Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dj_johnzy
Subiect Autor

Re: Motor gripat,blocat Seat Ibiza ,motive ce au dus la asta?

14 Feb 2012, 18:17

Salut baieti, va multumesc mult pentru parerile si sugestiile voastre ati fost pe aproape su verdictul iata ce a zis mecanicul : se pare ca din cauza drumurilor scurte pe care eu le faceam cu masina 1 km dus 1 km intors acasa servici sa facut condens care sa lasat pe fundul baii facandu-se gheata de un deget , a tras pe sorb si porbabil a inghetat si acolo iar din aceasta cauza nu s-a mai facut ungerea .Acum de reparat sunt urmatoarele de rectificat vibrochenu 150-200 Ron , de cumparat cuzintii 250-300 , de schimbat ulei si filtru alti 200 iar manopera vreo 150 de lei, una peste alta eu zic ca scap ieftin.
Problema este alta , se mai merita sa mai tin masina , credeti ca au fost afectate si alte piese ?
Seat Ibiza 1.4 MPI 60 CP 2002

cristi_mky
Inginer

14 Feb 2012, 18:22

:shock: Nu am mai auzit sa fie atata condens :shock:
Daca ai apa de un deget in baie,se face uleiul CA CIocolata.
Apa de un deget cred ca provine de la altceva.
:hi
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

BALTAZAR2003
Moderator

14 Feb 2012, 18:35

Nu are cum sa condenseze atat cat sa adune apa de un deget, nici daca ai fi mers cu spirt in loc de benzina.
Cum spune si Cristi, apa aia are alta sursa in ulei.
Nu doar ce ai enumerat trebuie verificat, toate piesele in miscare trebuiesc verificate si masurate sa nu fie strunjite, ori decalite.
Curatat fiecare canal si orificiu de ungere, sa nu contina span ori alte balarii.
Multa munca.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dany19940
Moderator

14 Feb 2012, 20:26

Daca a gasit gheata pe fundul baii...e ciudat. Oricum, trebuie suflat si spalat orice orificiu de ulei din bloc, mai ales cele care pleaca inspre chiulasa si duc ulei la culbutori. O sugestie, daca te tine buzunarul: schimba si pompa de ulei la toata afacerea asta. Motorul va merge bine dupa "operatia" asta de "lifting", ai sa vezi. Nu vad de ce s-o vinzi doar din cauza asta. Sa-ti desfaca si capacul la culbutori si sa spele bine pe-acolo, eventual sa scoata si culbutorii, sa le faca toaleta cu varful de ac prin gaurele si sa-i dezamorseze inainte de-ai monta la loc. La fel, sa sufle bine cu aer prin toate gaurelele ce apar acolo la chiulasa. Asta inainte de-a monta arborele cotit. Si sa n-o dea...cotita mecanicul c-ar fi mai mult de munca, ca e ceva necesar. Daca iti consuma ceva ulei inainte de asta, poate ar fi indicat sa schimbi si simeringurile la supape. Dar...asta stabilesti tu, functie de "punguta cu 2 bani" :) . In rest...ai scapat ieftin.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Ulise

14 Feb 2012, 22:19

Salut! Am un Seat Ibiza CLX 1,2 din 1992 . Am facut schimbul de ulei acum vreo doua luni (masina are 175000km )si am folosit ulei Mobil 1 15w 40. In primele zile totul a fost ok apoi a inceput sa mi se aprinda martorul de la ulei de fiecare data cind opresc motorul si uleiul e cald , daca circul pe o distanta mai mica si uleiul e rece nu se aprinde cind tai contactul. Sa fie pompa de ulei uzata ? Sau uleiul necorespunzator ? E motor SISTEM PORSCHE si nu am cartea tehnica a masinii ca sa stiu ce ulei ar fi corespunzator :( . Va rog un raspuns! Multumesc anticipat !
SEAT IBIZA 1,2i CLX 71CP PURSANGE 1992 :lol:
Blanco Alpino

BALTAZAR2003
Moderator

14 Feb 2012, 22:26

Cum se aprinde dupa ce opresti motorul? fii mai explicit te rog.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cristi_mky
Inginer

15 Feb 2012, 06:46

dj_johnzy scrie:
Salut baieti, va multumesc mult pentru parerile si sugestiile voastre ati fost pe aproape su verdictul iata ce a zis mecanicul : se pare ca din cauza drumurilor scurte pe care eu le faceam cu masina 1 km dus 1 km intors acasa servici sa facut condens care sa lasat pe fundul baii facandu-se gheata de un deget , a tras pe sorb si porbabil a inghetat si acolo iar din aceasta cauza nu s-a mai facut ungerea .Acum de reparat sunt urmatoarele de rectificat vibrochenu 150-200 Ron , de cumparat cuzintii 250-300 , de schimbat ulei si filtru alti 200 iar manopera vreo 150 de lei, una peste alta eu zic ca scap ieftin.
Problema este alta , se mai merita sa mai tin masina , credeti ca au fost afectate si alte piese ?

Eu am mai scris ce trebuie facut,daca o faci cum spui tu ...
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

dj_johnzy
Subiect Autor

15 Feb 2012, 20:30

nie asa mi s-a spus ca s-a format condes care a rezultat in aceasta gheata ca o fi de grosimea unui deget sau mai putin asta nu stiu, eu v-am relatat ce a zis mecanicul,eu am incredere in el fiind un apropiat al meu nu imi face magarii , o sa ii recomand sa faca si celellalte operatiuni de curatare ca sa fiu linistit.
Sa inteleg ca nu e nevoie sa scap de masinutza?asta ma bucura dar ma lasa cu o urma de indoiala.
Seat Ibiza 1.4 MPI 60 CP 2002

dany19940
Moderator

15 Feb 2012, 20:59

Johnzy, a mea a fost intr-o stare mult mai grava si merge de 2 ani fara treaba. Daca zici ca omul ti-e apropiat, n-o sa-ti faca ceva gresit. Deci, bafta!

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Ulise

15 Feb 2012, 21:16

Da, in secunda in care tai contactul si motorul care este cald mai face o rotatie , doua in gol , se aprinde becul . Cind merg pe o distanta mai mica (3-4 km) si uleiul e rece nu se aprinde becul la taierea contactului .Masina o am de trei ani si nu am avut problema asta pina acum .Masina a fost adusa din Germania si in compatimentul motor am gasit o eticheta veche pe care era scris 140000 km 10 w 30 (40) , dar petru ca masina avea deja 165000 km am crezut ca ar fi mai bine sa pun un ulei mai viscos 15 w 40. Pina la schimbul de acum doua luni a mers perfect cu uleiu asta 15 w 40 , de aceea cind am facut acuma schimbul de ulei am folosit acelasi tip.Acuma masina are 175000 km si cu ocazia schimbului de ulei am facut un amestec de ulei si motorina cu care motorul a mers citeva secunde pentru a se curata depunerile din motor, apoi am golit amestecul am schimbat filtrul si am pus ulei .Ma gindesc sa nu se fi uzat partea inferioara a pompei sa nu fi aparut rizuri de la pinioanele pompei si de aceea sa piarda presiune cind uleiul e cald si motorul mai face o rotatie doua pina se opreste.Am observat ca daca turez motorul si las brusc acceleratia si motorul revine la relantiu are o mica ezitare moment in care pilpiie pentru o clipa becul la ulei.
Iti mutumesc pentru ca te-ai aratat interesat de problema mea! Sper ca am fost mai explicit. :hi
Blanco Alpino

dany19940
Moderator

15 Feb 2012, 21:38

Masoara si tu presiunea la cald si poate vei avea o explicatie. Daca ai presiunea mica, atunci e explicabil. Mai departe trebuie sa cauti cauzele.

Motor sistem Porsche? De mult n-am mai vazut asa ceva. A avut varul meu asa ceva, numai ca era de 1,5 itri. Ceva de vis la acceleratie! :bounce:

Bamse
Moderator

16 Feb 2012, 13:10

e si o masinuta prezentata cu motor 1.2 si scrie mare pe el PORSCHE...cu fontul oficial and all....it is real!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Ulise

16 Feb 2012, 22:24

Ms de sfat dany19940 ! O sa incerc simbata . :hi
Ai dreptate cu acceleratia ! :drive
Blanco Alpino