Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zodrak
Subiect Autor

Re: Problema Seat Cordoba 1.4 Benzina 2004

10 Feb 2012, 19:43

Da tubul de bas pe care l am avut ( l am dat jos acum 3 saptamani) se pare ca mi a stricat puntea de diode si releul de incarcare astazi la mecanic mi a schimbat doar releul , iar puntea de diode a masurat`o si mergea dar cand se incalzeste un pic da curent in ambele sensuri iar diodele acelea trebuie sa dea doar intr`un sens ( aceasta este explicatia mecanicului ) - Tubul l-am primit cadou de la un prieten care l-a avut pe un cielo si din cauza lui i-a ars de 3 ori Releul de incarcare si puntea de diode , l-a dat jos nu i s-a mai ars nimic ... oare are vreo legatura?

zodrak
Subiect Autor

03 Mar 2012, 06:59

hahaha :)) deasupra la baterie ( in capaul de plastic) sunt acele fire .. :))unu dintre fire era in scurt era arsa acea siguranta ... a schimbat o .. a pus`o mai sus ... si acum merge fara probleme .. In concluzie am schimbat baterie , punte de diode , releu de incarcare degeaba :D Hai mecanicii din romania !:)))

BALTAZAR2003
Moderator

03 Mar 2012, 08:36

Pai, sigurantele se verifica primele, apoi treci mai departe.
Masori daca primeste excitatie cand pui contactul, ce tensiune are pe bateria la 2000rpm si ce ramane cand ai toti consumatorii cuplati.
Cam asta verifica orice electrician auto, poate ai nimerit unu care repara masini de cusut. :yh
Oricum este bine ca ai rezolvat problema, nasol de costuri si timp...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine