Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

kodrutzz
Subiect Autor

Si al meu...

03 Feb 2012, 20:48

Salut tuturor!

Am deosebita placere sa va prezint noua mea achizitie:

Toledo, fabricatie 2001, motor 1.6 16V AUS, 105hp

Dotarile presupun ca sunt cele standard pentru modelul asta.

Din pacate eu sunt complet ignorant in ceea ce inseamna mecanica, dar din cate mi s-a spus am facut o alegere buna.
Use search and Google. You`ll save everybody`s time!

ciprian83
Zorro

Re: Si al meu...

03 Feb 2012, 20:51

Bine ai venit in marea familie,ai facut o alegere foarte buna. Felicitari!!!. Ce pret a avut masina? si daca pui si niste poze e mai bine. :cheers :cheers :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

kodrutzz
Subiect Autor

03 Feb 2012, 20:52

Pozele sunt cele facute de cel care a adus masina. Din pacate la ce e afara nu cred ca o sa am ocazia sa ma joc dea`fotograful prea curand.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

kodrutzz
Subiect Autor

03 Feb 2012, 20:55

Merci Ciprian. Masina a costat 3500€ exact asa cum o vezi. Din cat mi-am facut eu calculele ma mai costa inca 500 inscrisul cu tot cu taxa de prima inmatriculare. Am inteles ca e un pret bun pentru masina asta.

ciprian83
Zorro

03 Feb 2012, 20:57

Pretul e foarte bun,iesi in jur de 4000 cu ea e super :hi arata foarte bine si culoarea cel putin e pericol. Sa ai noroc de ea si km cat de multi fara reparatii.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

kodrutzz
Subiect Autor

03 Feb 2012, 21:05

Am uitat sa precizez:

Cumparata la 95.000 km, ciudat de putin pt o masina care are totusi 11 ani vechime. Totusi a fost cumparata de la persoana fizica din Germania, nascuta in 47, cartea service si restul actelor sustin kilometrajul afisat.

Probleme depistate:

Nu functioneaza inchiderea din cheie, am schimbat bateria si in momentul in care apas pe butoane nu se aprinde becul. Din cate am inteles este o problema din partea de electronica. Am primit un pret de 100€ pentru o cheie noua care sa functioneze si cu inchiderea. Un coleg mi-a sugerat sa imi pun alarma, care toretic ma costa mai putin si rezolv asa si problema cu inchiderea. Astept sfatul vostru.

Sub fiecare proiector am o fanta in bara. Presupun ca acolo erau puse niste geamuri reflectorizante. Aveti idee ce vine acolo exact si de unde pot sa iau?

ciprian83
Zorro

03 Feb 2012, 21:11

In legatura cu cheia daca nu gasesti mai ieftin iti recomand o alarma,si eu am montat o alarma pt siguranta mea desi la mine functiona si cheia. In bara din fata nu iti lipseste nimic,asa e originalul :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

kodrutzz
Subiect Autor

03 Feb 2012, 21:34

Apropo de alarma, daca tot dau un ban, merita sa imi iau un Thunder CA205? Am citit si pe aici cu masini lovite in parcare. Ma gandesc ca asa daca te atinge cineva aia macar iti bipaie.

In primul rand nu stiu daca e combatibila cu masina. Daca e compatibila, avand in vedere ca eu am un Signo, masina permite deschiderea separata a portbagajului si ridicarea geamurilor? Cat de greu se monteaza?

dany19940
Moderator

03 Feb 2012, 21:38

Salut si bine ai venit ! :cheers Inca una culoarea masinii mele pe forum... S-o porti cu multa placere. E frumoasa tare culoarea, dar mai greu de intretinut - asta nu-i problema pentru pasionati. AUS ar trebui sa iasa Euro4 la RAR.
In legatura cu cheia - nu te arunca sa iai alta, mai intai vezi daca telecomanda emite sau nu, poate nu e invatata pe masina. Daca-i luata de la o persoana fizica, nu cred ca statea fara telecomanda functionala. Sau poate persoana care a adus masina a schimbat-o cu alta, s-a intamplat chiar si lui Samson cu Ibiza lui.
La kilometri e posibil sa fie asa. E benzinara, astea nu-s folosite la drumuri lungi de particulari. Daca aveau drumuri lungi, luau diesel. Uzura se mai poate vedea si din starea generala a masinii si dupa cum suna motorul, cum merge schimbatorul, uzura pedale, burduf schimbator, manere la usi, si chiar consola centrala, sub scrumiera, tapiteria scaunelor, etc.
In rest...looking good ! :wink:

PS: Eu nu as lua nimic din gama Thunder - parere personala. Pe parte de compatibilitate - trebuie testat. Eu am pus din gama Cenmax vreo 200 de bucati si n-am avut retur la alarme, doar la telecomenzi din cauza proprietarului de obicei. Dar se puteau cumpara separat macar. Din cate stiu, nu merge comandat separat portbagajul la Toledo decat daca-i dezarmata alarma mai intai, din cauza modului cum e conceputa broasca. De ridicat geamuri, daca suporta alarma montata asta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

kodrutzz
Subiect Autor

03 Feb 2012, 21:45

Merci colegu!

Am facut azi RAR-ul, a iesit euro4, am fost si la ANAF si taxa e undeva la 1300.

Cu cheia am fost la un "meserias" de pe aici. Mi-a zis ca asta de la care am luat masina a fost cu masina la el, i-a desfacut cheia si i-a refacut lipiturile, dar l-a tinut o zi. Daca ar fi desincronizata nu ar trebui sa se aprinda ledul cand apas pe buton?

De aratat arata excelent inauntru, nu e nimic tocit excesiv. Doar la butoanele de geamuri pe partea dreapta, si in fata si in spate, sunt infundate gemuletele. Probabil vreun nepot mai dus cu pluta... teoretic gemuletele ar trebui sa fie prin maner. Trebuie sa desfac toata fata de usa sau doar trag in sus de partea de plastic in care e pus butonul?

PS. Casetofonul are pe undeva o mufa de aux?

HUNTER
HUNTER

03 Feb 2012, 21:51

bun venit in CS iti spun si eu.super masinuta,arata bine in interior dar si in exterior.sa ai grija de ea,bafta la modificari daca ai de gand si sa te poarte cu placere. :hi :hi

dany19940
Moderator

03 Feb 2012, 22:00

Gemuletele respective ar trebui sa fie la interior si se pot lipi la loc, nu cu SuperGlue (se albeste plasticul negru). Uneori ies afara si fara sa demontezi fata de usa, dar mai sigur e sa le dai jos totusi, ca nu-i greu. Ai grija cand desfaci butonasele, sa nu pierzi bilutele din interior. Deci atentie maxima !
Tie nu ti se aprinde nici LED-ul de pe telecomanda? Atunci chiar e o problema cu ea. Poate fi tot o problema de lipituri sau chiar o piesa arsa. Se mai poate repara, daca meseriasul stie ce face. Daca dupa relipirile anterioare a mai mers...sunt sanse.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

kodrutzz
Subiect Autor

03 Feb 2012, 22:11

Multumesc hunter.

Modificari inca nu, sa o pun la punct si apoi incepem sa imbunatatim. Apropos de modificari, ce stiti despre chip tunning? Se poate face, cati cai se castiga, care este diferenta de consum, se uzeaza mai repede motorul?

@danny

Ma uit maine la fata de usa, sa vad exact procedura de desfacere. Daca reusesc, cu ce imi recomanzi sa le lipesc?

Am un prieten electronist care repara laptopuri, o sa trec maine pe la el sa vad daca poate sa-i faca ceva. In caz ca nu rezolv, pot sa montez pe masina o Thunder CA205? Merita jucaria?

HUNTER
HUNTER

03 Feb 2012, 22:18

despre tuning la motor,Dany e cel mai in masura sa te lamuresca,ca el are asa ceva pe un AUS.sincer sa fiu,si pe mine m-ar bate gandul sa-i mai dau vreo 10 caluti,ca Dany,ar fi suficient pentru mine. :yah

HUNTER
HUNTER

03 Feb 2012, 22:20

am vazut ca ai echipare Signo si vroiam sa te intreb,ai senzori de ploaie si oglinda retrovizoare anti-orbire?am inteles de la Roger ca depinde de tara pt care e facuta masina,a mea e luata din Olanda si nu are aceste optiuni.