Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DGVu'
Subiect Autor

Trepidatii/vibratii la plecarea de pe loc si in mers

07 Feb 2012, 09:15

Va salut domnilor! ....dupa ce m-am aventurat aseara prin zapada destul de maricica,dupa ce am fortat-o de cateva ori sa ies...a inceput sa vibreze la plecarea de pe loc si in accelerare la vitezele 1,2,3... Masina trage la fel, discul de ambreaj nu patineaza, doar aceste vibratii pe care le-am simtit si aseara knd era calda si astazi de dimineata in podea,in volan ,cand tin mana pe schimbatorul de viteze, ...eu cu masina ating in permanenta pe stradutele laturalnice, ma gandesc (vreau sa cred) ca este altceva in afara de ambreaj...Astept o parere din partea dvs!!! va multumesc frumos!!!

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Trepidatii/vibratii la plecarea de pe loc si in mers

07 Feb 2012, 23:10

Cred ca ai niste ghiata la greu pe undeva pe dedesupt, un coleg avea jeantele pline de ghiata dupa ce a maturat pe jos, si trepida de ziceai ca se rupe. Daca poti fa o spalare cu jet fierbinte si pe la planetare
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

DGVu'
Subiect Autor

13 Feb 2012, 12:34

nmihai67 scrie:
Cred ca ai niste ghiata la greu pe undeva pe dedesupt, un coleg avea jeantele pline de ghiata dupa ce a maturat pe jos, si trepida de ziceai ca se rupe. Daca poti fa o spalare cu jet fierbinte si pe la planetare

Salut.am rezolvat problema..am fost cu ea la un service unde aveau rampa (pe elevator nu o pot ridica),si a fost cum ai zis tu: gheatza la greu la planetare,la suportul anti-balans,la bara de torsiune...
Iti multumesc mult pentru sfat
Drumuri bune!

De_MooN

12 Aug 2012, 16:02

trepidatii am si eu la motor dar nu imi dau seama de la ce pot fi. in mers cand accelerez se simte un trepidat de la motor sau cutie..
Seat Leon 1P Sport UP 2006 2.0 TDI 16v Stylance DSG 140 Cai