Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dragos_is
Subiect Autor

Re: Leon alb 1.4TSI

06 Oct 2012, 02:27

Va salut din nou,de aceasta data doar sa ma plang de serviciile oferite de unii dealeri atunci cand esti in belea. Pe scurt acum 4 saptamani soata mea a lovit un gard in incercarea de a evita o posesoare de permis pt care oglinzile laterale sunt obiecte de ornament si pt infrumusetare. Masina ei nu a patit absolut nimic,in schimb a mea dupa prima vedere atunci doar spoilerul si bieleta de directie.
Imagine ImagineImagine
Intre timp in 4 saptamani de cand se afla la service-ul dealerului s-a mai descoperit ca mai trebuie si bratul bascula,pistonasul de la spalatorul farului si mai nou si farul. Ce nu inteleg eu acum:cand se face constatarea nu se desface totul ca sa se vada exact ce piese trebuiesc? La mine pe parcurs si cum au avut chef de treaba au mai descoperit cate ceva. Pana acum s-au facut 2 contraexpertize pt a comanda piese. Dar ce ma doare cel mai tare si nu ma lasa sa dorm noaptea e delasarea si minciuna de care am parte din plin. In primele 3 saptamani au schimbat doar bieleta si au obsevat ca trebuie si bratul schimbat. Acum 2 saptamani am fost plecat la Brasov pt cateva zile. Vorbesc cu ei la telefon si imi spun ca au schimbat bratul si ca e ok mai trebuie doar spoilerul si e gata. Cand ajung acasa ma duc la ei. Acolo surpriza:masina era in aceeasi stare cum era cand am plecat. Nu facusera nimic la ea pe motiv ca sunt aglomerati, au oameni putini si nu fac fata. Zilele trecute nici la telefon nu-mi mai raspund. Ieri mi-a raspuns si mi-au zis ca e la tinichigerie unde ii monteaza farul cel nou si spoilerul,dar cand am intrebat pt a nu stiu cata oara cand e gata iarasi m-am lovit de zidul nepasarii lasandu-ma cu ochii in soare. Si uite asa au trecut 4 saptamani de cand astept sa-mi iau masina inapoi. Poate gandesc eu gresit nu stiu, dar mie nu mi se pare normal asa ceva. Totusi ca sa nu fiu carcotas prea tare mi-au pus la dispozitie o alta masina cu care ma misc de vreo 2 saptamani. Dar masina mea tot la ei in service se afla. Sper ca nu v-am plictisit cu patania mea si va doresc sa aveti drumuri linistite fara evenimente. Revin cu noutati si poze. Cu respect :hi
Seat Leon Style 1.4 TSI Cupra R face
Imagine
viewtopic.php?f=5&t=11951

GabitZZu
Gypsy

06 Oct 2012, 10:10

Dute si stai intruna de ei,cearta-te,fa urat...pana la urma nu au incotro :D
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

TIBI

06 Oct 2012, 12:12

Sa ai grija sa nu-ti fie inlocuite si alte piese de pe masina.Mecanici mai fac diverse manevre,din pacate :roll:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

BOGY26
Bogdan

06 Oct 2012, 16:38

Perfect de acord cu Tibi..desi nu prea ai cum verifica, decat sa desfaci tu...dar in Rrumania se intampla asemenea lucruri, cunosc cazur: prieteni care au fost sunati de mecanicii de la REPREZENTANTA si intrebati de ce piese au nevoie, ca au prospaturi, dar nu la SEAT...
bafta!

Dragos_is
Subiect Autor

20 Oct 2012, 13:34

Dupa o perioada prea lunga de asteptare :yah

Imagine Imagine Imagine
Si dupa cum se vede tot nu e gata in totalitate. Sper ca pe saptamana viitoare sa o finalizez. Cred ca pe anul asta ma opresc aici :hi
Imagine

Miky&Bogdan

20 Oct 2012, 13:39

:glasses Laser !
Bravo. A fost tot raul spre bine.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

radu4iasi

20 Oct 2012, 14:12

am trecut ieri in fuga pe la reprezentanta sa las masina mamei ( cordoba ) la revizie si ti-am vazut masina
ma bucur ca au terminat-o si sper sa fie ultima nefericire de genul

Dragos_is
Subiect Autor

20 Oct 2012, 16:33

Da intradevar tot raul spre bine dar eu cred ca nimeni nu-si doreste sa treaca prin asa ceva. Mai ales prin ce am trecut eu. Deci dupa 6 saptamani de stres tot nu e gata in totalitate. Dupa cum se vede in poze spalatorii de faruri nu sunt completi iar ieri cand au pus-o pe standul de directie au constatat ca trebuie schimbat si jugul pe care vin montate bratele. Asta dupa ce o luna a stat la mecanica si au schimbat bieleta de directie si apoi bratul. In privinta vopsitoriei nu am ce comenta a iesit super. Per total sunt multumit de cum a iesit. A mai ramas de schimbat si spoilerul spate si niste jante mai in ton cu infatisarea noua. Dar astea raman pt anul viitor
Ca si jante oscilez ca dimensiuni intre 17 si 18 inci iar ca model dupa indelungi cautari raportat la calitate/pret sunt 2 modele de la MAK
Imagine
sau
Imagine
Astept pareri si sugestii in privinta jantelor :hi
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

20 Oct 2012, 17:16

arata super cu noua bara ! cat despre jante, primul model e imitatie de ultraleggera din ce vad. alege ce-ti place tie, nu ce place la lume :)

andrei.27kim

20 Oct 2012, 17:56

Bine ca in sfarsit ti-ai recuperat leutzul si ai scapat de tractoras :tongue
Chiar daca ai asteptat de ti-au iesit :shock: macar arata smecher :glasses ....Acum poti sa spui ca esti unicat in Iasi :D
In ceea ce priveste jantele sunt de acord cu Gamer, mergi pe ce iti place tie, dar daca chiar vrei si parerea noastra eu merg pe varianta 2.
Hai sa o vedem terminata si sa ne vedem la o cafea/suc/orice la finalul saptamanii :cheers
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

ionutblv
BLV SCENTS

20 Oct 2012, 20:10

Imagine

Imagine

Imagine

cu gume ps3 :mrgreen:

TIBI

20 Oct 2012, 21:11

Nu stiu cat de bine o sa dea modelul denver/detroid pe un seat.Am vazut un passat b6 cu astfel de jante si veneau ca dracu.
Mak-urile ar fi altceva.
Cauta 17'',gumele sunt mai ieftine :wink:

huse piele schimbator

Dragos_is
Subiect Autor

22 Oct 2012, 11:48

@Gamer - Merci beaucoup de aprecieri.Vis a vis de jante eu voiam pareri pro si contra in privinta diametrului,ca si model normal ca imi cumpar ce imi place mie.Este un shop specializat pe langa Charleroi chiar langa autostrada dar n-am avut timp niciodata sa ma duc la ei sa iau o oferta.Poate ma intorc in Belgia de la anul si ne vedem acolo :hi
@Andrei - Nu chiar e unicat sunt altele mai aranjate ca a mea.Da ca si look cred ca sunt singurul cu facelift Cupra.Deocamdata.Apropo de masini unicat aseara am vazut leonul lui Kenzo in Copou si e super tare.Eu am fost vineri la intalnire si vin si saptamana asta :hi
@Ionut - Faine dar nu pe gustul meu.Ceva mai race vreau dar mai vedem pana la anul plus ca mai e de studiat piata ca sunt mii de modele :hi
@Tibi - Da intradevar sunt mai ieftine cele de 17 dar nu cu mult fata de 18.Nu ar fi asta singura problema.Problema cea mai mare cu care ne confruntam cu totii sunt drumurile noastre.Din cauza asta stau in dubii :hi
Acum am si eu o intrebare poate stie cineva sau si-a montat:spoilerul spate de Cupra pre FL se potriveste pe FL?
Imagine

TIBI

22 Oct 2012, 13:17

Prinderea ar trebui sa fie identica.
Legat de jante,eu prefer 17'' ...un talon putin mai mare chiar conteaza.

huse piele schimbator

Dragos_is
Subiect Autor

22 Oct 2012, 17:21

Dar tu nu ai jantele de Cupra pe 18? Sa inteleg ca nu esti multumit de ele. Referitor la spoiler nu stiu daca e la fel la triple si la hayon. De la reprezentanta mi s-a spus ca nu se potrivesc din cauza aceasta dar mie mi se par la fel.
Imagine