Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

psyAlyn
Subiect Autor

Sfat Achizitie Seat Leon sau Ibiza.

27 Ian 2012, 15:29

As dori si eu sa imi iau un Seat Leon sau Ibiza.Mai am un Seat Leon 1.4 16V din 2002.
Banii care as vrea sa dau pe masina ar fii 5000 maxim 5500 EU.In banii astia ori sa o iau inmatriculata in RO sau sa ajung la suma asta cu taxa de inmatriculare.
Acum nu stiu in banii astia in ce model m-as incadra.As dori sa iau un motor mai puternic, undeva de la 100CP in sus.
Masina nu stiu de unde o iau, daca o gasesc in tara bine daca nu as merge si prin Germania dupa ea.Sunt din Arad, o sa caut si prin piata pe la noi sa vad ce gasesc.
Ce model de Leon sau Ibiza credeti ca as putea sa iau in banii astia?Ca optiununi sa aiba clima si inchidere centralizata, in rest nu ma prea deranjeaza.

RoshKtu

Re: Sfat Achizitie Seat Leon sau Ibiza.

27 Ian 2012, 16:08

La banii aia eu zic ca gasesti un Leon 1M 1.6 16v destul de dotat si recent...
Spor la cautat!
B 123 RHK

SEAT LEON 1.6 16v 105 cai
HONDA Hornet B 599 TOY

viewtopic.php?f=134&t=4654&st=0&sk=t&sd=a
:iroc:

Mariusino

27 Ian 2012, 19:28

Daca in privinta modelelor te-ai hotarat, eu cred ca este cazul sa te hotarasti si in privinta motorizarii(benzina /motorina)........este foarte important, ca sa stii exact ce cauti. Parerea mea, eu asa am facut. Succes la cautari, si sa ne tii la curent cu ce gasesti. :drive
SEAT LEON 1.9TDI-ASV-110CP+++

psyAlyn
Subiect Autor

27 Ian 2012, 19:33

La motorizare daca as gasi in tara as lua si motorina.De afara la banii astia nu cred ca o sa gasesc un disel Euro 4.
De aia am zis si de o Ibiza.

Roger
Moderator

27 Ian 2012, 20:11

Asa e, leon 1M la 5500 Euro pana la sf de 2005, DIESEL, nu gasesti decat E3.`
Intre oct.2005-apr.2006 s-a pus Euro 4, cod motor AXR (101CP), dar sare cu mult peste bugetul tau.
In schimb, acelasi motor exista si pe ibiza/cordoba, dar nu stiu de cand a aparut.

psyAlyn
Subiect Autor

27 Ian 2012, 21:00

O sa caut sa vad ce gasesc.Am pe cineva care merge in Germania saptamanal.Prieten bun de la care am luat si primul Leon si am incredere in el.Sa vorbesc cu el sa vad daca ar gasi pe acolo ceva.Poate avariata usor la care nu ar costa reparatia asa mult.
Pacat de taxa asta pacatoasa de la noi ca, sunt masini bune de cumparat Euro 3 dar dai pe taxa cat dai pe masina.
Roger, dar la un 1.6 16V oare m-as incadra in suma asta.Si ce echipare ar fii.Am citit pe forum si vad ca tu te pricepi la nivele de echipare si date tehnice la modelele 1M.

Soso-CKX

27 Ian 2012, 21:12

La banii aia poti sa-ti iei si 1.8T sau sa-ti cauti ceva pe motorina. Nu vad de ce sa fie neaparat recent printre ultimele modele, sunt bune si 2002-2003 ca s-au rezolvat bubele initiale care au fost sau nu de la inceputul modelului si pana atunci. Eu zic sa cauti bine si sa gasesti ceva 1,9 tdi ARL-ala cu 150 de cai. Dar trebui neaparat sa fie 4motion. Si o sa cauti ceva pana sa gasesti in banii astia, dar nu e imposibil. Parerea mea e ca nu mai merita sa-ti iei neinmatriculata, e prea multa bataie de cap si prea multa cheltuiala. 1,6 16v nu-ti recomand sa-ti iei. E un motor decent, dar cu un consum destul de "neobrazat" pentru cum poate sa miste caroseria Leon-ului. Chiar nu mai merita motoarele aspirate din acest punct de vedere. Prea multa benzina mancata pentru "cativa" caluti. Daca vrei sa mergi fara sa te uiti intruna la nivelul combustibilului, cauta-ti 1,9sdi si n-o sa ai nicio bataie de cap din acest punct de vedere. Sau 1,9tdi cu 90 de cai, ca se stie ca astea sunt printre cele mai fiabile motoare de la VAG.

Ti-as zice sa-ti iei Ibiza pentru ca mai ai un Leon, dar mie personal nu-mi place Ibiza de nicio culoare(fara suparare pentru proprietari). In legatura cu dotarile...sa ai oglinzi electrice incalzite si heliomate, A/c si jante de aliaj, geamuri electrice macar pe fata si poate si trapa mie mi se pare ca ai tot ce-ti trebuie pe-o masina. Dar, serios acuma, sa ai neaparat oglinzi electrice incalzite, ca astea normale sunt naspa rau pe ploaie.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

Roger
Moderator

27 Ian 2012, 22:18

O sa-ti spun doar despre Leon, pentru ca la Ibiza nu ma pricep absolut deloc.
1.6 16 v e ok, nu e pretentios ca si intretinere, iar consumul nu e exagerat. Mie mi s-a parut ca e un motor corect pentru caroseria asta.
Cea mai dotata echipare a fost SIGNO, insa daca poti sa-ti aduci din Germania, cauta editiile speciale: PULSO, TORRO, MAGMA.
La astea gasesti optionale mai sport, cum ar fi scaunele, jante de aliaj 15/16, insertii decorative Mercury, radio CD, climatronic, oglinzi electrice, geamuri electrice...etc.
In principiu toate sunt Euro 4, dar cauta codul BCB sau AUS., 2003-2004.
Soso zicea de 1.8 T: foarte adevarat ca e un motor performat dar cine a avut o aseamnea masina nu a luat-o sa mearga incet cu ea, asa ca la 5500 E, un 1.8 T e posibil sa fie tare obosit.
Varianta diesel ti-am mai zis, cade.
1.9 TDI de 90, 110, 131 si 150 sunt toate Euro 3.
Cel mai fiabil si reusit ar fi cel de 90, cod ALH, dar cu taxa asta, e deranj mare :hi

mususk266

28 Ian 2012, 08:35

de acord cu roger, leonul 1.6 benzina n-o fi el cine stie ce cupra sau fr in materie de performanta dar nici 1.4 nu e, 1.4 benzina se preteaza mai bine pe ibiza fiind mai usoara, ceea ce vroiam sa punctez este consumul, fara sa omori masina, nefiind turbo si neavand nici un rost sa faci pe vitezomanul gica, consumul este foarte ok, un 7-8 in oras si 6-7 extraurban.
este o masina corecta din toate punctele de verere: pret/performanta/consum si cu costuri de intretinere mici(am leon 1.6, face 6 ani in iunie si in afara de benzina si revizii nu am bagat nici un ban in masina, exceptand tuningul ofcourse :wink: )
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

psyAlyn
Subiect Autor

28 Ian 2012, 11:12

Saptamana viitoare am sa ma duc la vecinul meu sa fac schimbul de ulei la celalalt Leon.O sa vorbesc cu el sa vada ce gaseste prin Germania si revin cu poze si cu mai multe informatii.Am sa verific si piata de la noi din Arad ca este destul de mare, sa vad daca o fii ceva.
Apropo stiti ceva site sau unde as putea verifica taxa auto online?
Multumuesc pt sfaturi si o sa va tin la curent cu ce gasesc.

Soso-CKX

28 Ian 2012, 13:35

@Roger: poate are si colegu' noroc, cum a avut Alex de pe celalalt forum de si-a luat FR 4x4 :)

1,6 16v e un motor decent, e oarecum sportiv, dar te plictisesti repede de el. Cel putin eu asa am patit. Daca totusi n-o conduci mereu, te surprinde motorul asta. Si trebuie sa mai iei in calcul si cheltuielile care vin o data cu masina: schimb de ulei si filtre, eventual distributie, poate si ceva pe la articulatii, poate si pneuri. Mai trebuiesc si curatate clapeta de acceleratie, Egr...
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!