Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

byaseat
Subiect Autor

Re: trepindatii la plecarea de pe loc

01 Mar 2012, 15:52

eu am masina asta de 2 saptm deci nu am stricat eu ambreiajul..:D....cealalta am avut-o 3 ani si nu s-a stricat deloc ambreiajul oricat am innebunit-o:D....
Bamse, voi veni la vara in Bucuresti si ma gandeam sa-mi fac si eu remapare la RBN(m-am interesat si cik sunt cei mai buni) de asta m-ar interesa cat ai dat tu fiind vorba de aceeasi masina si de faptul ca vreau si eu 90 cai....mi-as dori eu mai mult dar tata nu a fost de acord sa-mi ia ceva peste 100 cai si tb sa ma decurc si eu cumva cu asta de 70 :))....
Si am mai descoperit ceva(doamne ma omoara masina asta),mai bine-mi luam corsa D.....este f ruginita dedesubt si chiar am vazut la marginea farurilor..dc oare?ce naiba i-a facut tampitul care a avut-o....e clar ca nu i-a pasat de ea chiar daca se pare ca a avut ceva banuti din moment ce a luat-o full options si personalizata FR..cred ca a costat ceva noua..dar asa e cand ai prea multi bani..nu mai vaLorezi Ce cumperi.Stiu ca optionalele astea costa de mori : mama si-a luat o ford fiesta model nou full option si a dat 19.000 euro..mi se pare enorm..oricum ea e mai nebuna de felul ei..ce sa-i faci:))
Pana la urma voi schimba kitul de ambreiaj,suportii,bucsele,bieletele,amortizoarele,EGR-ul si daca mai face vreo problema o arunc in Bahlui:D

Bamse
Moderator

01 Mar 2012, 17:14

cand vei ajunge la bucuresti, te dau o tura cu masina mea, sa vezi diferentele si asemanarile.

de ce nu iti prezinti si tu masina ta.....si fa si poze la rugina de care zici....dar daca e ruginita, clar a fost revopsita....pt ca masina asta are garantie 12 ani la tabla....asa ca nu garanteaza aia ceva ce rugineste sigur!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

byaseat
Subiect Autor

01 Mar 2012, 18:19

nu stiu daca a fost revopsita ca am controlat in absolut toate colturile si sub toate cauciucurile de protectie,iar tabla nu cred ca rezista chiar 12 ani pentru ca si fosta mea seat ibiza din 2004 prezinta urme mici de rugina si a fost luata de noua si am avut mare grija de ea....dar rugina de pe caroserie nu e f grav...e faptul ca piesele de sub ea sunt f ruginite,parca a stat numai in apa....
voi face poze dar cand o voi spala si voi avea timp sa v-o prezint cum trebuie..dar deocamdata stau in dubii daca sa o vand sau nu...cu problemele enumerate pana acum tu zici ca merita sa o tin sau sa o vand sa-mi iau tot un seat sau corsA?

Bamse
Moderator

01 Mar 2012, 19:05

corsa no way!!!!
eu zic sa ii rezolvi problemele pe care le are......cu rugina de asemenea sa le cureti si sa le dai cu protectie din aia gen teroson....si eu zic ca o sa ai mai putine probleme cu ea decat cu o corsa.

cati km ai cu ea?
poate cel care a mers cu ea, exact ce zici tu nu a avut grija deloc de ea....si la masinile diesel, trebuie sa ai putin mai multa grija decat o benzinara.

byaseat
Subiect Autor

01 Mar 2012, 20:37

are 97000,am luat-o la 96000....nu stiu daca sunt reali fiind adusa din germania....opel corsa e chiar atat de rau?niste argumente ai,poate ai prieteni care detin? mai am putin timp sa reflectez sa vad ce e mai bine sa fac daca sa o vand sau nu...cand am luat-o parea perfecta..apoi au inceput incet incet toate problemele...

Bamse
Moderator

01 Mar 2012, 20:50

pai din cate stiu cand am cautat o masina pt cineva....si m-am tot interesat de toate masinile mici disponibile (opel corsa, ford fiesta, skoda fabia) si am tot sunat la cativa prieteni ce detin service-uri sau au magazine de piese schimb si mi-au recomandat ca ultima varianta corsa, penultima fiesta si oricare din ibiza/fabia/polo

byaseat
Subiect Autor

01 Mar 2012, 21:23

ok..ms pentru sfaturi si pareri...scuze ca te-am innebunit..o seara placuta

Bamse
Moderator

02 Mar 2012, 23:48

no problem!

szintyjanos

01 Iun 2016, 20:38

Salut

Azi a inceput la mine un fenomen de "tremurat la plecarea de pe loc". il pun in viteza I si plec de pe loc ca si pana acum, insa incepe sa tremure, dupa care dispare cum turatia creste peste 2000. La schimbarea de viteze acest fenomen nu se regaseste, insa pe pedala de ambreiaj simt ca si cum ar bate ceva la motor, adica nu ar mege rotund. La marsarier nu se regaseste acest fenomen absolut de loc. Nu stiu ce ar fi, in relanti totul pare ok, insa daca pun piciorul pe ambreiaj fara sa-l apas, se simte ca bate ceva la motor, nu merge rotund ca pana acum. Are deja 182000km, l-am cumparat la 84000 si nu s-a umblat in ea absolut deloc. Are cineva ceva parere?! sa fie de la ambreiaj si volanta?!

multumesc

nmihai67
Michel-Angelo

02 Iun 2016, 01:02

Placa ambreaj consumata, recomandare de schimbare>>> kit ambreaj= placa presiune+placa disc ambreaj+rulment presiune
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

szintyjanos

02 Iun 2016, 07:55

nmihai67 scrie:
Placa ambreaj consumata, recomandare de schimbare>>> kit ambreaj= placa presiune+placa disc ambreaj+rulment presiune

Merci mult,

cam la asta m-am gandit si eu, am dorit doar sa intreb, poate a mai patit cineva asa ceva,
Am observat de exemplu daca tin apasat ambreiajul, se aude un zgomot ciudat, de parca s-ar fi desprins ceva sau ar avea un joc mai mare decat ar trebui, iar tremuratul la plecarea de pe loc ma deranjeaza enorm. As dori totusi sa intreb, ar trebui schimbat si volanta, sau nu prea ar sens, respectiv daca tot e desfacut, eventual un schimb de cablu ambreiaj?!

nmihai67
Michel-Angelo

12 Iun 2016, 00:52

pai e simplu, volanta nu prea mai poate rezista inca un ciclu de viata al unui nou set de ambreaj, prin urmare vei deschide din nou totul.
Nu cred ca ai cablu , este hidraulic !?
Daca nu pot - o sa caut!

szintyjanos

02 Aug 2016, 07:50

Salut, problema s-a rezolvat, kit ambreaj= placa presiune+placa disc ambreaj+rulment presiune. Eu am preferat varianta LUK, cod de catalog: 620332600. Aprox 400RON+TVA, manopera 200RON si masina e in stare perfecta din nou.
Merci de sfaturi

nmihai67
Michel-Angelo

04 Aug 2016, 02:28

ma bucur,....dar manopera chiar este mica sa dea cutia jossa schimbe si sa o puna la loc....desfacearea plametarelor. etc..unde ai facut?
Daca nu pot - o sa caut!