Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

staticxx
Subiect Autor

geamurile se aburesc foarte repede cand ploua

23 Dec 2011, 00:18

Am un seat cordoba 6k model din 98 1.9sdi, iar atunci cand ploua mi se aburesc geamurile foarte rapid, iar dezaburirea functioneaza cat de cat doar pe treapta 3-4. Nu folosesc recircularea.

ar rezolva problema schimbarea filtrului de aer sau a celui de polen ?

hm-spec

Re: geamurile se aburesc foarte repede cand ploua

23 Dec 2011, 00:53

din cauza diferentei de temperatura se face condens pe interior, unde e mai cald de regula ...
ai doua optiuni :ori deschizi geamurile si echilibrezi tmperaturile, dar ai sa mergi inghetat bocna, ori dai drumul la caldura si bagi pe recirculare aerul si dezaburire parbriz... dar pana se incalzeste motorul (90 grade) cam ajungi la destinatie...filtrul de polen schimba-l cam de 2 ori pe an daca vrei sa-ti intre aer fresh :D

staticxx
Subiect Autor

23 Dec 2011, 01:59

hm-spec, asta stiam, dar problema e doar atunci cand ploua...cand sunt -14 grade afara, dar nu ploua, nu am aceasta problema, geamurile se dezaburesc foarte repede, iar recircularea nu ajuta la dezaburire, dimpotriva...incurca

dany19940
Moderator

23 Dec 2011, 06:58

Daca nu l-ai schimbat de ceva vreme sau deloc, normal ca un filtru nou te-ar ajuta. Ai avea un debit de aer proaspat mai mare. Dezaburirea se face doar cu aer de afara.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...