Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

hakkeru20
Subiect Autor

Lipsa termostat de ce?

19 Ian 2012, 13:04

Ieri am pus masina pe tester si mia dat ceva de genu lichid racire scazut,motivul era ca nu mai mergea acul la apa si nici caldura nu prea baga.
Am zis hai sa schimb termostatul.Dar surpriza nu avea termostat deloc. DE CE? care e motivul?
Este vreo echipare fara termostat.Masina am cumparato acum o luna

dany19940
Moderator

Re: Lipsa termostat de ce?

19 Ian 2012, 13:15

Normal ca nu exista nici o echipare fara termostat! A fost scos din varii motive: blocat pe inchis, blocat pe deschis (ceea ce ar fi fost la fel ca acum) sau scos din cauza garniturii de chiulasa fisurate si baga presiune in sistemul de racire. Cam atat! Pune unul si vezi ce se intampla, poate ai noroc si nu sunt probleme.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

hakkeru20
Subiect Autor

19 Ian 2012, 13:46

Am pus unul,si pana acum nu sunt probleme baga caldura,merge acul la apa, dar despre garnitura de chiuloasa ma gandesc ca in timp se vede? sau?

dany19940
Moderator

19 Ian 2012, 14:04

Daca a trecut o zi-doua si inca n-ai nimic...n-ai nimic ! :wink: Dar urmareste in timp presiunea si nivelul din vasul de expansiune. Capacul la vas il desfaci doar cand motorul este rece pentru completare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...