Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Rares3777
Subiect Autor

Seatul meu...

03 Ian 2012, 00:17

Salut,
Ma numesc Rares, sunt membru de putin timp, cca, 2 luni.
Seat Leon an fabr.2004 1.6 16v 105 CP , Euro 4, l-am cumparat in 2011 noiembrie 140000 km, din germania , dotari avand ABS, EPC,4 geamuri electrice, 4 airbaguri, oglinzi incalzite si rabatabile electric, servo-directie, climatronic, computer bord, inchidere centralizata, volan reglabil, scaune reglabile, alarma, CD-MP3, proiectoare ceata, jante aliaj 15 ,scaune sport, volan si schimbator din piele, vopsea metalizata.
Am la el si un set de jante tabla plus cauciucuri pirelli 100% iarna. Masina merge impecabil, fara nici o problema estetica sau la motor. Singura mea problema este ca sunt pieton de cateva luni si nu ma pot bucura de el.
Sunt un amator automobilist, iubesc motoarele, viteza, in special tot ce are peste 200 cp imi creste nivelul adrenalinei. EU am dobandit aceasta masina cu putina mila din partea alor mei deoarece am avut un acident iar din masina lovita nu am mai salvat decat cca. vreo 2000E plus niste economii din partea mea. As aprecia orice sugesti, opinii, propuneri in legatura cu tuning, probleme care le-ati intampinat cu acest model.
Scuzati neclaritatea pozelor dar masina cum v-am spus este in curte pentru ca nu are cine sa o conduca. Multumesc.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Nicola Cristian

Re: Seatul meu...

03 Ian 2012, 00:39

Bine ai venit in Clubseat Rares.
Felicitari pentru alegerea facuta, este o alegere buna, dupa cum se vede masina arata tzipla.
Succes - URI :drive
SEAT LEON / TOLEDO 1M CONSTANTA
1,9 TDI ARL, 1,9 TDI ASV, AGR, AHF, 1,8t APP, 1,8 AGN, 1,6 16v AZD 1,6 AKL, 2,3 v5 AQN, AGZ.
nicola_marius@yahoo.com
0724635870

Roger
Moderator

03 Ian 2012, 00:54

Bun venit in Club SEAT :cheers

Motorul este fiabil, dar nu se preteaza la foarte multi cai in plus printr-un eventual chip.
La exterior ai foarte multe posibilitati de a o schimba, depinde gust si buget :hi
Sunt pe forum destule modificate, asa ca te poti inspira de la colegi ;)

Sa-l stapanesti sanatos in continuare :hi

andrei_xp

03 Ian 2012, 04:53

Frumoasa masina, dar mai trebuie cateva poze ca s-o admiram in detaliu :D
Ca prime impresii:
+ arata bine tare volanul in piele
+ climatronic!
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente (de genul - dauna totala si-alte chestii asemanatoare)!

Daca te intereseaza partea de modificari la masina, poti pune jante de FR/Cupra, kit exterior complet de FR/Cupra, arcuri sport (-30mm), finala sport (sau doar tipsuri in cazul tau), interior de piele + reglaj electric, folii pe geamuri, filtru de la K&N, folie albastra deschisa pe proiectoare (ca sa obtii xenon look) si poate mai sunt si alte chestii care-mi scapa acum.
Dupa cum a zis si Roger, gasesti pe forum o groaza de idei de tuning, modele de jante, iar Roger e ZEU cand e vorba de coduri pentru piese (nu glumesc!). In plus, poti gasi si pe forumurile din UK tot felul de modele si idei.
Referitor la partea de performante, mare lucru nu prea ai ce face la motor. Iti spun din proprie experienta faptul ca ma costa cam 300euro un chip de la TCM Turbo, si abia imi dadea 8 cai in plus, deci NU merita banii.

Ne bucuram ca ai venit pe forum si-asteptam mai multe pozeeeee!
Ex: Seat Leon 1.4 S

HUNTER
HUNTER

03 Ian 2012, 08:39

bun venit in club,rares si sa-l stapanesti sanatos......sa ai parte de el,fara daune ca mai inainte.
cum spunea andrei,sunt baieti pe forum care te pot ajuta cu idei si nu numai,roger este indr-adevar un zeu,se pricepe la leon ca un doctor estetician,iar pe dany din onesti si cosmin din sibiu ii poti considera chirurgii leonurilor,pt ca oemnii chiar se pricep.pe mine m-au ajutat cu sfaturi care nu aveam de unde sa le iau din alta parte.
si,sa inchei,dorindu-ti bafta cu masinuta,sa iti iasa frumoasa,si asteptam sa o vedem in poze si apoi pe strada,cand vei conduce din nou. :drive

lucky2004alex

05 Ian 2012, 17:39

bun venit in club seat :cheers .
Cat te ajunge inmatricularea.Model identic am si eu (mai putin la dotari), dar motorul , anul si aproximativ km sunt la fel.eu sunt multumit de masinuta mea...daca esti amator de viteza ..o sa ti placa sa mergi pe la 4000 de ture..dar sa pape multa benzina....numa bine :bounce: ...si multi ani

puputavi

05 Ian 2012, 23:29

Draguta masinuta. Arata bine si apre ingrijita.

Cum ziceau colegii mai sus din punct de vedere thnic nu ai ce-i face. Motorul e simplu, non-turbo, nu prea ai ce chip sa-i faci.
Au fost cativa care au montat compresor pe el dar nu este o solutie fiabila si strici masina in caz de revanzare...

Mai bine mai strangi bani si cand te plictisesti de ea treci la un FR/Cupra si ai sa vezi senzatii...

ciprian83
Zorro

06 Ian 2012, 12:59

Bun venit si din partea mea!!!si felicitari pe noua achizitie. Frumos leul tau :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

dany19940
Moderator

06 Ian 2012, 13:01

Welcome !!! Aceeasi culoare ca al meu Toledo, asa ca...cuvintele sunt de prisos :lol: Spor la modificari.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Rares3777
Subiect Autor

10 Ian 2012, 21:20

Salut,
Ma scuzati ca nu am raspuns atatea zile dar am fost plecat din oras. Va multumesc , nu ma asteptam sa fiti asa primitori. DIn cate stiu pana acum circa o luna voi mai fi pieton. Multumesc pentru sfaturi, motorul si eu din putinele mele, chiar foarte putinele cunostinte stiam ca nu prea am ce sa ii fac. Din punct de vedere estetic astept sa il pot conduce pentru ca altfel nu se poate. Saptamana asta vreau sa montez pachetul audio pe ea ( un sub. InPhase de 900W+mtz 1000d Thunder) dupa care alarma. Iar peste 1 luna cand voi primi drept de circulatie folie neagra pe geamuri[( se poate pune si pe fata? eu stiam ca da , dar cu foarte transparenta) as dori un raspuns sigur deoarece sunt foarte multe opinii], dupa care xenoane, folie negru mat integral, jante pe 17 spite negre cu cerculetul acela rosu, arcuri sport, un body kit foarte frumos dupa parerea mea http://www.car-body-kit.co.uk/seat_leon.html ( Seat Leon ‘Fusion’ Ultra Wide Arch Bodykit. Includes : Front bumper, Rear bumper, Side skirts, Front wide arches, Rear wide arches and Bumper corners.) acesta este modelul, dvd alpine , etc...

Se organizeaza ceva intalniri? competitii.. stiti voi .. sa ne auzim motoarele reciproc ? daca da, as fi foarte fericit sa particip !

APP: Cam tarziu dar totusii.. La multi ani !

Rares3777
Subiect Autor

10 Ian 2012, 21:22

Andrei ce inseamna filtru de la K&N, si ce face ? Plus aveti ideea daca masina este limitata la 194 sau atat poti calutii ei ?

Leon-MIZ

10 Ian 2012, 21:28

Bun venit in CS, frumos leon, sa o stapinesti sanatos, multi km fara problema :hi :cheers
Imagine-GPL SEAT LEON 2002 1,6 16v sport 105 HP AZD
EX: SEAT IBIZA 2002 1,2 12v 64HP AZQ
viewtopic.php?f=134&t=10816

Rares3777
Subiect Autor

10 Ian 2012, 22:09

Inmatricularea te duce la 638 de euro dupa taxa veche, iar cea noua de anul acesta este de 638-25%

lucky2004alex

10 Ian 2012, 23:33

da rares...am aflat si eu azi...parca nu as avea incredere in statul roman...sa nu mi iau vreo teapa daca astept pentru noua taxa.daca se face 2000 de euro inmatricularea :bounce:

Rares3777
Subiect Autor

11 Ian 2012, 01:31

Nu ai ce teapa sa iti iei. Si nu poti astepta dupa noua taxa pentru ca iti spun ca va mai dura luni bune... Tu te duci acum frumusel si iti inscrii masina , iar cand se va da legea cu noua taxa ( care se presupune ca e mai mica cu 25% decat cea actuala) te vei duce si iti vei primi inapoi cei 25% . asta este operatiunea ! Bafta si bag-o in evidenta RO sa aratam ca in Ro sunt SEAT rulz !! :yah