Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

crysu
the yellow one
Subiect Autor

15 Sep 2008, 09:31

BoaBa scrie:
crysu fii atent, caz concret.

am fost la noi la dona craiova si am intrebat exact ce zici tu. tipul care se ocupa cu partea electrica in service mi-a zis ca nu au nicio problema cu garantia atata timp cat vin sa montez xenoanele la ei.

am comandat si astept sa imi vina instalatia xenon (mai exact becurile + balast) si o sa ma duc cu ele la ei la dona.

acum probabil ca are dreptate bufubu dar iti spun sigur ca la service-ul dona craiova poti monta o instalatie aftermarket fara pierderea garantiei !

trecut si eu pe acolo sambata dimineata si exact acelasi raspuns am primit... atat timp cat sunt montate la ei in service nu este nici o problema ...
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

Florin&David
JAF

15 Sep 2008, 14:16

danieltanase79 scrie:
Eu stiu ca se pot aduce modificari masinilor luate in leasing cu conditia ca respectivele sa fie efectuate la service autorizat SEAT sau PORSCHE Romania.
Oricum daca e in leasing e bine sa te gandesti daca o pastrezi sau nu. Daca nu o pastrezi, sa duci leasingul la sfarsit, nu are rost sa-i aduci modificari. Piata spune ca masinile stock se vand mai repede decat cele modificate, deoarece viitorului proprietar s-ar putea sa nu-i placa modificarile tale.
Bafta!

Bine pus punctul pe "I".
Xenoanele nu cred ca il vor deranja prea tare pe celalalt proprietar dar modificari majore la exteriorul masinii s-ar putea sa-l supere.
Eu cred ca noi, cei de pe clubSEAT, nu prea vom pierde. Cine va dori sa cumpere masina mea dupa 3 ani este invitat sa citeasca totul despre ea AICI.
Acum man cred ca ai inteles: poti modifica orice si oricand atata timp cat o faci la un dealer SEAT. Dupa ce iese din garantie ... treaba ta.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

crysu
the yellow one
Subiect Autor

15 Sep 2008, 15:32

Florin&David scrie:
Bine pus punctul pe "I".
Xenoanele nu cred ca il vor deranja prea tare pe celalalt proprietar dar modificari majore la exteriorul masinii s-ar putea sa-l supere.
Eu cred ca noi, cei de pe clubSEAT, nu prea vom pierde. Cine va dori sa cumpere masina mea dupa 3 ani este invitat sa citeasca totul despre ea AICI.
Acum man cred ca ai inteles: poti modifica orice si oricand atata timp cat o faci la un dealer SEAT. Dupa ce iese din garantie ... treaba ta.

Da exact asta mi-au zis si mie cei de la service... atata timp cat modificarea este facuta la service SEAT - garantia se pastreaza... insa ce nu mi-ai spus ei este faza cu autocolantul pentru masina... cand i-am intrebat mi-au spus ca tre sa intrebe si ei ca nu stiu sigur ... o sa mai trec pe la ei sa ii stresez putin
Imagine

Florin&David
JAF

15 Sep 2008, 16:22

"Stres" ... placut. :lol: :lol: :lol:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

15 Sep 2008, 19:22

In mod normal si legal, pierderea garantiei are loc doar pentru o anumita componenta in parte asupra careia ai actionat cu consecinte nefaste asupra functionarii piesei respective.
Garantia se acorda pentru defectele de fabricatie ale subansamblelor unui automobil, cat si pentru viciile de asamblare.
Defectele de fabricatie sunt acele defecte care au ramas ascunse si dupa procedeele de testare preliminare asamblarii automobilului, aceste piese se schimba neconditionat.
Garantia pentru rezistenta la uzura un anumit interval de timp, s-au un anume numar de kilometri. Sunt norme bine definite care specifica cat anume trebuie sa reziste minim fiecare componenta a unui automobil (ar trebui sa le stie cei de la RAR).
In cazul in care se refuza inlocuirea unei componente in garantie trebuie sa existe un act de constatare, in care sa se demonstreze ca utilizatorul este cel vinovat de defectiune si nu slaba calitate a componentei, ori asamblarea deficitara.
Demonstrat inseamna cu masuratori, ce trebuie sa contina si aparatul cu care s-a efectuat masuratoarea, (seria acestuia) eventual calcule din care sa reiasa motivul neacordarii garantiei.
Asta este in teorie.... da` traim in Romania si asta ne......
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

crysu
the yellow one
Subiect Autor

16 Sep 2008, 11:51

BALTAZAR2003 scrie:
Asta este in teorie.... da` traim in Romania si asta ne......

bine zis
Imagine