Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_b92
Bogdan

Re: my Seat Leon 1M

20 Mai 2014, 16:16

De prins da, va prinde mai de jos ; insa pedala mai tare, in niciun caz

bertzi43
B-82-AJS

20 Mai 2014, 16:59

semnele se vad in ture si schimbari rapide de viteze :drive

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

20 Mai 2014, 20:14

am revenit cu impresii dupa schimbarea ambreiajului...si desigur, cum se putea altfel la mine, daca nu si cu probleme:
deci, s-a schimbat ambreiajul si cilindrul receptor de pe cutia de viteze. pedala e mai moale ca inainte si prinde mult mai jos. problema acum e urmatoarea ( si care inainte nu o aveam): cand vreau sa trec in a 3-a, din a 2-a, schimbatorul agata. daca trec usor, intra iar acea agatare nu se mai simte asa tare. dar daca din a 4-a vreau sa-i dau a 3-a, caraie de o iau toti dracii, dar intra. la fel, daca o trec usor, agata putin si nu caraie.
aceasta problema nu o aveam inainte, nu agata si nu caraia in nici o viteza.
am mai intrebat pe la mecanici, si majoritatea au zis ca e din cutie, ca s-ar fi dus sincronul de treapta a 3-a. dar cum naiba?? asa dintr-o data. e drept ca atunci cand s-a blocat pedala de ambreiaj, era la trecerea in a 3-a. sa se fi dus sincronul atunci?? si acum sa faca figuri?

bgd_b92
Bogdan

20 Mai 2014, 20:36

Daca face figuri doar in treapta 3, e foarte posibil sa fie din cutie...

Roger
Moderator

20 Mai 2014, 20:37

Eu cred ca ai pus un kit de abreiaj prost, low cost sau din surse dubioase :(

dany19940
Moderator

20 Mai 2014, 20:51

Idem si eu cred sau nu e bine aerisit si nu debraiaza complet. Daca zici ca prinde jos tare...sa mai aeriseasca "mecanicii" mai intai de a te gandi la altceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

20 Mai 2014, 20:55

kitul de ambreiaj e Sack, luat dupa VIN-ul masinii.
Roger: mecanicii au spus ca nu are cum sa fie din kitul de ambreiaj, pt ca ar fi facut figuri si in alte trepte de viteze.
Dany:l-au aerisit de 2 ori. maine a spus ca mai incearca o data sa-l aeriseasca. intr-adevar, prinde jos, sa zic cam un sfert de pedala, si e si foarte moale pedala fata de cum era inainte sa schimb ambreiajul.
deci exista sansa sa nu fie pus corect??

dany19940
Moderator

20 Mai 2014, 21:05

Sa incerce nu prin presiune, ci prin cadere libera. Sa puna un furtun pe aerisitor si sa-l salte in sus, sa iasa aerul fara sa pierzi lichid prea mult. Aerisitorul sa fie slabit putin doar. Nu au astia prin tara, sunt niste aerisitoare automate ce se monteaza provizoriu si fac treaba buna si la frane. Eventual sa bage furtunul tot in borcan, sa faci recirculare :mrgreen:

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

20 Mai 2014, 21:15

Pffff....nu am inteles nimic din procedura asta chirurgicala :o
Dar multumesc de sfat...o sa-i citesc omului maine, si de nu face cum scrie aici, il agat elevator.

sent from Allwiew V1 Viper

bgd_b92
Bogdan

20 Mai 2014, 21:23

H..nu are cum sa fie ambreiajul cand face doar intr-o treapta...e perfect normal sa prinda de jos, cam de la un sfert de podea si sa fie pedala foarte moale..nu are cum sa fie montat gresit..cauta pe cineva sa o repare pe principiul " o faci, platesc, nu o faci sau o iei pe bajbaite platesti..." ; caeodata si eu incercam sa gasesc alte scuze cand am avut probleme grave cu masina..( gen cutia la tine ) si am cheltuit mai mult decat trebuia pt ca nu vroiam sa accept ideea..

dany19940
Moderator

20 Mai 2014, 21:43

Daca prinde jos, nu debraiaza complet. El zice sa agata putin si intre alte trepte, deci care-i concluzia??? E normal sa intre pana la urma in viteza daca plimba usor schimbatorul, se egalizeaza turatiile pinioanelor pana la urma. Deci eu zic ca nu debraiaza...sau kit prost. Ce producator a fost originalul?

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

20 Mai 2014, 21:48

dany: si daca nu debraiaza complet, inseamna ca nu e aerisit cum trebuie?? ciudat e ca numai la a 3-a agata. celelalte intra fara probleme.
kitul vechi nu am vazut sa scrie pe el, e drept ca nu m-am uitat atent, dar e pansonat cu semnele specifice VAG
Imagine

dany19940
Moderator

20 Mai 2014, 22:02

Vrei citate din ce-ai scris: " cand vreau sa trec in a 3-a, din a 2-a, schimbatorul agata. daca trec usor, intra iar acea agatare nu se mai simte asa tare. dar daca din a 4-a vreau sa-i dau a 3-a, caraie de o iau toti dracii, dar intra. la fel, daca o trec usor, agata putin si nu caraie" ...Sa mai zic mai departe? Nu am ETKA sa studiez o cutie ERT acum sa-ti zic daca exista sincron intre a 2-a si a 3-a ca sa fie posibil sa fie dus. Intre a 3-a si a 4-a sigur este. Dar cum de s-au dus amandoua sau chiar doar unul exact acum dupa schimbarea ambreiajului...cu masina stand? Asta e SF dupa mine. Singura chestie schimbata acum e ambreiajul si pompa de ambreiaj. AAA, a fost data cutia jos si poate n-au nimerit exact aceeasi pozitie in raport cu schimbatorul? Iarasi posibil si asta. Cu disc nou de ambreiaj iti trebuie cursa mai lunga a tijei de debreiere ce apasa pe placa de presiune. Tu zici ca ai cursa scurta acum... Dupa logica elementara care se invata in scoala candva, oare care-i problema in acest lant cinematic? :roll:

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

20 Mai 2014, 22:12

Dany: problema e la treapta a 3-a.
de la mic la mare, la trecerea din a 2-a in a 3-a, schimbatorul agata. de la mare la mic, din a 4-a ( sau a 5-a direct) in a 3-a caraie si agata mai tare. celelalte trepte se schimba fara probleme.
deci tija aceea din cutie, ar trebui sa aiba cursa mai lunga? are vreun reglaj? intr-adevar, pedala e foarte moale si prinde jos, abia ridic ambreiajul si se misca masina.

dany19940
Moderator

20 Mai 2014, 22:31

Cata cursa moarta ai la pedala conteaza, adica pana cand incepe sa faca presiune in sistem ca sa impinga tija/placa de presiune. Ca incepe sa prinda de jos...cursa normala ar trebui sa fie cam 3 cm de la podea. Iar in legatura cu treapta aia: vad ca e prezenta in ambele situatii, adica din a 2-a in a 3-a si din a 4-a in a 3-a dupa cum ai zis, dar ti-am zis ca nu stiu daca are sincron si intre a 2-a si a 3-a la cutia asta, la Dacie sigur nu avea (ca cutii de-alea am desfacut destule :lol: )Daca nu are sincron, nu are cum sa caraie decat daca nu debreiezi complet. Daca am timp, o sa caut maine pe net sa vad ce gasesc. Pompa de ambreiaj sigur era dusa sau s-a blocat din cauza ambreiajului?