Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

untipdan

Re: SEAT LEON sau GOLF

26 Ian 2012, 15:14

N-as putea sa-ti dau exact pretul pentru o revizie....poate raspunde cineva care are masina respectiva. Pe mine la 1.4 benzina m-a costat 250-300 ron. Am facut-o singur pt ca nu am incredere in service-uri deci asta a fost pretul doar pt consumabile. Am bagat un ulei ceva mai scump. Castrol edge 5w30 pt ca pe mai multe site-uri asta se recomada la motorul si kilometrii masinii. La benzina ai de schimbat: filtru aer, filtru ulei, filtru benzina, filtru polen(asta nu e obligatoriu) si bineinteles uleiul. Poti cauta pe net aceste componente exact pt motorul 1.6 mpi. Eu zic ca n-ar costa mai mult de 400ron. Cu manopera daca nu te descurci tu...gasesti tu pe cineva de incredere care sa faca tot pt aprox 100 ron. Daca te duci la reprezentanta...probabil o sa te coste toata treaba ceva mai mult.
:cheers
Cordoba 1.4 2007 BXW

cosminidis

26 Ian 2012, 16:17

Alex Mihai scrie:
stiu ca am vazut pe diverse saituri de vanzari 1.6 de 105 cp ....si cel mpi are 102....nu stiu exact nu sunt mare cunoscator....deci in concluzie ar fi benzina.....dar ce voiam sa mai intreb costul unei revizii cap coada cam cat ar fi ?....piesele sun scumpe ?....daca imi puteti da mai multe detalii as fi bucuros...pretul ar fi sa ma incadrez pana in 8 mii juma pluc minus....si 1.6 cat si de cat te ajuta intr-o depasire,trage cat si de cat?....si ce voiam sa mai intreb ca sa ma duc sa o iau unde sa merg?....ma refer cam in ce oras bucuresti sau in partea cealalta cluj tg mures oradea?

Ar fi o idee buna sa ne zici de unde esti. Daca esti din Cluj mai bine cauti in Cluj, daca esti din Bucuresti mai bine cauti in Bucuresti. Sanse mai mari in Bucuresti :)
Motorul are 102 cai. Parca la Golf avea 105 cai, acelasi motor, poate de asta au scris unii de 105. Pe Leon are 102 cai.
Pentru revizii exista topic separat pe forum, citeste acolo.
Te incadrezi in banii pe care ii ai, nu stiu cum e cu taxa aia noua, daca ai scapat de ea sau nu.
De tras trage ca orice benzinar aspirat de 100 CP. Nu stiu la ce te astepti, cel mai bine faci un test drive si te lamuresti.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Geo_DMG

26 Ian 2012, 16:27

asa cum a zis si cosminidis cel mai bine ar fi sa faci un test drive cu ambele masini, si cu motorizarile diferite. Fiecare din noi suntem in primul rand subiectivi si apoi obiectivi in "sfaturile" pe care ti le dam, iar gusturile sunt diferite. cel mai bine ar fi sa-ti faci tu o parere si sa alegi tu, tinand cont si de ce informatii mai aflii.

Iar legat de revizie (filtre si ulei) pretul ar fi de 700lei cu tot cu mana de lucru. Asta este pretul pe care eu l-am dat acum 3 luni (filtre Mann/ ulei Castrol). Varul meu a dat 500lei la o revizie pt 1.6 benzina Jetta.

Bafta in alegere!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

Alex Mihai
Subiect Autor

27 Ian 2012, 14:32

sunt din piatra neamt.....acelasi drum il fac si pana la cluj si pana la bucuresti.....cu 1.9 stiu cum e ca am facut scoala pe un golf 5 1.9 ....:)

ALYon

14 Mar 2012, 20:59

Leon 1 6 tdi :D

TIBI

19 Mar 2012, 07:28

Daca ar fi sa aleg pe criteriu de aspect,as opta pt leon.Pt dotari in plus si utile (torpedo refrigerat,o cotiera) ,as merge pe golf.
La capitolul motoare,iti recomand motorul 1.9tdi sau 1.4tsi(cel cu 140cp),insa pt asta va trebui sa optezi pt golf.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator