Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 157

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

Re: my Seat Leon 1M

19 Aug 2013, 15:48

astazi am fost si eu si am dus masina la verificat pt o revizie amanuntita, in ceea ce priveste sistemul de directie/ franare, si am constatat, spre surprinderea ema, ca nu e chiar atat de grav pe cat ma asteptam eu, in conditiile in care masina de cand e la mine are 36.000 km, si nu am schimbat absolut nimic la sistemul de suspensie/ directie si nici la frane pe fata.
dupa un test complet pe un stand ITP, a reiesit ca trbuiesc schimbate urmatoarelev( o sa postez si preturile, am optat pt o varianta medium cost)
bucse brat mici: 2x 15 lei
bucse brat mari: 2x 30 lei
bucse punte : 2x 63 lei
placute ATE fata: 137 lei
discuri Brembo Max: 385 lei
daca tot sunt la capitolul achizitii, am luat si uleiul LM 10w40 MOS2, filtrul aer, polen si ulei, care vor urma sa le schimb peste vreo 4000 km, cand vine timpul reviziei.
ce m-a surprins, e faptul ca masina sta bine la capitolul elemente de directie, ma asteptam sa fie nevoie de alti pivoti, capete de bara sau bielete, insa nu e cazul, chiar daca drumurile pe la noi nu sunt cele mai bune, si mai si circul cu roti pe 17".
si la un calcul sumar, aceasta revizie ma costa cam 1250 de lei + manopera ( care o sa fie asa, ca pentru "prieteni")

OvidiuNicoara

19 Aug 2013, 15:56

Hunter , patesti ca mine cu bucsele , ti-am zis ca am schimbat si eu de mam urat , alte probleme nu am gasit :drive
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

puputavi

19 Aug 2013, 16:09

Mda rezistente masinile astea. Si eu ma asteptam ca dupa ce pun jantele pe 18 sa am probleme cu articulatiile dar n-am avut.
La bucsi unii pun powerflex(poliuretanice) dar eu unul nu-ti recomand, in combinatie cu roti mari masina devine destul de rigida. Te mai poti uita la bucsile de TT/S3 care sunt pline si mai rezistente dar sunt cam duble la pret.

cristimoise

19 Aug 2013, 16:20

multumesc celor 2 ce mi-au raspuns la intrebare, ca sa va spun cum sa treaba urmeaza sa achizitionez un Leon de pe autovit, recent adus, specificile fiind:

SEAT LEON SPORT EDITON / "FR"
KIT COMPLET "FR": ORIGINAL
*JANTE ALIAJ SPORT 17"+CAUCIUCURI NOI
*PRAGURI EXTRASERIE
*ELERON SPORT
*DUBLA EVACUARE "REMUS"
*VOLAN SPORT
*SCHIMBATOR VITEZE SPORT
*SCAUNE SPORT
*STOPURI SPATE "CLARE" / LIMITED EDITION
SISTEM DE CLIMATIZARE TIP "AC"
SISTEM AUDIO MP3 SONY
PROIECTOARE DE CEATA
FARURI REGLABILE
SERVODIRECTIE
GEAMURI ELECTRICE CU FOLIE OMOLOGATA R.A.R
MASINA ARATA SI FUNTIONEAZA FOARTE BINE
MASINA NU A FOST IMPLICATA IN NICI UN FEL DE INCIDENT

la 147 000 km motorizare 16.16v estetic vorbind impecabil.

ma interesa sa aibe suspensii sport, am mers cu un prieten cu un leon top sport de 105 tdi iar este incredibila stabilitatea, evident pentru o masina de clasa ei, si nu spun asta pentru ca sunt usor de impresionat, am mers cu lexus gs450h, is250 golf5, iar apropo de golf 5, nu se compara cum se simtea acel leon al tovarasului meu, senzatia de stabilitate si rigiditate.

Roger
Moderator

19 Aug 2013, 16:29

cristimoise, discutia poate continua in topicul dedicat: viewtopic.php?f=133&t=6537&p=327308#p327308
Eventual pune si niste poze cu masina, interior exterior si-ti spun eu cum sta treaba cu ea.

bgd_b92
Bogdan

19 Aug 2013, 16:31

Sa fie intr-un ceas bun :hi insa la o masina care arata asa bine cu kit fr, roti 17, etc ar trebui si ceva frumos sub capota nu un 1.6..parerea mea. Cat despre comparatia cu G5..g5 e o masina mai calitativa, leon mai sport. Nu stiu cu ce te-a impresionat asa tare stabilotatea in + pt leon..poate amicul tau a avut suspensii sport, roti mai late, sofer mai bum decat g5-ul. Personal si eu as opta tot pt un leon dar nici cu g5-ul nu mi-ar fi rusine..mai ales un 1.4tsi 170 cp sa consume si 8-9 urban :mrgreen:

P.s: sorry hunter acum am vazut ca se discuta pe topicul tau..

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Aug 2013, 16:32

cristimoise scrie:
multumesc celor 2 ce mi-au raspuns la intrebare, ca sa va spun cum sa treaba urmeaza sa achizitionez un Leon de pe autovit, recent adus, specificile fiind:

SEAT LEON SPORT EDITON / "FR"
KIT COMPLET "FR": ORIGINAL
*JANTE ALIAJ SPORT 17"+CAUCIUCURI NOI
*PRAGURI EXTRASERIE
*ELERON SPORT
*DUBLA EVACUARE "REMUS"
*VOLAN SPORT
*SCHIMBATOR VITEZE SPORT
*SCAUNE SPORT
*STOPURI SPATE "CLARE" / LIMITED EDITION
SISTEM DE CLIMATIZARE TIP "AC"
SISTEM AUDIO MP3 SONY
PROIECTOARE DE CEATA
FARURI REGLABILE
SERVODIRECTIE
GEAMURI ELECTRICE CU FOLIE OMOLOGATA R.A.R
MASINA ARATA SI FUNTIONEAZA FOARTE BINE
MASINA NU A FOST IMPLICATA IN NICI UN FEL DE INCIDENT

la 147 000 km motorizare 16.16v estetic vorbind impecabil.

ma interesa sa aibe suspensii sport, am mers cu un prieten cu un leon top sport de 105 tdi iar este incredibila stabilitatea, evident pentru o masina de clasa ei, si nu spun asta pentru ca sunt usor de impresionat, am mers cu lexus gs450h, is250 golf5, iar apropo de golf 5, nu se compara cum se simtea acel leon al tovarasului meu, senzatia de stabilitate si rigiditate.

Posteaza anuntul sa il vedem si noi, sunt baieti care se pricep foarte bine, si ar putea sa iti dea sfaturi utile la ce sa te uiti. Km aia care spune anuntul ca-i are, or fi reali, dar pe puntea fata, ca in atatia ani, nu prea cred ca a facut doar atat.
In plus de asta, vezi ca pe forum are un coleg de vanzare un Leon, cu istoric pe forum, eu unul mai repede as lua unul cu istoric pe forum decat unul de pe autovit.

Sent from my V1_Viper

cristimoise

19 Aug 2013, 16:33

bgd_b92 scrie:
Sa fie intr-un ceas bun :hi insa la o masina care arata asa bine cu kit fr, roti 17, etc ar trebui si ceva frumos sub capota nu un 1.6..parerea mea. Cat despre comparatia cu G5..g5 e o masina mai calitativa, leon mai sport. Nu stiu cu ce te-a impresionat asa tare stabilotatea in + pt leon..poate amicul tau a avut suspensii sport, roti mai late, sofer mai bum decat g5-ul. Personal si eu as opta tot pt un leon dar nici cu g5-ul nu mi-ar fi rusine..mai ales un 1.4tsi 170 cp sa consume si 8-9 urban :mrgreen:

P.s: sorry hunter acum am vazut ca se discuta pe topicul tau..

avea rotile un pic mai late si distantiere si suspensii sport, iar ce ma impiedica sa iau g5 ul este pretul, eu dispun de 3600 euro :)) am sa continuu postul in rubrica indicata, o sa vin si cu cateva poze. :D

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Aug 2013, 16:39

Rog colegii sa ma sprijine si pe mine cu o info:
Cantitatea si recomandare pt lichid de frana.
Cantitatea si recomandare ulei servo.
Va multumesc.

Sent from my V1_Viper

cristimoise

19 Aug 2013, 16:43

sunt inca nou pe forum, as dori un link cu leon ul persoanei ce vorbeai, inca nu reusesc sa ajung in toate sectiunile forumului asa usor, multumesc de intelegere

bgd_b92
Bogdan

19 Aug 2013, 16:45

Lichid servo dot 4. Recomand lifrom. Cumpara un bidon de 1L. Intra cam 750 ml daca nu ma insel. La servo nu stiu sa te ajut :-(

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Aug 2013, 16:48

cristimoise scrie:
sunt inca nou pe forum, as dori un link cu leon ul persoanei ce vorbeai, inca nu reusesc sa ajung in toate sectiunile forumului asa usor, multumesc de intelegere

Nu-i stres, noi suntem rabdatori si te ajutam cu informatii.;-)
Cand ajung acasa, la calculator iti postez linkuk.

Sent from my V1_Viper

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Aug 2013, 18:34

Ovidiu: incerc sa pun bune. pt ce am optat sunt Lemforder, si toata lumea le lauda
Tavi: la poliuretanice nu m-am gandit, pe langa rigiditate si pret mare, nu fac eu raliuri ca sa imi trebuiasca d-astea.
ce parere aveti de acese modele de lichid de frana:
http://www.oilmag.ro/uleimotor/lichid-f ... 45142.html
http://www.oilmag.ro/uleimotor/lichid-f ... 16031.html
aveti idee cantitatea care intra in sistemul de franare??
si in cel de servo?? si o recomandare pt ulei de servo??

mihai.b

19 Aug 2013, 19:11

de ce cauti lichid de frana si servo pe producator si nu mergi pe OEM? crezi ca sunt mai bune?
mergi pe OEM si stii ca e sigur ce pui in masina

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

19 Aug 2013, 19:25

mihai: deocamdata sunt la nivel de informare. intrebam ce ati folosit voi, ca sa imi fac o idee, sa imi dati un sfat. nu zic ca pe producator sunt mai bune. clar as prefera OEM, doar ca fara coduri, se uita cel de la magazin ca la felul 5 la mine. :lol:
daca are cineva coduri pt cele OEM, il rog sa le posteze.
multumesc. :hi
  • 1
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 157