Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

crysu
the yellow one
Subiect Autor

Modificari masina luata in leasing...

12 Sep 2008, 10:01

Pot sa aduc modificari unei masini luate in leasing. Aici nu ma refer la montarea unei cotiere sau un vinil pe usa... vreau sa pun instalatie pentru xenon si nu stiu daca am voie... am tot incercat sa sun la compania de leasing dar de fiecare data nu raspunde nimeni ... la mail nici nu se pune problema sa raspunda.....

deci .. ?

DA sau NU ?
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

marian_iam
V.I.P.

12 Sep 2008, 10:13

deci nu cred ca firma de leasing o sa fie problema... ci dealerul ... care nu o sa-ti mai ofere garantie ... la partea electrica ... sau la partea la care "lucrezi tu"!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Testosul

12 Sep 2008, 10:18

Cel mai bine este sa iei legatura cu dealerul de unde ai luat masina, cei de acolo iti pot spune daca pierzi sau nu garantia in urma operatiunilor pe care vrei sa le faci la masina.

crysu
the yellow one
Subiect Autor

12 Sep 2008, 10:20

pai nu vreau sa le pun eu de capul meu ... tot la ei in service as vrea sa ma duc ...
Imagine

Testosul

12 Sep 2008, 10:23

Cred ca daca le vei monta la ei, nu vei pierde garantia.
De retinut este faptul ca societatea de leasing nu are nici o treaba cu modificarile aduse masinii....ei doar iti emit facturile lunare. :wink:

bufubu
Dibaciu

12 Sep 2008, 10:35

firma de leasing nu are absolut nici o treaba cu masina (tu trebuie doar sa platesti ratele),nu ai voie sa aduci nici o modificare la masina ,cotiera poti sa iti pui ca na nu schimba nimic,vinil nu -garantia la vopsea,xenon nici nu se pune problema -arzi instalatia electrica(asa pun ei problema).Service-ul este cel care ia deciziile astea ,daca pierzi sau nu garantia sau daca iti da garantie in cazul unei defectiuni.Nici dealerul nici firma de leasing nu au nici o treaba cu asta,firma de leasing atat mai putin .Oricum stai calm ca chestia cu garantia in principiu e teapa in sensul ca ei scot o gramada de bani de pe lucrul asta,din revizii mai exact ,o sa afli cu stupoare ca mare majoritate a pieselor sunt "consumabile" si nu se asigura garantie la consumabile,si riscul sa iti pice cutia de viteze sau nu stiu sa ia foc motorul e mai mult decat putin probabil,adica in mare garantia este inutila pt tine si mai mult decat profitabila pt ei,te duci sa faci o revizie cand e in garantie,sa zicem ca te costa 700ron,daca te duci si aceeasi operatiune si sa nu ai treaba cu garantia , o sa observi ca te costa mai putin.Si ca sa iti raspund din nou la intrebare nu nu poti sa faci nimic la masina "in mare" cat e in garantie.
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

bufubu
Dibaciu

12 Sep 2008, 10:36

nu iti monteaza nici un service autorizat,xenoane pe masina in garantie
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

Ciosmi

12 Sep 2008, 11:31

Da,poti monta ce vrei pe ea!

crysu
the yellow one
Subiect Autor

12 Sep 2008, 12:02

bufubu scrie:
nu iti monteaza nici un service autorizat,xenoane pe masina in garantie

Dealer-ul de unde am luat masina are si service ... nici in cazul asta daca ma duc la ei sa imi monteze xenon, nu or sa fie de acord ?
Imagine

bufubu
Dibaciu

12 Sep 2008, 12:20

mai citeste odata ce am scris la ora 12.02,daca cumva nu esti prieten cu responsabilul garantii si actiuni sau directorul service-lui,sa o faci pe sub mana ca sa zic asa ,acum scriu cu litere mari:NICI UN SERVICE AUTORIZAT NU ITI MONTEAZA XENOANE PE O MASINA IN GARANTIE(iti monteaza,cu pretul pierderii garantiei)
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

crysu
the yellow one
Subiect Autor

12 Sep 2008, 12:27

bufubu scrie:
mai citeste odata ce am scris la ora 12.02,daca cumva nu esti prieten cu responsabilul garantii si actiuni sau directorul service-lui,sa o faci pe sub mana ca sa zic asa ,acum scriu cu litere mari:NICI UN SERVICE AUTORIZAT NU ITI MONTEAZA XENOANE PE O MASINA IN GARANTIE(iti monteaza,cu pretul pierderii garantiei)

sa traiti... am inteles... sa traiti

:) :( :)
Imagine

bufubu
Dibaciu

12 Sep 2008, 12:37

sunt niste nesimtiti in mare oricum,chiar acum am sunat la alto syncro sa intreb cat costa manopera pt montat un tips la evacuare(asta presupune sa tai cam 7cm din esapament si apoi sa sudeze tipsul) 80 ron ,pt o operatiune care dureaza 10 min(si cand ora de manopera costa 90ron) si la orice alt service normal nu de reprezentanta ,nu cred ca iti cere mai mult de 30ron
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

Florin&David
JAF

Re: Modificari masina luata in leasing...

12 Sep 2008, 12:41

crysu scrie:
Pot sa aduc modificari unei masini luate in leasing. Aici nu ma refer la montarea unei cotiere sau un vinil pe usa... vreau sa pun instalatie pentru xenon si nu stiu daca am voie... am tot incercat sa sun la compania de leasing dar de fiecare data nu raspunde nimeni ... la mail nici nu se pune problema sa raspunda.....

deci .. ?

DA sau NU ?

DA poti face orice modificari vrei tu dar fi atent in ce service le faci sa nu peirzi garantia. In rest ... dai bataie si succes.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

razmih

12 Sep 2008, 13:09

Si raspunsul adevarat care este? Ca vad ca unii zic alb altii negru. Sincer, daca ar fi fost cazul meu nu as intelege de aici daca e permis sau nu :scratch: .
Scuze de interventie :argue:

bufubu
Dibaciu

12 Sep 2008, 13:21

te lasam sa mai citesti de vreo doua ori si daca iti dai seama pana la urma,iti dam si un mic premiu.
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm