Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

toni

Re: my Seat Leon 1M

04 Feb 2014, 09:51

HUNTER scrie:
am refacut ungerea timoneriei, operatie care o fac cam la 2 luni, dar de aceasta data cu alt produs, si anume vaselina lichida de la Sonax. pana acum am folosit o vaselina la spray, normala, insa rezultatul nu m-a multumit. dupa operatiune schimbatorul reactioneaza mult mai bine si la temperaturi de -18 grade.
am curatat bucsele cu spray de etrieri de la Textar apoi, din belsug am pulverizat vaselina de la Sonax. am uns si bila schimbatorului, cea de sub manson.
ma declar foarte multumit, si recomand celor care au probleme cu intratul greu sau agatator in treptele de viteza.
Imagine

Ai grija cu folosirea substantelor pe baza de solventi pe piesele de plastic, posibil ca pe termen lung sa duca la alte probleme. Spray-ul de curatat frane este clar neindicat pentru plastic.
La mine timoneria era unsa cu o vaselina mai groasa, pe cand Sonax MoS2 oil este foarte lichid. Eu am folosit ori vaselina alba ori spray cu vaselina uscata (de la Sonax ambele).
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

04 Feb 2014, 10:33

Toni: multumesc pt sfat.
am folosit sprayul pt etrieri pt a curata vaselina veche si praful betonat care era pe timonerie. dar uite ca nu stiam de treaba cu acest Sonax. o sa caut o vaselina solida, tot de la Sonax. pana atunci, o sa continui sa dau mai des cu MOS2. :hi

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Feb 2014, 22:32

azi am trecut la gumele de vara. devreme, ar spune unii, dar in conditiile in care afara sunt tot peste 10 grade, nu se mai anunta ninsori in viitorul apropiat, iar iarna asta am uzat gumele de iarna doar pe asfalt ( ca zapada am avut vreo 3 zile) m-am decis sa le schimb pt a le proteja pt ierni, poate, mai bogate in zapada.
cu ocazia asta am vopsit si etrierii si am montat si flansele de 15mm pe fata ( pe spate am de 10 mm de anul trecut). sunt multumit de noul look, daca-iputem spune asa. era un pitic d-al meu pt a completa si fata cu flanse.
poze, maine probabil, dupa spalare. :hi

mihai.b

19 Feb 2014, 22:46

eu nu inteleg de ce va agitati voi. anvelopele care se vand la noi sunt anvelope de iarna, NU de zapada cum se gasesc in Scandinavia, probabil si pe la noi dar nu merita sa le cumperi tocmai pt. ca nu avem zapada pe drumuri timp indelungat. De ce va grabiti sa le schimbati cand temperaturile mai pot sa scada sub 7 grade inca? :?

De ex. am trecut azi prin M Ciuc unde erau -2 grade iar in Brasov erau vreo 12 :shock: dar totusi, este februarie, daca pleci pe undeva si te prinde o ninsoare chiar si 5cm de zapada sa se depuna?

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Feb 2014, 23:00

am luat in calcul si asta Mihai....dar nu am drumuri de facut.
luna trecuta am facut 550 de km, si asta numai in oras, adica pana la munca, la sala si la cumparaturi. in conditiile astea, nu mai am nevoie de anvelope de iarna.

mihai.b

19 Feb 2014, 23:19

pai si in conditiile astea, ce uzura puteai sa faci la anvelopele de iarna? :(

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Feb 2014, 23:30

daca temperatura e de peste 7 grade, atunci cand circul eu, anvelopele de iarna nu-si au rostul. E drept ca seara, noaptea, dimineata, pot fi temperaturi in jurul valorii de 0 grade, dar 3 km cat am pana la "intreprindere" pot sa-i fac si cu rotile de vara.
Acum, fiecare stie cat trebuie sa tina roti de vara/iarna pe masina, cati km fac cu masina si in ce zone unde sunt necesare anumite tipuri de anvelope.
sent from Allwiew V1 Viper

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

24 Mar 2014, 16:40

sa mai scriu si eu cate ceva pe la mine...mare lucru nu prea am sa spun, doar ca s-au adunat kilometrii, imediat implinim 220.000 ( si vreo 50.000 aproape de de cand e la mine, adica din ianuarie 2012. cu masina precedenta am facut 40.000 in 4 ani...dar na, asa-i cand e gazul ieftin, se-nvarte roata :lol: )
investitiile au luat o alta cale, tind mai mult spre scutece, hainute, chestii pt bebelusi, si mai putin spre masina...doar strictul necesar si cand si cand cateva mici amanunte, ca sa nu zic ca nu mai mesteresc nimic la masina.
-intre timp am pus si flansele distantiere pe fata, de 15mm, aveam de ceva vreme pe spate de 20mm. acum s-au aliniat rotile, si mie imi place cum arata.
- aveam ceva puncte de rugina pe capota, si mici urme de pietricele cu vopsea sarita. m-am hotarat sa o vopsesc, insa mi-a spus tinichigiul ca nu prea merita facuta ( intr-adevar, si sub capota e destula rugina) pt ca in 2, 3 ani, de la nisip si sare o sa fie la loc, iar cei 400 de lei nu se prea justifica. motiv pt care am luat decizia de a pune folie pe capota. am ales culoarea gri, ca si masina. per total, arata bine, folia e pusa perfect, imbinata perfect sub capota, atata doar ca nu are luciu ca si vopseaua. oricum, la cat de repede se pune praful pe masina, nici nu se vede ca ar fi folie.
- folia negru lucios cu care am imbracat oglinzile a crapat, si am ales varianta cu hidrotransfer.
- suportul de ochelari e la locul sau ( multumesc coleguluilui pt sprijin) de acum nu mai balangane atarnati in ventuze de parbriz.
ImagineImagineImagineImagineImagine

tekolinooo

24 Mar 2014, 17:24

E tare ideea cu hidrotransferul. Face cineva in Romania? Am vazut ca nu e greu, insa sunt incumetati pe asa ceva?
Daca ai facut-o la cineva, cam cat te-a costat?

CristianACS

24 Mar 2014, 17:44

Super au iesit oglinzile si capota, dar oglinzile in special :thumbleft:
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

floryn_99

24 Mar 2014, 17:51

Big Like!
:hi
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

Undertacher

24 Mar 2014, 19:36

Imi place ca esti patriot.:P
Stai linistit ca masina arata bine ,ai facut destule investitii, mai trebuie o pauza.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

bobby_iacob2005

24 Mar 2014, 19:40

Frumos. Hidrotransferul da tenta materialelor de pe Zonda (Carbon) :bounce:

bgd_b92
Bogdan

24 Mar 2014, 20:16

Bravo domne..arata bine ! Cat te-a costat? Hai cu bara aia de cupra odata

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

24 Mar 2014, 20:32

chestii cu hidrotransfer fac destui prin tara, trebuie doar cautati.
eu le-am facut la un baiat la noi in oras, se ocupa cu folii, vopsit cu Plastidip si mai nou cu hidrotransfer.
capacele oglinzilor au costat 50 de lei ( suntem si prieteni altfel poate costa putin mai mult). un set de jante, cu hidrotransfer, orice culoare, model, etc, costa 500 de lei. bine, procesul e complicat, curatare, eventual reparatii minore daca au zgarieturi, vopsire prealabila cu o vopsea in tenta apropiata culorii foliei, aplicarea procedurii de hidrotransfer apoi doua maini de lac ca lucrarea sa iasa profi.
am asistat la procedura si va spun, trebuie sa ai mana, atentie sporita si foarte multa rabdare.
capota a costat 200 de lei deoarece folia e de calitate si e mai scumpa.
Alex: pai nu noi trebuie sa fim primi patrioti??? :wink:
B: bara de CR e un proiect deocamdata, imposibil de realizat.
Bobby: doar tenta...in rest nu are nici o treaba.
Florin, Cristi: multumesc :hi