Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

podeanu
Subiect Autor

Probleme relanti seat ibiza tip motor bby 1400 16valve

25 Ian 2012, 00:54

Buna seara baieti , sa incep cu inceputu.Masina mea este seat ibiza cod motor bby la 95500 km a inceput sa mearga in trei timpi.Am duso la seat si au constatat ca erau bobinele de la buji .Au schimbat si bujiile uleiul si filtrele. Dupa ce am facut o mie de km, deci la 96500 km a inceput la motorul cald ca turometru cand este la 900rpm adica la relanti sa oscileze putin si sa simt un mik tremurat la masina . Facand cu 1000km in urma reviazia completa am cheltuit in jur de 500 euro . As vrea sa rog pe cineva de pe forum daca a mai avut aceasta problema ,sa imi spuna si mie ce este de facut?Multumesc si astept un raspuns?

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Probleme relanti seat ibiza tip motor bby 1400 16valve

25 Ian 2012, 02:39

Sal,

tremuratul este relativ de inteles, dar sa stii ca tipul si calitatea benzinei conteaza foarte mult.
De subinteles este ca trebuie sa te duci inapoi si sa arati , respectiv sa intrebi de ce este asa. Acele bobine au garantie...bujiile trebuie sa fie impecabile si cele corect cerute de motor, nu se accepta abateri.

Vorbesc despre un coleg care dupa ce a consumat tot rezervorul a pus o benzina superioara , si a mai pus si in octan-booster ( are la Real ) sau la Benzinarii Mol ).
Apoi fa catva kilometrii si mai vezi. Verifica sonda Lamda, filtru aer -nou !
VAg-com !

BAfta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

podeanu
Subiect Autor

Re: Probleme relanti seat ibiza tip motor bby 1400 16valve

25 Mai 2012, 15:14

Problema s-a rezolvat curatand corpul de la filtrul de aer.