Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alexthiess2011
Subiect Autor

Problema Alternator

25 Ian 2012, 17:59

Salut! Am si eu o mica sau mare problema cu alternatorul sau mai bine zis cu releul de incarcare!
Am schimbat releul de incarcare in Romania si dupa doua saptamani de circulat in Germania, mi s-a oprit motorul in mers!
Am masurat alternatorul si scotea 3V dupa ce mi-a dat un coleg curent! Motorul a mers 3 min cat a mai avut bateria curent si s-a oprit din nou! Am luat un alternator second cu tot cu releu Bosch si deocamdata vad ca merge!
Oare sa fi cumparat un releu prost din Romania? Am dat 150 ron pe el! In Germania costa 38 euro! Deci cam tot acolo!
Ideea este ca era umezeala pe releu! Asta sa fie problema care l-a ars? Daca poate cineva sa imi dea un raspuns as fi recunoscator! Sau poate de la ce altceva sa fie! Multumesc

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Problema Alternator

25 Ian 2012, 19:48

Un releu regulator se poate arde din mai multe cauze, dar principale ar fi, rezistenta rotorului este mult prea mica deci ia un curent mai mare decat poate suporta releul.
Asta se intampla cand sunt spire in scurt, ori praful de carbune intra in spatiul dintre inelele colectoare si la umezeala face o pasta conductoare ce are ca efect consumarea unui curent mare din releu.
Daca ai o statie radio de cb cu amplificator suplimentar de 100w de ex. si antena este prost acordata, atunci se poate induce radiofrecventa in instalatia electrica si se pot arde diverse montaje, printre care si releul.
Nu cred ca este cazul tau intrucat ai spus ca mergi prin Germania si acolo pedepsle pentru finale sunt mari.
:)
O alta cauza ar fi incalzirea excesiva.
Alta, defect de fabricatie. Toate balariile sunt made in china, doar ca la noi de multe ori se aduc rebuturile din china.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine