Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 157

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

Re: my Seat Leon 1M

02 Feb 2013, 22:13

Foliile pe fata nu se omologheaza sub nici o forma, oricare ar fi transparenta.asta e si motivul pt care acum ceva vreme am fost poftit in mod respectuos afara de la RAR.
Colantarea plafonului s-a facut dintr-o bucata.si a eleronului la fel.
Costul a fost 130 de lei materialul si manopera.

Mylux

02 Feb 2013, 22:47

Confirm cele spuse de HUNTER,''foliile pe fata nu se omologheaza sub nici o forma, oricare ar fi transparenta.''
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

Undertacher

02 Feb 2013, 23:15

Acesta este un raspuns oficial de la RAR privind cele enumerate in titlu.

Maillul de la ei il am salvat si oricand pot demonstra ca ei au spus asta. Deci cititi cu atentie. Este voie cu folie pe fata si este voie cu xenon :

1. Urmare scrisorii dumneavoastra va comunicam ca in Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:
- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparen?a de min.75% pentru parbriz ?i min.70% pentru lunet? ?i geamurile laterale
- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz ?i min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.
- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate.
- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.
- modificarea transparen?ei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

Vezi:
http://www.rarom.ro/RO/article--Atel...olie--298.html

Dezbaterea o gasiti aici : http://www.loganclub.ro/forum/raspuns_r ... 31942.html ,eu am prieteni care au folii pe fata insa foarte putin inchise cu timbru si omologare.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

Mylux

02 Feb 2013, 23:25

Scuze de off topic HUNTER,insa din sursele mele din anul 2007 nu se mai omologheaza nici un fel de folie pe geamurile laterale fata indiferent de nuanta si transparenta iar cei cu atelierele specializate in montaj cunosc acest lucru,intrebati pe oricine detine un astfel de atelier.
Scuze de OT. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Feb 2013, 06:36

din punctul de vedere al "csenoanelor" e clara treaba.sunt ilegal montate pe masina atata timp cat lipsesc celelalte optiuni:autoleveling,lupa si spalatorul la faruri.
cat priveste folia pe fata,in noul cod rutier si decret intrat in vigoare in 2012(cum era si in cel vechi),spune asa:art.180: constituie contraventie si se sanctioneaza cu 4-7 puncte amenda si 4 puncte penalizare,aplicarea pe geamurile autovehiculelor a foliilor care restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior.
si acum sa va lamuresc:Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor.
Câmpul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din câmpul principal de vizibilitate.
folia care ar fi in acest sens legala,pt fata,ar trebui sa aiba transparenta geamului,deci ar fi insesizabila aplicata.
in acest context,nici o folie care are transparenta mai mica de 70% nu se va omologa pe fata,deci va fi ilegala.
atelierele specializate in aplicarea foliilor,cunosc aceste aspecte ale legii,pt ca altfel nu si-ar putea lua autorizatia de la RAR,insa merg pe premiza ca omul cand ajunge sa-si ia amenda si sa mearga la RAR pt a-si recupera talonul,nu face plangere impotriva lor pt abuz de incredere,iar la ei nu vine nimeni sa le ridice autorizatia ca au montat ceva ilegal,si au mai dat si declaratia de conformitate cu legea.
si apropo,baieti,nu ma deranjeaza sa discutam aspecte,pe topicul meu,care pana la urma ar putea fi necesare oricicui,fie si pt informare.
:hi

Undertacher

03 Feb 2013, 10:02

Nici eu nu vreau sa intru in polemica sau sa fiu Gigi contra ,voiam doar sa ajut.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Feb 2013, 12:55

Undertacher scrie:
Nici eu nu vreau sa intru in polemica sau sa fiu Gigi contra ,voiam doar sa ajut.

apreciem informatiile de la tine,sunt chiar de luat in calcul.
art din OUG 195 privind constatarea contraventiilor referitoare la folii l-am verificat azi-noapte,ca tot am fost la munca.si am tot rasfoit netul pentru informatii de la surse privind interzicerea foliilor pe geamurile fata,si desigur,baza legala.

CristianACS

03 Feb 2013, 13:45

Pe cealalta am avut destul de inchise si pe fata, m-a oprit nenea si mi-a zis ca certificatul foliilor solarzone nu e bun, ca trebuie sa dau o fuga la RAR si sa mi le omologheze ei pe baza acelui cerificat (asa am inteles). Acum nu ma mai pasioneaza folia pe geamuri doar sa straluceasca maisna inerior - exterior. :hi
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Feb 2013, 21:24

deci fratilor, cred ca masina mea e posedata.
stergatorul lunetei, merge non stop, fara a fi comandat de maneta stergatoarelor.
am ajuns, pana la urma sa scot siguranta, doar asa l-am putut opri.
aveti idee cum pot sa o exorcizez, si sa fac stergatorul ala sa mearga cum trebuie?

ciprian83
Zorro

03 Feb 2013, 21:29

Mariusica ,mai du-te pe la Biserica fratica.
Cum asa ? In momentul cand ala pe spate merge non stop,cele pe fata au vreo reactie ?
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Feb 2013, 21:31

Nimic Ciprian. Cele de pe fata merg normal, doar cu comanda de la maneta stergatoarelor.
Cred ca trebuie sa la duc la icoane
:lol:
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Feb 2013, 21:32

HUNTER scrie:
Nimic Ciprian. Cele de pe fata merg normal, doar cu comanda de la maneta stergatoarelor.
Cred ca trebuie sa la duc la icoane
:lol:

Eu merg la biserica Ciprian, dar doar la misiuni:lol:

dany19940
Moderator

03 Feb 2013, 21:58

Ori maneta, ori releul de sub bord.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ciprian83
Zorro

03 Feb 2013, 22:04

Saracul Marius,trebuie sa le iei prin eliminare cele spuse de Dany.
Releul nu e scump e undeva la 65 ron,deci daca ar fi asta ai scapa ieftin.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Feb 2013, 22:27

Dany:zici sa fac o proba cu un alt releu? Difera de la diesel la benzina? De la G4 la Leon?
Vreun cod are pe el, sau unde e pozitionat mai exact ca sa imi dau seama? Sa nu schimb, naibii altul si sa-i activez NOS-ul :lol:

• 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 157