Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

untipdan
Subiect Autor

De unde cumpar bara noua originala?

08 Mar 2012, 22:21

Voi de unde cumparati componente originale ale caroseriei? Mie imi trebuie bara spate si aripa stanga fata. Baietii de la carpatica nu prea vor sa-mi dea piese noi, vor sa le "repare" pe cele avariate ...asa ca n-am decat sa cumpar eu...sa-mi fac masina unde consider si sa-i dau in judecata.
N-am idee de unde sa-mi iau originale...am mai gasit eu cate ceva pe diverse site-uri dar par sa fie after market-uri. Probabil ca s-ar gasi la dealer...dar la care sa ma duc? Sau daca stiti alte surse...va rog sa-mi spuneti si mie...
Multumesc anticipat!!!
:hi
Cordoba 1.4 2007 BXW

Andrei
Admin / PR

Re: De unde cumpar bara noua originala?

08 Mar 2012, 22:25

S E A T / Porsche Vest 2 / O sa fie scumpe dar sigur vei castiga procesul asa ca nu iti face probleme..
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

untipdan
Subiect Autor

08 Mar 2012, 22:29

You da' man! Ne lamurim maine la intalnire cu toate...si cu vopseaua chrome look si cu bara...etc...
:cheers
Cordoba 1.4 2007 BXW

eugen

09 Mar 2012, 08:03

iti recomand ALTO SYNCRO PANTELIMON

untipdan
Subiect Autor

09 Mar 2012, 09:20

Eu nu recomand la nimeni ALTO SYNCRO PANTELIMON. Am fost la baieti sa-mi faca si mie o nota estimativa (cred ca asa se chiama) pentru daune si m-au refuzat ca de...era 4:40 si ei terminau la 5. Asta dupa ce vorbisem cu ei la tel in aceasi zi si plecasem de la serviciu cu 2 ore mai devreme (ceea ce nu pot sa fac cand am eu chef). Am fost si la altii si cam atat dura...10-20 minute. Dar lenea e lene.
Eu unul tin cont de chestiile astea...drept urmare nu vreau sa mai aud de ei! :x
Cordoba 1.4 2007 BXW

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Mar 2012, 22:21

eu zic ca risti un pic, si probabil o sa iti vezi inapoi banii la anu si la multi ani. iar pe bara + aripa la porsche plus vopsit sub 40 mil nu cred ca iesi. si sa dai banii astia de la tine si apoi sa te trezesti ca nu mai vezi banii, cred ca o sa te oftici ca nu le-ai luat "de la baieti" la sfert de pret...

eu unul presimt ceva procese de lunga durata in afacerea asta carpatica + refuz + porsche bagat cu japca... si doar tu ai de pierdut

BALTAZAR2003
Moderator

09 Mar 2012, 22:29

Te duci la porsche, ori alt dealer cu hartia de la asigurator.
Ei vor face o constatare si un deviz, care NU trebuie sa corespunda cu ce a spus asiguratorul.
Nu cunosc situatia ta, dar la mine cei de la porsche au trecut la inlocuit pe deviz mai multe repere decat trecuse agentul de la sigurari.
Explicatia este simpla.
Repari masina la un service autorizat care pentru a oferi garantie la lucrare si componente conform cu legislatia in vigoare si standardele iso respectate trebuie sa urmeze anumite proceduri.
Unele piese se repara altele nu si se inlocuiesc.
Cum crezi ca poate sa-ti dea garantie ca nu va rugini o aripa chituita si indreptata cu ciocanelul in conditiile in care fabrica spune in manualul de service ca se inlocuieste?
Iar asiguratorul nu poate contrazice dealerul.
Intreaba la orice dealer si vei vedea ca asa este.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

FlorentinPavel

11 Mar 2012, 12:22

Din cate cunosc eu, bara de spate nu se fabrica decat pe original, adica nu exista aftermarket.

untipdan
Subiect Autor

11 Mar 2012, 14:58

FlorentinPavel scrie:
Din cate cunosc eu, bara de spate nu se fabrica decat pe original, adica nu exista aftermarket.

Asa mi s-a spus si mie...am intrebat la cele 2 reprezentate din Targoviste, pentru ca acolo imi fac masina. Nu exista decat bara originala pt spate. Si costa 1200 lei. :!:
Cat despre preturi...deocamdata sunt de aceasi parere cu Gamer. Sa va spun concret... vopsit bara fata+bara spate+usa stanga fata si inlocui+vopsit aripa stanga fata = 5025,61 lei. Daca as mai inlocui si bara spate cred ca ajung pe la aproape 7000. Lucasul de pe aripa si catadioptrii spate nici nu i-am mai luat in calcul pt ca sunt destul de ieftini. Asta oricum e pretul de la un dealer.
La un alt service din Targoviste mi-au cerut 2500 lei (cu piesele lor)...adica aripa+alte maruntisuri+vopsit elementele de mai sus. FARA SCHIMBAT BARA SPATE. Eu normal ca as prefera sa o schimb...nu are mare lucru, sunt doua "urechiuse" rupte. Alea din partea de jos in care se prinde spoilerul inferior.
Problema mea e ca astia de la Carpatica nu vor sa-mi inlocuiasca nici macar aripa, care e destul de sifonata. Si ma cam bate gandul sa imi fac masina la dealer daca tot trebuie sa-i dau in judecata. Si sa imi schimb si bara spate. Teoretic cred ca as putea sa o schimb si pe cea din fata din moment ce e trecuta pe procesul verbal de la politie. Nu stiu inca daca am ceva rupt la ea pentru ca se va vedea abia cand trebuie sa schimb aripa.
Oricum ma gandesc sa nu cumva sa mi-o iau in freza si sa raman cu 5000-7000lei dati la dealer.
2500 n-ar fi atat de grav. Plus ca am mai facut masina la service-ul respectiv si am fost foarte multumit.
Sa vad ce mai zic baieti de la Carpatica. Am vazut ca primesc raspunsuri de la ei doar cand ma apuc si le citesc articole din lege la telefon. Daca accepta pana la urma sa imi dea cei 2500 lei o fac la Targoviste si gata. Daca nu... Cred ca ma duc la cel mai scump dealer, pentru ca citind legea, am ajuns la concluzia ca nu am cum sa pierd in instanta.
Cordoba 1.4 2007 BXW

BALTAZAR2003
Moderator

11 Mar 2012, 15:19

Nu ai ce sa pierzi, te duci cu actele de la asigurator la Mecoprod, ceri un deviz estimativ, il trimiti la asigurator care este obligat sa raspunda in maxim 3 zile, si daca nu da aprobarea ca este de acord cu devizul le ceri scris asta si motivul, apoi le spui ca te duci si reclami la comisia pentru supravegherea asiguratorilor.
Nu au cum sa refuze un deviz de la dealer daca este corect intocmit, dealerul NU carpeste si nu intreapta componentele masinii, asta pentru ca nu are cum sa dea garantie la lucrare si piesa.
Este dreptul tau sa repari masina la ce service vrei, mai ales la dealer.
:)
Imagine

FlorentinPavel

12 Mar 2012, 12:28

Referitor la intrebarea ta initiala, sa stii ca bara originala poti cumpara atat de la reprezentanta, cat si de la orice magazin de piese auto import, cu conditia sa precizezi ca doresti bara originala Seat, nu aftermarket.

Produsele aftermarket sunt si ele considerate originale sau au teoretic o calitate echivalenta, nu trebuie considerate produse contrafacute. Multa lume cumpara produse contrafacute, pe filiera balcanica si le confunda cu produsele aftermarket.

O bara contrafacuta e dintr-un amestec de plastic si smoala, se sparge la cel mai mic impact, se cojeste vopseaua pe ea, se deformeaza la soare, nu-si vine in repere. E turnata prin matrite improvizate dupa o bara originala, de firme neautorizate din cine stie ce tari.

De asa ceva trebuie sa ne ferim.

aalleexx

12 Mar 2012, 23:36

Atentie la Carpatica acum 6 luni am avut si eu un episod nefericit cu ei. Dupa ce am reparat masina nu au vrut sa deconteze, a trebuit sa abuzez putin de functie sa pot obtine ceva legal. In mare parte dupa deviz iti vor spune ca iti dau 50% din valoare, daca ii actionezi in judecata o sa ai primul termen undeva la 1 an, au cateva zeci de procese pe zi in mare parte in regres unde omniasig/allianz/asirom... se prezinta cu avocati, acum tu decizi ce vrei sa faci. Trimite o petitie si la CSA formulata de un avocat in acelasi timp spre stiinta la Carpatica. Varianta recuperari diferentei de bani neacordate de catre Carpatica o poti recupera de la titularul RCA-ului asta daca ai chef si timp sa te plimbi prin instanta.
Leon Style 1P FL 2010
BXE 1.9 140cp

Passat B8 2016
Mercedes ML 350CDI
------------------
Ex: Opel Kadett GSI, vw Golf 2 GTI, Bmw x3 sd, Skoda Fabia

untipdan
Subiect Autor

13 Mar 2012, 08:41

Multumesc pentru sfaturi! Sunt un pic in dilema momentan... Nu stiu daca sa accept cei aproximativ 1700 lei pe care mi i-au oferit (desi nici pe astia nu stiu daca mi-i vor da - legal ar trebui sa mi-i dea) si sa pun eu diferenta pana la 2500 lei. Am un service care mi-a mai facut cate ceva la masina si lucreaza bine.
Sau sa merg la reprezentanta unde mi-au cerut peste 5000 de lei (asta fara inlocuitul barilor care sunt trecute la daune in PV de la politie). Daca fac asta am sa inlocuiesc si barile. Se va ajunge pe la 7-8000 lei cred. Dar oare e o idee buna? Chiar daca sunt aproape sigur ca voi recupera acesti bani, ar insemna sa-i tin blocati dracu' mai stie cat! :x
Mai astept putin poate accepta sa-mi dea 2500 de lei...eu le-am pus la dosar si devizul de 5000 de lei... :?:
La CSA deja am facut plangere de saptamana trecuta. Dar...e o institutie din Romania! Si cred ca asta spune tot!
Cordoba 1.4 2007 BXW

BALTAZAR2003
Moderator

13 Mar 2012, 12:32

Eu zic sa nu te gandesti la un service de cartier, este dreptul tau sa-ti repari masina la dealer. Singurul loc unde ai garantia ca va ajunge la fel ca din fabrica.
Asta teoretic, practic depinde de mecanicii care lucreaza la ea. Eu si acum mai am cateva balarii de refacut, adica merge stramb si intra apa in portbagaj. SIC!
Cat priveste costurile, NU este treaba ta sa recuperezi ceva de la cel vinovat.
Asiguratorul lui suporta toate cheltuielile si apoi se judeca cu cel vinovat.
Cel putin asa suna noua lege unde si in cazul in care cel vinovat a fost baut, asiguratorul acopera paguba apoi o recupereaza de la el.
Mie asa mi-au spus cei de la Omniasig cand am fost sa deschid dosar de dauna si cel vinovat era baut.
O faci pe casco ori RCA?
Daca ai casco deschide dosar pe casco si recupereaza ei, fara sa-ti creasca rata ori ceva.

Nu lasa nimic de la tine.
Imagine

untipdan
Subiect Autor

13 Mar 2012, 13:16

Eheeeee! Daca aveam casco, era facuta de mult.
Pana si reprezentantele cand aud de carpatica refuza sa mi-o faca. Mi-o fac numai daca platesc eu...asta spune ceva nu?
Stiu ca as castiga pana la urma in instanta, dar.......................dupa cat timp?
Si pe astia de la CSA ii doare undeva. Am vorbit si la telefon cu cineva de acolo acum vreo luna si mi-a zis "sa rezolv eu cu carpatica".
Sper sa am mai mult timp in curand s-o rezolv cumva...
Cordoba 1.4 2007 BXW