Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Testosul

12 Sep 2008, 13:36

razmih scrie:
Si raspunsul adevarat care este? Ca vad ca unii zic alb altii negru. Sincer, daca ar fi fost cazul meu nu as intelege de aici daca e permis sau nu :scratch: .
Scuze de interventie :argue:

Raspunsul este simplu Razmih: depinde de service.

bufubu
Dibaciu

12 Sep 2008, 13:56

eronat testosul,oricine are masina cumparata noua>adica o are in garantie si care a intrebat daca poate schimba ceva la masina si aici nu ma refer sa pui cotiera,in speta sa puna xenoane,stie raspunsul la intrebarea lui crysu.Si ma opresc sa mai intru in alte polemici.
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

Ciosmi

12 Sep 2008, 14:33

Si eu iti zic ca gresesti :lol: (no offence).Am masina luata noua si nu au facut scandal decat la modifcarile motorului!In rest....am si xenoane....puse de altcineva...si nu s-a luat nimeni de mine!Si chiar si atunci cand au vazut ca am marit puterea motorului nu au comentat mare lucru( si NU, nu ii cunosc pe cei de la service avand in vedere ca a fost la mai multe masina)!

P.S. Nu o lua ca pe o cearta;)

Testosul

12 Sep 2008, 14:48

bufubu scrie:
eronat testosul,oricine are masina cumparata noua>adica o are in garantie si care a intrebat daca poate schimba ceva la masina si aici nu ma refer sa pui cotiera,in speta sa puna xenoane,stie raspunsul la intrebarea lui crysu.Si ma opresc sa mai intru in alte polemici.

Adica tu vrei sa-mi spui ca daca eu ma duc acum la PBV2 si le zic ca vreau sa-mi monteze un kit de xenon mi-l monteaza dar ma anunta ca tocmai mi-am pierdut garantia?....ma indoiesc

Testosul

12 Sep 2008, 14:49

Ciosmi scrie:
Si eu iti zic ca gresesti :lol: (no offence).Am masina luata noua si nu au facut scandal decat la modifcarile motorului!In rest....am si xenoane....puse de altcineva...si nu s-a luat nimeni de mine!Si chiar si atunci cand au vazut ca am marit puterea motorului nu au comentat mare lucru( si NU, nu ii cunosc pe cei de la service avand in vedere ca a fost la mai multe masina)!

P.S. Nu o lua ca pe o cearta;)

Ai avut mare noroc....eu stiu ca la PBV2 cand te duci cu masina in service, te pun sa completezi o fisa in care declari pe propria raspundere ca nu ai umblat in nici un fel la motor.....in acelasi timp stiu alte service-uri de renume din Bucuresti care intr-adevar nu sunt interesate de modificari.

crysu
the yellow one
Subiect Autor

12 Sep 2008, 15:02

in week-end o sa dau o fuga pana la dealer si o sa intreb acolo sigur ce si cum...

sper sa nu fiu dezamagit .... logic ar fi dupa mine ca din moment ce te duci la ei in service si ei monteaza respectivul accesoriu sa nu pierzi garantie pentru ca este montata de ei si ei sunt cei care ofera garantie la masina... deasemenea o sa intreb si de autocolant daca pot sa pun pe plafon si/sau capota... la asta s-ar putea sa imi zica ca nu... dar pana la urma cred ca o revopsire a capotei si/sau plafonului tot o sa fac, tot la ei in service sa nu comenteze ceva...
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

marian_iam
V.I.P.

12 Sep 2008, 15:10

daca o sa-i intrebi de xenoane probabil ca o sa-ti spuna ca se poate...
si atunci tu o sa intrebi cat costa si raspunsul lor o sa fie o suma astronomica...
de ce?
pt ca daca iti pui xenoanele care se pun la seat din fabrica, ele vin cu: bara fata gaurita, instalatie de spalat farurile si alte becuri (xenon)+ balastul ...
oricum ... multa bafta si sa ne spui si noua rezultatul!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

crysu
the yellow one
Subiect Autor

12 Sep 2008, 15:13

marian_iam scrie:
daca o sa-i intrebi de xenoane probabil ca o sa-ti spuna ca se poate...
si atunci tu o sa intrebi cat costa si raspunsul lor o sa fie o suma astronomica...
de ce?
pt ca daca iti pui xenoanele care se pun la seat din fabrica, ele vin cu: bara fata gaurita, instalatie de spalat farurile si alte becuri (xenon)+ balastul ...
oricum ... multa bafta si sa ne spui si noua rezultatul!

:shock:

pai si doar instalatia si becurile nu exista ?
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

marian_iam
V.I.P.

12 Sep 2008, 15:14

nu stiu ce sa-ti spun .... bafta???
probabil o sa te lamureasca ei cel mai bine! :D
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Cosmin
Admin

14 Sep 2008, 19:37

Daca vrei faruri cu xenon ca "din fabrica", costurile sunt astronomice. Cum s-a zis si mai sus, trebuie montat balastul, schimbat blocul optic, instalatie de spalare, etc etc. Deci se poate, dar nu renteaza la bani si e foarte complicat dpdv al inlocuirii.Trebuie schimbat inclusiv comutatorul de lumini (xenonul oem are autoleveling), asa ca reglajul electric nu o sa te ajute . Ca sa-ti faci o parere, un far normal (deci nu cu lupa - iar pt xenon iti trebuie cu lupa, pentru ca din fabrica xenonul se monteaza doar pe faruri cu lupa) e in jur de 700 de lei. Punct.
Daca vrei sa-ti montezi un "kit xenon", din ala chinezesc (cele mai raspandite sunt siemenshid - a nu se confunda cu Siemens ca si firma de echipamente electronice) se poate la un cost mai mic. In jur de 150 pana in 250 de euro. Asta include becurile, balastul si montajul. E plin internetul de "baeti" care fac asa ceva. Dar nu iti recomand. Pentru ca o sa-i omori pe cei de pe contrasens noaptea. Asta se intampla deoarece lumina becurilor cu xenon e "imprastiata" de oglinda farurilor, faruri proiectate doar pt becuri halogen. Si nu pleca urechea la ce spune majoritatea care se ocupa cu asa ceva. NU vezi mai bine. Lumina de la xenonul pe faruri cu oglinda o sa te oboseasca in principal pe tine si o sa-i deranjeze pe ceilalti. Plus ca pierzi garantia daca dealerul observa modificarea. Daca nu observa, nu o pierzi. Mie mi se pare de prost gust xenonul aftermarket. Dar ma rog.
So..se poate. In ambele variante, dar la costuri si rezultate diferite.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

eddy_wtx
LowRider

14 Sep 2008, 19:59

ghita_celofan scrie:
NU vezi mai bine.

Tin neaparat sa te contrazic, fara suparare!

bufubu
Dibaciu

14 Sep 2008, 20:43

am fost ieri la alto sa schimb un bec de proiector ,si am intrebat cat costa farurile cu xenon >raspuns 3600ron.Mi-a spus daca vreau,pot sa pun destea aftermarket ,dar nu recomanda in nici un caz ,deoarece stie caz in care tipii de la pbv au instalat pe un audi si ia luat lu ala foc masina,(dupa cum spuneam ,mie mi-a spus ca pot sa imi pun aftermarket deoarece am alta relatie cu pers de acolo).
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

Testosul

14 Sep 2008, 21:01

bufubu scrie:
am fost ieri la alto sa schimb un bec de proiector ,si am intrebat cat costa farurile cu xenon >raspuns 3600ron.Mi-a spus daca vreau,pot sa pun destea aftermarket ,dar nu recomanda in nici un caz ,deoarece stie caz in care tipii de la pbv au instalat pe un audi si ia luat lu ala foc masina,(dupa cum spuneam ,mie mi-a spus ca pot sa imi pun aftermarket deoarece am alta relatie cu pers de acolo).

Ti-am spus eu ca se poate? :wink:

BoaBa

15 Sep 2008, 00:07

crysu fii atent, caz concret.

am fost la noi la dona craiova si am intrebat exact ce zici tu. tipul care se ocupa cu partea electrica in service mi-a zis ca nu au nicio problema cu garantia atata timp cat vin sa montez xenoanele la ei.

am comandat si astept sa imi vina instalatia xenon (mai exact becurile + balast) si o sa ma duc cu ele la ei la dona.

acum probabil ca are dreptate bufubu dar iti spun sigur ca la service-ul dona craiova poti monta o instalatie aftermarket fara pierderea garantiei !

danieltanase79
Bestia Nerra

15 Sep 2008, 09:09

Eu stiu ca se pot aduce modificari masinilor luate in leasing cu conditia ca respectivele sa fie efectuate la service autorizat SEAT sau PORSCHE Romania.
Oricum daca e in leasing e bine sa te gandesti daca o pastrezi sau nu. Daca nu o pastrezi, sa duci leasingul la sfarsit, nu are rost sa-i aduci modificari. Piata spune ca masinile stock se vand mai repede decat cele modificate, deoarece viitorului proprietar s-ar putea sa nu-i placa modificarile tale.
Bafta!
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A