Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vladimirosky
Subiect Autor

Problema seat ibiza 1.2

17 Ian 2012, 12:57

Am un seat ibiza 1.2 care are 40.000km si am o problema la ea.Cand merg pe un drum de tara asfaltat, dar cu denivelari(cum sunt asfaltate majoritatea strazilor la noi)se aude un zgomot puternic(un trocanit) care vine din spatele masinii.Initial am zis ca nu e bine fixata roata de rezerva si aia troncane in halul asta,dar am scos-o si se aude in continuare.Mentionez ca pe un drum asfaltat corespunzator nu se aude nici un troncanit.Sa fie oare de la bucse?Va rog am mare nevoie de ajutor!Mai este cineva care a patit chestia asta?Cum a rezolvat?Cat au costat piesele?Manopera?Va multumesc anticipat!Astept cu nerabdare parerile voastre!

Cu respect,
Vladimir

lucianluce

Re: Problema seat ibiza 1.2

18 Ian 2012, 10:53

Aproape sigur sunt bucsile. Eu am dat pe o bucsa punte spate Lemforder -90 Ron (sunt printre cele mai bune) + manopera 80 lei la un prieten, (in service e undeva la 150). Gasesti bucsi si la 30 Ron si te tin 3 luni.
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

andrei.27kim

18 Ian 2012, 13:19

La 40.000km imi vine cam greu sa cred ca se uzeaza bucsele de la puntea spate, alea deobicei au o viata destul de lunga, dar se merita verificat. Sfatul meu e sa mai verifici si daca nu cumva sa slabit prinderea haionului. Datorita drumurilor "impecabile" pe care merg masinile noatre portierele si implicit si haionul/portbagajul au prostul obicei sa distanta usor usor si de aici apar zgomote(batai in cazul haionului si zcartaieli in cazul usilor). Apasate un pic pe haion si daca are un joc considerabil ar fi cazul sa ii strangi prinderea.

Alta cauza care imi vine in minte e ca nu cumva sa fie desprinsa protectia de plastic care acopera amortizoarele, sau chiar ambele. Eu am patit asa si intradevar se auzea un sunt deranjant cand suprafata de drum nu mai era atat de plata.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

luci&dana
VIP

22 Ian 2012, 23:19

flansele de la amortizor cred ca ar trebui verificate in primul rand. Si daca tot le schimbi, mergi pe Lemforder...macar sunt de calitate.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4