Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Soso-CKX
Subiect Autor

Bandouri usi si chedere Leon 1M

19 Ian 2012, 21:43

Am si eu mare, mica curiozitate si problema deopotriva. Dupa o vizita pentru vopsit, Leutzul meu s-a procopsit cu bandourile de pe usi lipite cu banda dublu adeziva si chederele de sus de la usi montate aiurea. Ma intereseaza mai mult daca stie careva cum sunt fixate din fabrica bandourile pe usi si daca aveti idee ce as putea sa fac cu chederele? N-ar fi asa mare problema, dar parca intra frig pe la usi si stiu sigur ca la usa de pe dreapta nu etanseaza si daca ploua imi pica apa in masina. Deci daca aveti Casco la Astra si aveti de vopsit ceva, pentru Bucuresti asta e cam singura reprezentanta care lucreaza cu ei. Daca va aflati sau credeti ca v-ati putea afla vreodata in situatia de a ajunge la un service care lucreaza cu cei de la Astra, spuneti-mi ca sa va dau numele service-ului. Astea sunt doar 2 dintre problemele suplimentare cu care am luat masina de-acolo.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

nedyshaq

Re: Bandouri usi si chedere Leon 1M

19 Ian 2012, 22:08

Salut,

Am patit acelasi lucru dupa o revopsire totala. Problema nu e ca pun banda dupa ce dau chedere si bandouri jos, ci ca le pun de f proasta calitate.

Bandourile nu stiu cum vin din fabrica, am auzit ca acele gauri sunt numai de ghidaj si sunt prinse cu banda.

Chederele vin pe original cu banda, dar de buna calitate. Costa la vreo 300 RON un set.

Eu mi-am lipit singurel bandourile cu banda duble adeziva si nu le mai dai jos nici cu ranga :).

In schimb aceasi banda nu mi-a rez problema la chedere, din cauza acelui santz banda nu a prins bine fiind prea subtire. Pentru chedere mergi la un service sa le lipeasca cu banda 3M.

Succes si zi-ne cum ai rezolvat!
SEAT TOLEDO 2001 1.6 16 v 105 CP AUS

dany19940
Moderator

20 Ian 2012, 06:51

Bandourile exterioare de pe usi sunt lipite cu banda dublu adeziva, chederele de la fiecare usa intra intr-un cant de jur-imprejurul fiecarei usi, iar acel cheder subtire care pleaca de la stalpul fata,merge pe marginea cupolei si ajunge la mijlocul usii spate cam in dreptul broastei are pe adeziv de lipire. Conteaza enorm pozitia in care il lipesti la loc, dar nu din cauza lui iti ploua in masina, ci doar se aduna apa intre caroserie si rama usii. Chederul de pe marginea caroseriei este cel responsabil cu etansarea. Chederul ala subtirel este doar ca sa nu se adune apa unde am scris si sa atenueze suieratul vantului in mers. Acolo unde se lipeste el marginea este profilata anume. Cauta alt Leon si vezi pozitia exacta de lipire.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Soso-CKX
Subiect Autor

21 Ian 2012, 00:23

Multumesc pentru raspunsuri, m-ati luminat enorm.
La chederul ala de etansare de sus, care merge de la stalpul fata pana la aripa spate ma refeream eu. Pe alocuri este distantat de caroserie si se vede o zeama galbena pe-acolo, asemanatoare spumei poliuretanice care se foloseste la montarea termopanelor. Daca are o pozitie standard inseamna ca am noroc, o sa incerc cand o sa fie mai cald sa o lipesc cu altceva.
@nedy: cum ai reusit sa dai banda veche jos de pe usa? Mie mi-e teama sa nu se ia cu tot cu vopsea pentru ca nu cred ca au trec mai mult de 36, maxim 48 de ore de la scoaterea din cuptor pana la aplicarea benzii pe usi. M-am uitat acum pe factura si am vazut scorul pentru banda dublu adeziva: 8 bucati a cate 1,80 ron fiecare. N-am mai folosit asa ceva pana acum, asa ca nu pot sa-mi dau seama daca e de buna calitate dupa pret sau nu, pentru ca nu stiu la ce pret merg chestiile astea pe piata.
Voi ce banda ati folosit? Ce firma? Unde gasesc asa ceva?

Sigur imi intra apa printre chederul de sus si usa pentru ca am vazut pe unde intra. E chederul mai spre interior fata de usa si a ramas o gaurica de cativa milimetri si baga apa pe-acolo si de acolo pica pe pragul interior de jos.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

dany19940
Moderator

21 Ian 2012, 09:34

Bandourile de pe usi se dezlipesc cu ajutorul unui pistol cu aer cald si tragere usoara. Cauta banda dubla adeziva 3M si curata foarte bine suparfetele unde va veni lipita. N-ai cum sa gresesti pozitia, din cauza pinilor de centrare de pe fiecare bandou care intra in gaurile corespunzatoare din fata usilor.In legatura cu cel de sus, de pe caroserie, daca nu mai are lipici pe el e cam greu sa-l nimeresti in pozitia care trebuie, ca n-o sa stea. Si sa-l lipesti cu altceva....mai bine cumperi altul. Dupa ce scrii, se pare ca si ei l-au lipit cu altceva decat lipiciul original, din cauza ca n-au dat nici o atentie la demontare. Asa frumos se dezlipeste acel cheder daca nu-l smulgi efectiv !!! Si se si lipeste inapoi bine. L-am scos la un prieten de 2 ori in ani diferiti si tot pe ala l-am pus inapoi. Repet, nu din cauza lui iti intra apa in masina, ci din cauza chederului de pe conturul usii, adica cel mai mare cheder de acolo.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nedyshaq

22 Ian 2012, 16:03

[quote="Soso-CKX"]@nedy: cum ai reusit sa dai banda veche jos de pe usa? Mie mi-e teama sa nu se ia cu tot cu vopsea pentru ca nu cred ca au trec mai mult de 36, maxim 48 de ore de la scoaterea din cuptor pana la aplicarea benzii pe usi. M-am uitat acum pe factura si am vazut scorul pentru banda dublu adeziva: 8 bucati a cate 1,80 ron fiecare.

Le-am dat jos prin tragere, vopseaua nu are cum sa se ia. Ideea e ca o sa ramana banda lipita de vopsea, pe care e bine sa o dau jos cu o guma speciala de au astia pe la service-uri. O alta solutie ar fi sa o dai jos cu degetul, cum dealtfel am procedat si eu, dar mi-a iesit bashica pe deget de la atata frecat.

O banda buna ptr bandouri gasesti in Carrefour , costa 10 RON si are 2 m una. Parca cu 4 am montat bandourile pe ambele parti. E banda speciala ptr masini (bandouri, oglinzi, etc) , e nemteasca si e f buna. Nu stiu exact cum se numeste, dar cand mai trec prin Carrefour ma uit si iti scriu denumirea.

Cel mai usor insa ar fi sa mergi la un service si sa ti le puna ei, dar neaparat cu 3M . Cred ca toata distractia, bandouri si chedere, te duce undeva la 150 ron.

Succes,
Nedy
SEAT TOLEDO 2001 1.6 16 v 105 CP AUS

Soso-CKX
Subiect Autor

22 Ian 2012, 20:27

Cu bandourile o sa ma descurc singur, dar pentru chederele de sus, m-a convins dany sa-mi iau unele noi. N-are rost sa stau sa le peticesc atata, o sa-mi iau altele ca nu cred ca o sa coste o avere. Dar v-a trebui sa astepte operatia asta pana rezolv cu sonda vietii.

Paradoxul e ca bandoul s-a dezlipit de pe banda, dar banda de pe usa in niciun caz. :)) oricum, probabil ca la primavara o sa rezolv cu asta cand se mai incalzeste afara.

Multumesc mult pentru raspunsuri, raman dator de cinste!

Adriannn

28 Sep 2015, 20:05

Salut

Mie nu imi ploua in masina din fericire (este pus mastic de fostul proprietar pe tabla dintre fata de usa si usa) dar in schimb, la usile din fata gasesc mereu apa pe praguri cand ploua. pe prag si curge afara cand deschid usa. ce am observat e ca imi lipseste chederul acela negru subtire de sub usa, la ambele usi (pe spate nu lipseste, de aia nu ajunge apa pe prag..cred)

aveti idee cat costa acele 2 chedere ? un pret de magazin, cod ? sau varianta dezmembrari ?

e posibil ca intentionat sa nu le fi montat fostul proprietar, oare daca le pun ajunge apa in masina ?

E posibil ca lipsa lor sa duca la un zgomot de vant la peste 100 kmh ?
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Roger
Moderator

28 Sep 2015, 21:41