Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

d.culcea
Subiect Autor

Problema Bucsa Ibiza 6L

29 Dec 2011, 13:43

Salut! Recent am realizat revizia -V- (~65000 km) Inca de la revizia -IV- bucsele prezentau ceva probleme (scartait usor la urcat borduri etc), mecanicul zicandu-mi ca doar sunt crapate in special cea din stanga.
Nu am dat importanta si am asteptat revizia V. Toate bune si frumoase...am schimbat tot ce era necesar de schimbat si am umblat si la bucse. 2 x Bucse bascula Lemforder (35 Ron bucata) achizitionate de pe forum de aici.

PROBLEMA: toata treaba a tinut doar fix 1 saptamana si deja bucsa stanga e crapata vizibil si se aude un scartait cand si cand in special la tempraturi mai joase dimineata la rece.
Intrebarea mea este sa pun la indoiala calitatea bucselor care necunoscator fiind m-am uitat la ele si pareau ieftine (35 ron :D ) in comparatie cu originalele care erau mai carnoase sau sa caut o alta posibila buba cu finalitate in uzura bucselor.
Precizez ca mecanicul care ingrijeste masina e destul de priceput din ce am vazut eu si din recomandari. Nu am apucat sa discut cu el pana acum si nu exclud nici o greseala de manopera.
Sarbatori fericite si o zi mai buna sa aveti!
Seat Ibiza 2007 6L 85cp 1.4

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Problema Bucsa Ibiza 6L

29 Dec 2011, 15:22

Este foarte important cum a montat bucsile, din cate stiu daca bascula nu este mentinuta in pozitia normala de lucru se distrug bucsile la montaj.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ovidiusss

Re: Problema Bucsa Ibiza 6L

10 Mai 2012, 21:21

salut!sunt nou pe aici pe la voi dar vreau sa va zic ca va urmaresc de ceva timp,am si eu o ibiza 1.4 tdi din 2003 care am cumparato anul trecut cand avea 80.000km si acum am cu ea aproape 110.000 vreau sa va zic ca nu am avut nici o problema cu masina asta pana acum doar ca atunci cand (ciupeam)frana auzeam o trosnitura sau cand luam cate o groapa mai mare dar urmarind aici subiectele voastre am inteles ca ar fi bucsele de pe brat asa ca astazi le am schimbat la un servis seat de aici de la milano vreau sa zic ca masina acum este ca noua nu se aude nimic nu maii scartie nimic (am uitat sa zic ca imi si scartia).acum este totul ok toata operatiunea ma costat 139 de euro am vb si chiar am insitat cu mecanicul ca asi vrea sa imi puna bucse de alea pline care ar fi de cupa dar bineinteles ca mia zis ca nu intra si ca pot face doar daca iimi schimba si bratul cu tot care costa 150 euro unul asa ca am renuntat si am pus de astea normale sper sa ma tina a mia maii zis ca astea care vin acum sunt prinse in 4 puncte si cele vechi erau in 2 puncte deci ar trebui sa tina va multumesc mult si o sa pun poze si eu cu masinuta (sper sa nu fi deranjat ca am scris aici sau prea mult ceao)