Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lacv72
Subiect Autor

E-mail interesant

23 Feb 2012, 21:04

Salutare.Am anuntul cu CUPRA pe autovit.Ieri seara am primit un mail de la un militar din armata SUA care este la o baza din Afganistan,ca este interesat de masina,va fi transferat in Romania si vrea sa-l cumpere,care e ultimul pret.I-am scris mail cu ultimul pret,mi-a raspuns ca e ok. dar ar mai fi ceva.Are o suma importanta de bani pe care vrea sa-i transfere in romania si vrea sa-i transfere in contul meu.
Ce parere aveti care e faza cu mailul ?A mai primit cineva oferte din astea?Sau o fi unchiul meu american multimilionar de care nici nu stiam ca exista dar care apare pe neasteptate,ca in filme.
Seat Leon Cupra 2009

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: E-mail interesant

23 Feb 2012, 21:07

e teapa clasica, stai linsitit. vrea sa iti afle datele tale personale si detalii despre cont, isi face un buletin fals parca si iti scoate banii din cont. si sigur nu e american :roll:

Geo_DMG

23 Feb 2012, 21:11

eu am patit cand am vandut Golful...te tot abureste pe urma pana iti afla mai multe date, exact asa cum zice Gamer...la cate tepe se trag acum, ai mare grija!

bafta la vanzare!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

radu14m

23 Feb 2012, 21:17

E plin de oferte de genu.
si eu am primit tot felul de oferte dar sfatul meu e sa ignori.
vor datele tale

luci&dana
VIP

23 Feb 2012, 22:03

:yh :yh :yh :yh ce tare mailul. Lucrez de multi ani cu militarii SUA si nu sunt interesati de asa ceva never. Ca sa iti dau un exemplu de facilitate pentru ei...un ford mustang de 80 de mii de dolari, ei il iau nou undeva la 35%-45% din pret :hi . asa ca sterge mailul :D
pentru orice eventualitate, intreaba-l in ce district, regiune este, cum se numeste baza, din ce unitate face parte si unde urmeaza sa fie transferat la noi. sunt curios de raspuns :yh
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

lacv72
Subiect Autor

23 Feb 2012, 22:40

mail-ul este cat o foaie a4,am scris aici ce e mai important.nu inteleg de ce m-a ales pe mine.imi cere numarul de telefon desi il am in anunt,nume ,adresa,varsta, sex,ocupatia.
Seat Leon Cupra 2009

Geo_DMG

23 Feb 2012, 22:46

pt ca presupun ca a gandit asa:
-masina sport - 4 usi(batraneii isi iau in 2 usi ca sa compenseze cu varsta), mai mult ca sigur e tanar, sanse mai mari sa-l pacalesc
-e din Romania, o tara in care multa lume inca nu are acces la internet si la informatie - iar cred ca-l pot pacali...

si nu cred ca esti tu singurul ales...cred ca sunt mult mai multi, si trebuie sa pice unul nu?
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

lacv72
Subiect Autor

24 Feb 2012, 10:25

am cautat pe goagal numele militarului care mi-a trimis mail-ul si am ajuns la adresa:antifraudintl.org>militari scams.aici am vazut ca sunt oferte destule de la diverse persoane multimilionare in dolari.un mail asemanator am primit si eu.
Seat Leon Cupra 2009

maverick1508

24 Feb 2012, 11:38

Oare cate tipuri de tepe mai scot astia?... Aia cu mosnegii care stau in varf de munte izolati fara telefon si vor sa depui niste bani la WE etc.
@lacv72: Apropo vezi ca e/era unu care te suna (roman) si pretinde ca e interesat de masina si locuieste in Romania doar ca in alt oras si de la discutii despre masina incepe cu abureli ca e om de afaceri si daca stii terenuri ieftine sau alte treburi de genul, tentative de "tovarasie" si cand vine vorba de venit si cumparat masina de la tine incepe sa te roage sa-i trimiti niste bani ca ti-i inapoiaza cand va vedeti si daca refuzi incepe ca domle el vine de la mama naibii sa vada o masina si tu n-ai incredere in el si alte chestii. Ma rog, nu mai retin toata povestea dar in mare cam asa era.
Ai grija, povesti sunt multe si o sa tot apara altele noi cand incepe lumea sa afle de cele vechi si nu le mai merge...
Imagine
designed by Giorgetto Giugiaro
Seat Toledo '96 & Opel Astra '03

sony

24 Feb 2012, 12:55

si eu am primit exact acelasi mail la anunt dat in italia pe un site specializat in vanzari auto.sterge mailul si gata. :glasses
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia

Imagine

catalinutzu

30 Mai 2012, 12:06

fa-ti un cont gol la misto si zii sa ti vireze banii acolo
sau sa tii transfere prin western union :))
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Bogdan

30 Mai 2012, 21:47

Acel mail este un template, un exemplu de SCAM!
Smecheria de fapt e alta, nu-l intereseaza pe el datele tale si in niciun caz nu sta nimeni sa isi faca un act fals si sa mearga la banca unde va descoperi ca de fapt ai 1 RON in cont sau si mai rau, esti dator bancii :)).
Daca vei continua discutiile o sa aflii ca pentru ati trimite el acea suma de bani, exista niste costuri, costuri care el nu le poate suporta deoarece banii aia multi sunt intr-un depozit, si nu poate sa l strice partial!
Si atunci tu ii trimiti lui niste bani ca el sa poata face tranzactia, evident ca el garanteaza cu banii care trebuie sa ti-i trimita.
Trebuie sa recunosc ca au evoluat, de la o batranica > la un biet student nigerian > sau vreun fotomodel in cautare de un barbat serios> la un militar american care se transfera in Romania :))..

Mai schimba cu el cateva mailuri fara sa dai date evident(oricum nu are ce sa faca cu ele), si o sa te prinzi de smecherie :)
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews

razmih

01 Iun 2012, 09:54

Eu am avut o colega de serviciu care s-a tepuit asa.
Povestea era despre intrarea in posesie a unei mosteniri, dar pentru asta trebuia sa faca niste cheltuieli. Iti cerea sa il ajuti si ca imparte mostenirea cu tine.
Fraiera, proaspat divortata si afectata psihic, a pus botul si a trimis cateva sute de euro fara sa intrebe ceva despre asta. Abia cand a vazut ca nu mai primeste nicio stire de la persoana respectiva a inceput sa ceara parerea noastra. Si ca sa fie si mai rau, fraiera s-a imprumutat de banii aceia.
In perioada aceia circulau la greu emailuri despre persoane din africa, persecutate politic si care vroiau sa scoata banii din tara de frica regimului.