Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

crazy
Subiect Autor

Probleme cutia de viteze - SFATURI / INFORMATII -

21 Dec 2011, 23:09

Buna seara,

Am intampinat recent o problema cred ca este vorba de cutia de viteza.

Simptome problemei sunt

- intra foarte greu in viteze, mai ales 1 si a2a
- caraie cand bag in mansalier

Si ca alta idee, ambreajul imi tine foarte sus, dar nu cred ca ar putea fi din ambreaj, care este parerea dvs. la simptomele date?
Sa fie cutia?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme cutia de viteze - SFATURI / INFORMATII -

21 Dec 2011, 23:14

Greu de spus de la distanta, trebuie verificata timoneria, ambreiajul, daca mai ai ceva ulei in cutie.
Trebuie sa o duci la service.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

crazy
Subiect Autor

21 Dec 2011, 23:17

Pai am fost la un service, dar cum sunt astia de la service cu ochi sa iti ia numai bani imi e si frica, omu nu sa uitat la ulei, nici la timonerie, a zis ca una din cauze ar fi ambreajul, repet nu ma pricep, dar ar putea fi cauza ambreajul pentru ca intra greu in viteza?

Citez, am gasit un citat legat de cutia de viteza ce ma pus pe ganduri bune si mai economice daca ar fi si la mine la fel

"Cam de 4 luni am constatat ca imi intra mai greu in viteza, dar nu prea am dat importanta la inceput, ca nu era deranjant...Treptat, a inceput sa intre din ce in ce mai greu in toate vitezele, dar in special in a 3-a.Problema a devenit in timp stresanta, nu prea mai intra in nici o viteza bine, in sensul ca parca se bloca schimbatorul pe la jumatatea cursei, nu mai gaseam nici o treapta, lucru valabil si cand aveam motorul oprit, iar in a 3-a intra rar din prima. Am vazut ca intra bine in viteze cand plecam la servici, dar pana se incalzea putin motorul, dupa care problema incepea. Am curatat timoneria cu un degresant puternic, am uns-o cu vaselina...degaba! Ieri am schimbat uleiul din cutie cu un Castrol 75W-90 GL4 si e bestiala masina! Intra perfect in toate treptele, nu mai are nici un fel de problema, nici cand are motorul cald. A, era sa uit, la mine au intrat 1,8 litri(desi in mod normal in cutia mea - cod ERT - intra 2l, dar nu prea se poate scoate in totalitate din cutie ), iar cel vechi era negru rau si plin de pilitura! Operatiunea m-a costat 20 ron la un service de cartier si dureaza aproximativ 20 min., iar pe ulei am dat 65 ron/litru. "

Acum nu stiu ce sa fac, sa incerc si cu uleiul prima data si timoneria?
Aia se schimba sau se curata?

BALTAZAR2003
Moderator

21 Dec 2011, 23:48

Nu stiu cat a trecut de cand s-a produs cuitia ta de viteze, dar in mod normal la 3 ani schimbi uleiul, daca faci multi km il schimbi mai des, nici nu se mai specifica acest lucru, mai ales la noi intrucat au tot interesul sa nu tina mult. :)
Timoneria se verifica, sa nu aibe jocuri mari, intrucat contine si multe repere de plastic care se tocesc si daca nu conduce levierul in pozitia dorita este ca si cum ai incerca sa schimbi intre viteze, adica selecteaza doua dar nici una...
:)
Poate fi si din cauza ambreiajului, iarasi numarul de km rulari si unde sunt oarecum un reper pana se desface si se constata.
Imagine

Roger
Moderator

22 Dec 2011, 00:25

BALTAZAR2003 scrie:
Nu stiu cat a trecut de cand s-a produs cuitia ta de viteze, dar in mod normal la 3 ani schimbi uleiul, daca faci multi km il schimbi mai des, nici nu se mai specifica acest lucru, mai ales la noi intrucat au tot interesul sa nu tina mult. :)
Timoneria se verifica, sa nu aibe jocuri mari, intrucat contine si multe repere de plastic care se tocesc si daca nu conduce levierul in pozitia dorita este ca si cum ai incerca sa schimbi intre viteze, adica selecteaza doua dar nici una...
:)
Poate fi si din cauza ambreiajului, iarasi numarul de km rulari si unde sunt oarecum un reper pana se desface si se constata.

Stimate coleg: uleiul in cutie nu se schimba ci se completeaza. Vreau si eu sa-mi arati unde scrie ca la 3 ani trebuie schimbat (vorbim de cutii manuale)

ciprian83
Zorro

22 Dec 2011, 00:33

Nici eu nu am auzit ca la 3 ani se schimba uleiul in cutie. Eu de 5 ani de zile nu am umblat la cutie. Ce parere ai ROGER cum pot verifica nivelul?sau sa nu umblu din moment ce merge perfect.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

Roger
Moderator

22 Dec 2011, 00:40

La fiecare revizie pe care am facut-o, mecanicul a verificat niveleul uleiului din cutie. Cand e masina suita pe elevator, exista un buson de vizitare, care se desface, iar daca nu curge ulei, trebuie completat, daca curge, e ok. Simplu. :hi

ciprian83
Zorro

22 Dec 2011, 00:42

Cine stie cunoaste ;) Raman dator :cheers
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

ciprian83
Zorro

22 Dec 2011, 00:43

M-a speriat rau de tot BALTAZAR ma pregateam sa-mi cumpar cutie,m-a pus rau de tot pe ganduri.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

BALTAZAR2003
Moderator

22 Dec 2011, 00:46

Stimate coleg, citeste te rog ce termen de valabilitate este trecut pe bidonul de ulei.
Asa cum cred ca este scris mai sus in ultimii ani acesta informatie a disparut din manualele de utilizare, singura explicatie pentru mine a fost ca exista interese economice, intrucat nu cred ca principiul si materialele din care se fabrica cutiile de viteze s-au modificat radical in ultimii 10 ani.
Imagine

Roger
Moderator

22 Dec 2011, 00:54

Pe bidonul de la dealer scrie nici un termen de valabiliate :tongue

ciprian83
Zorro

22 Dec 2011, 00:56

Pe bidoanele de ulei pun ei termen de valabilitate pentru a nu ramane ei cu uleiul pe stoc sau alte cele dar,nicidecum nu expira uleiul sau schimba culoarea sau poate se branzeste :))))) aia e vrajala.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI

dany19940
Moderator

22 Dec 2011, 08:36

Pana la urma , in domeniul asta, exista pareri destul de impartite in legatura cu schimbatul uleiului. Roger, la "piticul" meu a aparut un fluierat intermitent cand rulez in viteza a 5-a. Stiind unde a fost rulata masina pana a ajuns la mine (Italia), deja schimbasem uleiul la cutie anul trecut. Cel vechi era negru bine de tot. Am pus Aral 75w90. Cand a aparut fenomenul, m-am dus la service-ul unde il schimbasem. Am scos tot uleiul din cutie intr-un vas de plastic transparent folosit la vopsitorie. L-am lasat vreo jumatate de ora linistit si apoi am inceput sa scot usor din el. Ei, surpriza a sosit cam pe la sfarsit. Erau urme fine de pilitura, ceea ce mi-a cam indicat ce s-a intamplat in cutie. Piedusem ceva ulei pe la tija schimbatorului, pinionul de a 5-a fiind sus de tot pozitionat a cam mers pe uscat, concluzia fiind ca trebuie sa-l schimb. Am schimbat acel simering care curgea destul de incet, am reumplut cutia cu ulei nou, n-am mai vrut sa-l pun pe cel scos. Acum fluieratul s-a mai estompat, dar deja raul este facut, stratul de cementare fiind alterat, asa ca la primavara voi schimba acel pinion. De ce abia atunci? Pentru ca e iarna si sotia oricum nu prea merge cu a 5-a nici cand conditiile de rulare sunt bune.
Si la Toledo am schimbat uleiul acum vreo 2 ani, dar acela era pe departe mai curat si transparent decat cel ce la Arosa. Avertizare pentru cei cu cutii de viteza cod ERT, DUU si DUS parca: au o greseala de proiectare care cauzeaza ruperea niturilor de la diferential - sunt facute din aliaj de cupru. Aparuse un buletin informativ pe chestia asta in strainatate si chiar era gratuita inlocuirea lor. Dar la noi nu cred c-a ajuns acest trend - la noi totul se plateste :x . Au fost destule cutii care s-au spart din cauza acestor nituri. Concluzia (sau cum sa-i zic): nu "trageti" de cutiile care au aceste coduri, cel putin la plecarile de pe loc gen liniute. Cand deja e in sarcina, deja e altceva. De acea uleiul scos si inlocuit din cand in cand e un bun indicator a ce se intampla in interiorul cutiilor de viteze.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ciprian83
Zorro

22 Dec 2011, 08:45

Nu zice nimeni sa nu schimbam uleiul in cutie,dar nici la fiecare 3 ani schimbat.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI