Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

loco4s
Subiect Autor

probleme cu ceasurile de bord

01 Feb 2012, 22:25

am o problema cu ceasurile de bord la un seat cordoba din 98.turometrul si kilometrajul functioneaza doar cateodata, in majoritatea timpului acul de la turometru sta jos si vibreaza, scotand un bazait continuu.am dat ceasurile jos, dar nu am nici cea mai vaga idee ce sa le fac, am curatat pe acolo, am sters, dar continua sa functioneze dupa bunul lor plac. stie cineva care ar putea fi cauza si bineinteles cum o pot remedia? :cheers

loco4s
Subiect Autor

Re: probleme cu ceasurile de bord

11 Feb 2012, 22:09

chiar nimeni nu stie ce pot sa fac cu ceasurile ? :roll:

pinzgauer2

17 Oct 2012, 14:36

si eu am aceeasi problema se pare ca nimeni nu stie cauza. cineva zicea ca poat este un cotact slab la mufa de pe cutie sau cea din bord. nu am incercat sa le desfac inca

pinzgauer2

17 Oct 2012, 14:38

daca ai rezolvat problema te rog sa-mi zici si mie cum ai facut. mersi! :cheers

dany19940
Moderator

17 Oct 2012, 17:01

Nu vreau sa par rau, dar de la distanta poate doar mama Omida poate sti ce e de facut. Nu stiu daca modelul tau de masina are bordul diagnosticabil deja. Daca nu e ca cel de Polo din 97, atunci cred ca da. Dar oricum nu cred ca afli prea multe din asta, poate doar sa verifici indicatoarele daca merg pe rand. Daca nu, doar sa mergi la un electronist sa verifice lipiturile in mufele de pe placa de baza si eventual la integratele lipite pe ea. Poate fi o lipitura rece pe undeva.

PS: Iar ne lovim de aceeasi problema veche - membri care nu dau nici o indicatie de unde sunt, poate careva cunoaste pe cineva...etc, in acel oras spre care sa fie indrumat cel patit si sa-i rezolve problema.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...