Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Miky&Bogdan

Re: Noul Toledo 2012

13 Dec 2012, 14:32

Noul toledo, daca are aceeasi platforma ca si Skoda Rapid va fi sub noul leon atat calitativ cat si ca pret. Am facut un testdrive de curiozitate cu skoda rapid si intreband dealerul ce platforma are mi-a raspuns : puntea fata e de la fabia, iar putea spate este semi-rigida (cum era la octavia tour). Acum ca a aparut si Octavia 3 bazata pe platforma MQB, aceeasi cu a leonului, golfului si A3-ului, sunt convins ca toledo va fi o clasa mai jos.
Ca si senzatie la volan noul rapid (probabil si toledo e la fel) e comparabil vw polo, am condus ambele masini cu motorul 1.6 tdi si sunt similare: directie, cutie de viteze, pozitie la volan...
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

Dip01

15 Ian 2013, 17:57

De ieri sunt disponibile si listele de preturi pentru Toledo. Daca sunteti interesati puteti vizita cel mai apropiat dealer. Pe saptamana viitoare incepem si test driveurile. Pe scurt masina se lanseaza cu motarizari si dotari de inceput peste nivelul de baza de la Rapid. Echivaland dotarile si motarizarile sunt cam pe acolo. Oricum masinile nu vor oficial cel putin sa se concureze ci vor sa castige din segmentul compact entry gen Renault si Chevrolet.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

sonyc

21 Ian 2013, 21:14

Tzaja scrie:
Mie imi place :D
mai ales ca vad ca au pastrat linia pe care o avea toledo-ul M1 (ma refer la capota -roof - portbagaj) - in rest sa fie strutzocamila...ca tot ce e seat e de pe alte platforme (daca nu ma insel). Toti avem sub capota si sub caroserie Audi si VW corcit pana la maxim...
In rest - gusturile nu se discuta
(Leon = Toledo cu fundul taiat saaaaaauuuuu Toledo= Leon cu un fund mare - cel putin generatia M1)
:cheers :drive

Toledo e mai de familisti :))), Leon e de fanatici...
Dar tot toledo, parca e forma finala

ciprian83
Zorro

21 Ian 2013, 21:17

Frumos rau de tot,parca intre leon si toledo ramane toledo fara discutii :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

sandman

21 Ian 2013, 23:32

au aparut si preturile intr-un final:

http://www.seat.ro/noul-toledo/lista-de ... si-catalog
(cam marisoare preturile :yh ) sper sa modifice cat mai repede greseala

oricum, preturile sunt mari. sa dai 20.000 euro pe un toledo style full tdi...negociezi putin si iti iei un exeo
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

kaiser

22 Ian 2013, 09:04

Acum sunt la Metrotehnica pentru revizia de 45000 şi m-am urcat şi eu în noul Toledo, îmi place cum arată la exterio si la interior arată binişor, dar calitatea materialelor folosite lasă impresia de maşină prea low cost, parcă ar avea bordul de lemn. Aşa cum spune şi un coleg mai sus, este direct o strutocamila, o combinatie între skoda şi vw.
link---> Exeo STYLE 2.0 TDI 143HP <---link

Dip01

23 Ian 2013, 09:30

Am citit posturile voastre de pana acum si simt ca ar trebui clarificate sau reclarificate anumite lucruri. In primul rand, asa cum am scris si in postul meu de mai sus, reiau ideea ca Toledo este cu buna stiinta pozitionat in segmentul compact sedan entry level. Nu se pune problema sa fie un benchmark al marcii sau produselor viitoare, nu se pune problema sa fie intre Skoda si VW. A propos intre ce Skoda si ce VW? Sau comparam un model cu toata gama altor producatori. VW nu are nimic in clasa Toledo, iar Skoda are Rapid care sunt identice din toate punctele de vedere pana la pret, diferind doar designul. Si pentru ca am mentionat de pret, pozitionarea modelului nu are nici o legatura cu 20.000 euro. Nu s-a urmarit vanzarea catre clienti de top cu variante full. Drept dovada ca nici nu exista comenzi pentru geamurile electrice spate pe usa soferului. Se urmareste la SEAT fata de Skoda vanzarea motorizarilor TSi cu dotari decente. De aceea la noi nu exista 1.2 MPI ca la Rapid si masina in standard dotarea Reference e mult mai dotata decat Skoda Rapid Avantaj pentru ca s-a luat in considerare targetul nostru. Luate ofertele de Rapid si Toledo si ajustate la dotari si motorizari sunt la fel. Decizia tine de design si atasament fata de marca. Personal, avand Toledo in showroom, sunt convins ca este un model care se va vinde pentru ca arata mult mai bine si ofera mai mult decat costa. Spatiul este uimitor atat in interior cat si la portbagaj. Arata semnificativ mai bine decat Rapid in realitate. Daca aveti nelamuriri va rog cu incredere sa intrebati. Eu cu siguranta va stau la dispozitie pentru orice fel de detalii.
Cristian Tion

Moldotrans Auto

28 Ian 2013, 11:41

Hello! De curand a ajuns si la noi noul SEAT Toledo. Masina pe care o avem la drive test este echipata cu unitatea 1.6 TDI de 105 CP, iar pachetul de dotari este Style cu ceva optiuni in plus. Culoarea: Ocean Blue - singura culoare speciala pentru Toledo.

Pe cei din Iasi sau pe cei care au drum prin Iasi ii asteptam la o tura!

Totusi, inainte de asta vrem sa va aratam cateva fotografii pe care i le-am facut sambata. Noua ne plac foarte, foarte mult! Voua? :)

Le gasiti la noi pe blog: http://goo.gl/rpIqz Nu le-am incarcat aici pentru ca sunt prea mari si prea multe.
Moldotrans Auto - dealer autorizat SEAT pe piata din Iasi
Urmareste-ne pe retelele sociale: Facebook | Twitter | YouTube
Avem si-un website aratos: MOLDOTRANS.RO

srulz

28 Ian 2013, 17:31

Fara a spune ca noul model este urat, nu pot sa nu remarc ceva: la design, a disparut "personalitatea" marcii Seat de la vechiul model. Nu stiu daca e un lucru bun sau rau, dar, mie unul mi se pare ca Toledo a redevenit la aspect, varianta mai ieftina a unui model mai scump. Am vazut pe undeva un comment cum ca, probabil vor trebui sa schimbe si vechiul sloganul "auto emocion" in "auto economycion".

Imagine
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP

TuPeU

28 Ian 2013, 23:36

"personalitatea" de la vechiul model? banuiesc ca vb de 1m nu de 5p, 1m au dat "personalitatea" si la leon si la toledo, si ca exterior si ca interior, si noul model este foarte ok..lafel..si interior si exterior, eu zic ca marca seat isi va reveni bine tare cu noile modele de leon si toledo
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT

lucianluce

29 Ian 2013, 00:55

Odata cu noile modele aparute s-a cam sfarsit personalitatea marcii Seat. Acum te uiti pe strada la un Seat si vezi un VW cu alta `palarie`. leon, toledo, jetta, golf, polo, ibiza, parca toate sunt la fel. S-a dus originalitatea modelelor 1M, 1P. Eu unul cred ca o sa renunt la marca Seat in viitor.
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

srulz

29 Ian 2013, 11:25

Eu cred ca poza postata mai sus "spune tot"... ca si design. Eu observ ca, pana la noile modele se mai facea efortul de a se da cat de cat personalitate marcii, chiar daca sunt rude apropiate... si sunt toate VAG. Acum, ultimile modele imi par mai mult niste face-lift-uri la aceeasi caroserie.
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP

Dip01

30 Ian 2013, 10:29

Am mai zis-o si la subiectul legat de Leon. E clar ca targetul SEAT se schimba. Parerile voastre sunt indreptatite indiferent de directia in care merg. Multi dintre voi vad unitate si conformitate intre modelele actuale fata de unicitatea si personalitatea modelelor anterioare si aveti dreptate. Eu pe de alta parte vad in asta faptul ca in cele din urma SEAT urmeaza o linie de dezvoltare clara si se aliniaza tuturor marilor producatori auto care cauta acum crearea unei identitati de design pentru intreaga gama. Ganditi-va ca aproape fiecare model de pana acum a fost creat de alt designer, este normal atunci sa difere. Va aduc aminte ca in 2008 cand s-a lansat noua Ibiza pretul pentru 1.6/105CP Reference era 14.045 euro cu TVA. Acum vindem Toledo, clasa compacta sedan cu motorizare superioara TSI tot de 105 CP de la 13.986 euro. Este clar ca costurile trebuie sa se reflecte in tot felul de aspecte: materiale, design unitar, linii de productie comune (vezi Rapid si Toledo, Alhambra si Sharan, Audi Q3 fabricat la SEAT in Spania etc) precum si in echipamente comune pentru toate marcile din protofoliu. Nu este tot una sa faci un volan sau un radio CD pentru 200.000 de SEAT-uri sau pentru 2.000.000 de masini din tot grupul VW. Eu personal consider putin fortata asemanarea din punct de vedere al designului cu alte marci. Daca urmariti Skoda Rapid si noua Octavia si ele au design aproape identic cum o sa aiba si modelele lor de acum incolo. La noi Ibiza facelift, Toledo si Leon au identiate comuna. Marca VW deja aplica tactica asta, dar intre marci exista, din punctul meu de vedere, diferente clare de design, in functie de publicul tinta. Eu sunt convins ca SEAT in continuare are cel mai sportiv design, dar mai "imblanzit" pentru a fi mai comercial. Works for me :yah
Cristian Tion

nikuseat

30 Ian 2013, 10:45

sunt de acord si eu cu majoritatea la capitolul design exterior puteau sa puna sigla unui vw,audi sau skoda pt k nu-si dadea nimeni seama...pacat ca s-au indepartat si mai mult de originalul 1M.

Miky&Bogdan

04 Feb 2013, 18:38

@Moldotrans Auto
Sunt foarte frumoase pozele in zapada cu noul toledo. Albastru cu zapada alba contrasteaza puternic si-l scot in evidenta.
Totusi poza cu stopul din dreapta poate ar trebui scoasa. Pare ca hayonul nu s-a inchis corect pentru ca linia este mai sus decat linia stopurilor/aripii. Este imaginea 17 din 23
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine