Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ffflorin2004
Subiect Autor

Problema macara geam, inchidere centralizata, etc..

29 Dec 2011, 19:32

Buna seara,
Nu mi-as fi dorit sa imi prezint masina in felul asta, la "Probleme" , dar asta e.
Am un seat leon 1m , din 10.2000, 250.000 km, 1.9 tdi 110 cp . Cumparata relativ repede, de aprox 10.000 km.

Probleme care le are : - se intrerup semnalizarile ( trebuie sa comand un releu nou)
- termostat blocat pe deschis ( se incalzeste extrem de greu motorul; termostat cumparat nou, mai trebuie schimbat)
- nu functioneaza telecomanda(deloc) si inchiderea centralizata si alarma, doar din dreapta.
- nu functioneaza gemul dreapta fata, coboara geamul, dar nu urca.

Azi aveam de ales intre a desface usa dreapta , sau a schimba termostatul. Am decis sa incep cu usa...Foarte grav.

Dupa ce mi-am desfacut fetele de pe usi, am inceput sa schimb cablurile de la macara. Cele vechi erau distruse, prinse in melc si invartite, rupte. Aveam si o ureche (care tine geamul) rupta. Dupa ce m'am chinuit mai bine de o ora cu ele, cablurile din kit-ul de reparare fiind prea scurte, a trebuit sa mai tai din protectiile cablurilor, sa mai castig 2cm. Intr-un final am reusit, am montat motorasul pe fata usii, am pus mufa si am umblat la intrerupator. SURPRIZA, motorul se invartea doar intr-o parte, mai exact doar in sensul de inchidere al geamului. Am dat jos motorasul si iar la mufa, iar intrerupator, acelasi lucru. Chiar daca dadeam in sus sau in jos pe intrerupator, se invartea in acelasi sens.
Ce ii de facut? Am intrebat la un service si mi-au spus ca motorasul trebuie resoftat, sa stie cat sa mearga sus, cat jos ( ceva de genul).

Am zis OK , renunt, merg maine la service. Montand fata usii la loc ( cea cu motorasul si macaraua de la geam ), yala, aud ceva cazand..Am rupt sigur ceva, ma gandeam :(..Scot fata de pe usa si surpriza,
Imagine vedeti in poza ce mi s-a rupt.

La sfarsit de zi, mai mult am stricat decat am reparat..

dany19940
Moderator

Re: Problema macara geam, inchidere centralizata, etc..

29 Dec 2011, 20:47

Ai desfacut tabla cu tot cu broasca sau fara? In legatura cu motorasul: e posibil sa fie defect releul care inverseaza tensiunea pe motorul propriu-zis. Era bine daca aveai un motor de schimb. Din ce oras esti?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ffflorin2004
Subiect Autor

29 Dec 2011, 21:55

dany19940 scrie:
Ai desfacut tabla cu tot cu broasca sau fara? In legatura cu motorasul: e posibil sa fie defect releul care inverseaza tensiunea pe motorul propriu-zis. Era bine daca aveai un motor de schimb. Din ce oras esti?

Fara.. am scos doar nitul cu care era prinsa broasca de tabla.
Sunt din MM. O sa vad maine dimineata la un service, daca pun alt motor cum se comporta. Si cu butucul de la yala, vad de unde imi gasesc unul sh, sau sa imi comand la seat, nou, daca il fac pentru cheia mea.

ionutblv
BLV SCENTS

29 Dec 2011, 22:13

ce kit de reparatie ti-ai luat?

cam 80% am si eu aceeasi problema :yh

dany19940
Moderator

29 Dec 2011, 22:17

De ce sa comanzi unul nou, cand poti lua unul SH si iei doar partea aia rupta si pui la al tau? Asa ai luat masina - fara sa-ti mearga inchiderea centralizata, sau s-a intamplat deodata? Telecomanda e posibil ori sa fie desincronizata, ori chiar stricata. Macar usile se inchid toate odata sau doar usa in care bagai cheia (adica dreapta dupa descrierea ta)? Ai 2 geamuri electrice sau 4? Daca tot ti-ai propus sa ajungi la service, fa si o scanare si posteaza aici.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Mylux

29 Dec 2011, 22:23

ffflorin2004 scrie:
dany19940 scrie:

Fara.. am scos doar nitul cu care era prinsa broasca de tabla.
Sunt din MM. O sa vad maine dimineata la un service, daca pun alt motor cum se comporta. Si cu butucul de la yala, vad de unde imi gasesc unul sh, sau sa imi comand la seat, nou, daca il fac pentru cheia mea.

:hi din ce localitate din Maramures esti?iti pot recomanda pe cineva daca doresti.Te-am salutat.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

ffflorin2004
Subiect Autor

29 Dec 2011, 23:08

@ionutblv : nu stiu exact, de pe un site. la 130 ron, dar cu urechiile alea din plastic.

@dany19940 : Nu mergea, si am crezut ca este din telecomanda. Am schimbat bateria in telecomanda, dar tot nimic. Nu se aprinde nici un bec. Se inchideau toate usile, doar daca inchideam de la usa dreapta fata. La stanga fata se inchide doar usa stanga, fara a se arma alarma. 4 geamuri electrice. 3 din 4 merg bine, doar usa dreapta fata..Am facut scanare, aveam eroare la usa stanga, dar nu mai stiu exact cum ii zicea. Poate gasesc si va anunt. Probleme is destule, dar nah..

@Mylux : Sunt din Borsa MM.

Mylux

29 Dec 2011, 23:10

Ok florin am crezut ca esti din Baia Mare sau mai aproape. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

ffflorin2004
Subiect Autor

29 Dec 2011, 23:16

Mylux scrie:
Ok florin am crezut ca esti din Baia Mare sau mai aproape. :hi

Daca eram din BM , ma duceam la Robot, de ex, inainte sa ma apuc eu.. Asa vad eu ce rezolv la astia prin oras la mine..

Mylux

29 Dec 2011, 23:22

Scump la robot,de aia te-am intrebat dca esti din zona pentru ca am o gramada de prieteni mecanici ce au service-uri si lucreaza numai pe masini VAG cum este si leonul si iti puteam recomanda pe cineva bun si cred ca ai fi iestit mult mai bine,parerea mea e sa nu te duci la robot ca aia te usca de bani,sau daca stai bine de ce nu :) :drive
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

dany19940
Moderator

30 Dec 2011, 06:43

Aha,deci de fapt modulul de inchidere centralizata iti merge, doar broasca stanga nu-ti merge. Deja e altceva. Brosca trebuie scoasa si refacute lipiturile pe placa interioara, pentru inceput. Rau ca nu mai tii minte ce eroare era pe ea. Daca zici ca pe telecomanda nu se aprinde LED-ul, e rau...ori bateria e pusa invers. Daca se aprindea, deja se putea verifica pe tester daca emite si nu-i imperecheata cu masina. Cu geamul o sa rezolvi tu, bine c-ai pus macaraua la loc.

ffflorin2004
Subiect Autor

01 Ian 2012, 17:27

Buna seara si La multi ani tuturor!

Am fost prins cu treburi zilele astea, asa ca nu am mai intrat sa va spun ce am rezolvat cu masina.
1. Macaraua de la geam - de fapt intrerupatorul de pe stanga nu mergea..am incercat cu cel din dreapta si functionat . Acum ramane sa desfac modulul de intrerupatoare din stanga, sa il scot pe cel de la geam dreapta, sa dau cu un spray de contacte. Dar nu stiu cand, probabil zilele astea..
2. Telecomanda de la telecomanda - cum bateriile care le'am pus scoteau doar 3.5 v , si nu era destul nici macar sa aprinda led-ul de pe telecomanda. Am cumparat alt set de baterii, de la alt magazin, si acum merge telecomanda.
3. Usa stanga - are probleme, probabil electronice, deoarece nu se aprinde nici becul din masina, cand deschid usa din usa.
4. Problema cu termostatul inca nu am rezolvat-o, deoarece toate service-urile erau pline, si nici eu nu am avut timp sa il schimb acasa.

dany19940
Moderator

01 Ian 2012, 18:43

La pct.e: problema s-a tot discutat. E vorba de switch-ul din broasca soferului. Ori se inlocuieste, ori se mai repara. Restul...bravo. :cheers

kelu84

17 Ian 2012, 23:11

faptul ca se inchide doar usa stanga e din cauza lipiturilor crapate pe placa broastei. trebuie desfacuta si refacute lipturile pinilor
Imagine
inlocuiri switch-uri portiere
0721.261.249