Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: zgomot geam

18 Oct 2009, 14:02

Eu trebuie sa ma duc sa vad ce are macaraua din partea dreapta...scoate un zgomot nasol....ori o fi dupa vorba...tot ce nu este folosit rugineste... :lol: :lol:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

doryn

21 Apr 2010, 13:24

Când am parcat mașina lângă bloc,am apasat butonul de inchiderea geam la șofer (mersesem cu el deschis), și dupa ce a bazâit un pic s-a auzit POC și ZDRANG; mi-a cazut in portieră geamul.Am demontat tapițeria și tabla suport de după ,și am găsit geamul întreg dar 2 chestii din plastic ce culisau trase de cabluri pe 2 șine de la macara erau fărâmate deoarece s-a îmbătrânit plasticul și a devenit casant.M-am interesat de acele piese de plastic,dar din pacate pentru buzunarul meu vin doar kituri cu tot cu cele 2 șine + cablurile (deh,ca să fie mai scump).Asta e.Scapi de una și dai în alta. :cheers
am avut probleme cu macaraua de la geam portieră șofer (s-au spart cele două cleme din plastic ce culisează cu geamul)
și pe unde am întrebat la magazinele de piese auto îmi răspundeau ca ei aduc tot kitul macara (cleme+șine+cabluri) și costă
doar cca 260-300 Ron.
pentru cei care au probleme ca cea sus menționată recomand:
http://www.stareuroplast.aaz.ro/oferta/ ... AST-S-R-L-
este o firmă din Cluj ce comercializează și doar cele 2 cleme din plastic (pt.Cordoba clemele44 Ron + taxe curierat) ceea ce
te scoate destul de ieftin dacă nu-i nevoie să schimbi decât clemele ci nu toată macaraua.
SUCCESURI !
Ultima oară modificat 05 Mai 2010, 15:08 de către marian_iam, modificat de 2 ori în total.
Motiv: incearca sa scrii cu negru

doryn

10 Iun 2010, 14:41

zgomot la macara iti face deoarece este mizerie depusa pe cele 2 sine pe care culiseaza 2 cleme de plastic ce plimba geamul in portiera ,
sau e posibil sa fie una din cleme crapata (la mine au crapat amandoua clemele si mi-a cazut geamul in portiera).
aveti grija ca la magazinele de piese auto nu se vand doar cele 2 cleme de plastic ci tot kitul de macara (costa 300 ron), dar pentru cei
care patesc ca mine va recomand http://www.stareuroplast.aaz.ro/oferta/ ... AST-S-R-L-
deoarece ei comercializeaza doar clemele , ceea ce va scoate la o cheltuiala redusa (aveti grija ca la cordoba,in functie de lot,au cleme ca la
vw golf IV sau de cordoba-ibita (va recomand sa le trimiteti o poza cu clemele voastre dinainte sa faceti comanda exacta la clujenii de la stareuroplast).
Ultima oară modificat 11 Iun 2010, 07:35 de către marian_iam, modificat 1 dată în total.
Motiv: scrie cu fontul si culoarea normala

doryn

14 Iul 2010, 18:47

eu mi-am schimbat singur clemele din plastic de la macaraua geam portiera sofer (le-am cumparat de pe net de la stareuroplast din Cluj cu 44 ron + taxe curier si merg foarte bine).
este un pic dificil de umblat la portiera dar nu trebuie sa fii inginer pentru asta ci doar sa ai putina logica si vointa in tine.
la magazinele de piese auto se vinde doar cu tot kitul de macara si costa 300 ron, asa ca am iesit mai ieftin cu 230 ron.
:drive