Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

marius.ghr
Subiect Autor

Zgomot Ventilator

08 Ian 2012, 11:41

Buna dimineata si La multi ani pentru 2012!

Am si eu o problema cu Toledica al meu... la ventilator,treapta 1, se aude un bzzzzz intr-una si daca nu dau muzica la maxim nu scap de acel zgomot, restul treptelor functineaza perfect. Acum as putea merge si cu treapta 2 dar bate prea tare aeru in masina si ma zapaceste la cap. A mai trecut cineva prin asa ceva? Mentionez ca nu am climatronic, este manual! :hi
Seat Toledo 2001 1.6 16v AUS
IF-98-MRS

gryg_09

Re: Zgomot Ventilator

19 Ian 2012, 20:57

Salut. problema esta ca la capetele axului rotorului aerotermei numai exista ungere din diferite motive (praf, pulberea rezultata de la tocirea carbunilor etc). Si eu am aceasi problema pe care am rezolvat-o partial acum nu stiu ce la apucat ca face iar "galagie" in orice treapta sper sa il rezolv cu unul nou. cert este ca trebuie sa demontezi aeroterma si sa ungi cu un spray pe baza de vaselina capelete axului.Nu este complicat.Mentionez ca mai am si o cordoba (au aerotermele identice, se potrivesc) si la aia am reusit sa o fac sa taca :)). Daca mai ai nevoie de lamuriri nu ezita pentru ca stiu ce importante sunt sfaturile. aaaaaaaaaaa era sa uit sa nu uiti sa deconectezi bornele de la baterie cand scoti mufa de la airbag-ul pasagerului daca nu iti da eroare in bord.
bafta
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp

marius.ghr
Subiect Autor

19 Ian 2012, 21:10

Multumesc gryg. O sa caut acum sa vad cum se demonteaza. Ma gandeam eu ca s-a uzat,a intrat praf si daia uruie el asa.. Daca poti sa imi zici si cum umblu la el ar fi perfect.

Numai bine
IF-98-MRS

gryg_09

19 Ian 2012, 21:58

poi incepi in a te inarma cu imbus numai stiu exact de cat este. in partea drapta cum deschizi usa ai un panou pe bord se desface, pasul urmator cu imbusul aferent desfaci suruburile pe urma deschizi torpedoul si ai si acolo in "buza" lui (exact unde se inchide) suruburi cu cap hexagon si inca unul stanga jos in "policiara". Inainte sa decuplezi mufa de la airbag din spatele torpedoului (acolo unde bagi cheia de dezactivare/activare) sa nu uiti sa deconectezi bornele bateriei.aeroterma are doua surubele de 4 si gata treaba. tu o sa vezi doar capatul din fata al axului, ca sa poti unge si celalalt capat trebuie sa il scoti din "cochilia" aeotermei presand suportii de cauciuc cu o surubelnita.acestia ies afara,sunt ca un fel de opritor sa nu iasa rotorul din acea cochilie.nu iti fie teama sa ii fortezi pt ca sunt doar o imbracaminte de cauciuc cu rol opritor si anti vibratie.Poate ca am scris prea mult dar nu este dificil deloc.dupa ce o ungi ca sa indepartezi praful depus ori o sufli cu presiune de la un compresor ori iei 2 fire le conectezi la aeroterma si pe urma implicit la baterie si te joci:P nu conteaza daca pui plusul in loc de minus ca nu se arde fiind bobinaj merge intrun sens sau invers. Inca ceva aeroterma la clima si la cea cu aer nu se diferntiaza cu nimic.
Neclaritati.... cu semnul intrabari se pun :P
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp

marius.ghr
Subiect Autor

19 Ian 2012, 22:56

:)) Mersi frumos, ai fost foarte prompt si in mare am inteles. Torpedoul l-am mai dat jos deci o sa fie munca mai usoara. O sa incerc sambata sa desfac, daca nu reusesc o sa te mai intreb!
IF-98-MRS