe 17'' (cele de pe versiunea FR). Sincer sa fiu nu am rulat cu ele, doar le-am pus pe masina si au intrat. Nu se lovea in etrier, dar nici spatiu mare nu mai ramanea. Personal nu mi-au placut cum arata cu suspensia de pe cupra si am renuntat la ele.
In plus se mai pot face improvizatii. Se poate alege un model de jante cu un ET mai mic si atunci ies mai inafara. Sau distantiere. Oricum mai mic de 17'' nu cred ca incape nimic..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

halex111
Subiect Autor

21 Sep 2008, 19:47

Mersi de sfaturi, o sa mai incerc sa mai caut, poate gasesc vreo solutie, dk nu asta e, oricum nu estimez zapada mai mult de o luna la noi...

The teacher
Profesoru

21 Sep 2008, 20:11

halex111 scrie:
Mersi de sfaturi, o sa mai incerc sa mai caut, poate gasesc vreo solutie, dk nu asta e, oricum nu estimez zapada mai mult de o luna la noi...

Ai grija in luna aia pe care o estimezi tu ca perioada de iarna , sa nu -ti rupi gatul , una e guma de vara si alta e guma de iarna , sfat prietenesc, sincer nu te incumeta

halex111
Subiect Autor

22 Sep 2008, 00:44

cristi61 scrie:
halex111 scrie:

Ai grija in luna aia pe care o estimezi tu ca perioada de iarna , sa nu -ti rupi gatul , una e guma de vara si alta e guma de iarna , sfat prietenesc, sincer nu te incumeta

mersi d grija, oricum presupun k-ti dai seama ca nu mi am luat masina asta intamplator... 8)

Testosul

22 Sep 2008, 07:49

Anul trecut la fel am facut si eu....am estimat si iar am estimat pina cand am reusit sa fac toata iarna cu gumele de vara (spre rusinea mea - imi fac mea culpa).....ce pot sa va spun dupa aceasta experienta este ca nu se va mai intimpla absolut nici o iarna fara gume adecvate, nu cu Cupra si nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce gume de vara pe gheata sau zapada cu Cupra.

marian_iam
V.I.P.

22 Sep 2008, 08:06

eu am facut prostia sa-mi schimb "rotile" de iarna cu alea de vara mai devreme si am prins ultima zapada (gheata).
m-am chinuit putin sa o scot din parcare ... derapam in draci...
aceeasi senzatie ca si fuga pe gheata! :D
gume de iarna obligatoriu ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Bamse
Moderator

22 Sep 2008, 08:14

pai gumele de iarna la temperaturi de sub 7 grade sunt bune, nu neaparat pe zapada, si la temperaturi scazute.

alea vara se fac schiuri la temperaturi de genu asta....senzatia cand pui mana pe o anvelopa de vara pe timp rece, e ca talpa de plastic de la unii pantofi.....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Testosul

22 Sep 2008, 09:23

ghita_celofan scrie:
Pe cupra merg si jantele Alhioth pe 17'' (cele de pe versiunea FR). Sincer sa fiu nu am rulat cu ele, doar le-am pus pe masina si au intrat. Nu se lovea in etrier, dar nici spatiu mare nu mai ramanea. Personal nu mi-au placut cum arata cu suspensia de pe cupra si am renuntat la ele.
In plus se mai pot face improvizatii. Se poate alege un model de jante cu un ET mai mic si atunci ies mai inafara. Sau distantiere. Oricum mai mic de 17'' nu cred ca incape nimic..

Oare cum or fi intrat jante de 17'' cand discurile la Cupra parca erau de 17''?...si peste tot pe unde am citit si in tara si afara plus la PBV2, mi-au spus ca exclus jante mai mici de 18'' pe Cupra 1P?....m-ai cam defazat ca sa zic asa.... :wink:

Grozy

22 Sep 2008, 10:03

Daca Cupra are frane la fel ca si R32 incap sigur jante de 17" ca am un prieten care pt iarna are jante de 17" pe ea
Seat Leon FR 2.0 TFSI DSG

Testosul

22 Sep 2008, 10:26

E o chestie ciudata la Cupra, nu stiu exact ce...dar nu merge sa se puna jante mai mici de 18''....la R32 am vazut de iarna si BBS-uri de 16'', dar se pare ca la Cupra nu se poate.

Roby

22 Sep 2008, 10:45

Testosul scrie:
E o chestie ciudata la Cupra, nu stiu exact ce...dar nu merge sa se puna jante mai mici de 18''....la R32 am vazut de iarna si BBS-uri de 16'', dar se pare ca la Cupra nu se poate.
hmm dar ajuta daca ai jante mai mici pe timp de iarna?? :oops: nui tot aia conteaza ce gume ai :oops: sau sunt eu mai blond si nu stiu lamuriti-ma si pe me sa nu mor prost :) :D :D