Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Catalindci

Re: Seat Leon 1.9TDI Sport-Up

17 Ian 2015, 23:25

Sunt stundent :)) ,revenind stiu cativa baieti cu 1.8T care au avut de furca din cauza softului, dar poate la ei a fost greseala. Se intampla oricui. Oricum, frumoasa masina, imi place, si cat mai multi Km fara probleme.
Seat Leon 1.9 TDI ASV 2001.
Skoda Fabia 1.4 16V BBY 2003.

Alexandrel

18 Ian 2015, 14:35

Un tunner care se respecta face test pe dyno atat inainte cat si dupa resoftare. Asa nu exista dubii in privinta puterii cu care a venit masina sau cu care pleaca.
Toti stiu ca la noi in tara unele companii promit si 200+ cai dintr-un TDI 140 ( fara teste pe dyno, evident).
Nu contest softurile TCM sau puterea masinii tale insa si eu sunt sceptic la faza cu "bat FR-ul TDI stock din orice pozitie". Ma mir cum de nu s-a incumetat nimeni cu un FR TDI sa lamureasca lucrurile.
Nu o lua in nume de rau, succes!

justliv
Subiect Autor

18 Ian 2015, 17:25

daca citesti cu atentie am zis ca nu le dau nicio sansa celor cu 2.0 TDI 140 de cai. nu vorbim de FR. iar adevaratii tunneri asa cum ii numesti tu, care se respecta sau ar trebui respectati nu sunt cei care isi fac un soft de 30 de cai acolo sau isi modifica o turbina si isi fac un soft, asa cum mi-am facut eu... adevaratii tunneri sunt cei care investesc mii de euro in masinile lor si care se remarca prin performante... nu vad de ce orice persoana care isi face soft ar trebui sa isi duca masina pe dyno, sa vada ce? ca are 28 de cai in plus fata de cum era inainte si nu 30 cum se aproximeaza? sa fim seriosi. e ca si cum ti-ar trebui un calculator sa vezi cat fac 2+3... iti trebuie unul cand ai de inmultit numere cu foarte multe cifre sa stii exact. asa si cu caii. dar fiecare cu opinia lui.

Catalindci, legat de ce ai spus tu, nu contest... acum mai e dupa cu iti e si norocul si dupa cum iti ingrijesti si masina. eu am spus ca sunt multumit de softul meu facut de cei de la TCM si l-am facut acolo din alte motive si nu ca asa am ales eu dintre toate ofertele. asta nu inseamna ca cei de la TCM nu or fi dat rateuri cu softuri si tot ce fac ei e de cea mai buna calitate.

justliv
Subiect Autor

18 Ian 2015, 17:34

legat de cei cu motor de 2.0 140 de cai... nu vorbesc din povesti. am testat si eu masina dupa soft, nu am tinut-o asa degeaba... pacat ca nu imi sta in caracter si, cand am incercat sa explic cum trage, nu am vrut sa exagerez sau sa ma laud ca nu e munca mea ci a celor care s-au ocupat de masina, eu venind doar cu banii, nu stau sa insir aici o lista cu masini si motoarele lor cu care m-am dat si pe care le-am facut. repet, nu am 1000 de cai. as vrea mult mai multi dar atat se poate insa sunt foarte multumit si cu atat

Catalindci

18 Ian 2015, 19:52

Exact de FR ai zis,chiar de 2 ori :)) nu ai zis nimic de 2.0 140 cp, oricum nu conteaza asta. Important e sa iti placa tie cum trage masina ;)

Vlad.

18 Ian 2015, 20:39

Pentru ce atata scandal, totusi? :lol:
Da, 1.9 tdi resoftat merge foarte bine, insa si el si 2.0 tdi sunt motoare normale, care sa te duca din A in B. Nu sunt motoare de liniute sau mai stiu eu ce competitii mai mult sau mai putin legale, sa fim seriosi. Desigur, asta daca ne raportam la ele ca fiind stock sau aproape stock, cazul de fata.
Oricum, sincer chiar nu prea le vad rostul discutiilor de genul. Am avut si eu provocari de genul "crezi ca Fordu meu TDCI face Audi-u tau TDI?", dar nu le-am dat curs pentru ca stiu ca in cazul masinilor de genul, facand liniute, doar le obosesti degeaba.

Dar sa nu fiu total off-topic, producatorii care zic ca vei castiga 35-40 cai doar din soft la o masina de, sa zicem o medie, 100 cp, sunt optimisti, sa nu spun altfel. Adica producatorul i-a dat drumul motorului la 60% din capacitate? Sa fim seriosi.

Si vrem nu vrem sa acceptam, o uzura prematura a componentelor tot apare, irelevant in ce procent discutam.

Dar astea sunt discutii care vor fi prezente mult timp de acum inainte. Noi sa fim sanatosi! :D
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

justliv
Subiect Autor

18 Ian 2015, 21:18

justliv scrie:
nu, nu am pus-o pe dyno ca nu m-a interesat in principiu. as pune masina pe dyno daca as avea nu stiu cate sute de cai sa vad exact ce putere are, insa asa nu vad rostul. in schimb nu am nevoie de un dyno ca sa imi dau seama ca trage foarte bine. un 2.0 TDI 140 de cai nu imi sta in cale, asta pot sa iti spun sigur. au fost destui care m-au tratat de sus ca am un leon de 1.9 diesel cu 105 cai, insa satisfactia e mare cand te uiti la fata lor dupa ce le-ai demonstrat ca arogantele lor nu iti dau cai in plus la masina si vezi cum se fac mici, se urca in masina si pleaca. si nu am sute de cai sub capota... imi cunosc limitele masinii si sincer, singura data cand ma dau cu cineva e abia dupa ce il vad ca ma trateaza superficial desi are o masina care trage mult mai slab.
am mai bine de un an si jumatate de cand am turbina modificata si soft la TCM si nu am nicio problema. nu stiu in general daca sunt foarte buni sau mai dau rateuri insa eu sunt foarte multumit.

tu vorbesti serios ca am spus eu ceva de FR?

ClotzA

18 Ian 2015, 21:24

Se referea la postari mai vechi, cand ti-ai resoftat masina la inceput.. Vezi pag15.

Ontopic.subscriu la ce a scris iVladBogdan, cu liniutele doar uzezi masina degeaba :hi

justliv
Subiect Autor

18 Ian 2015, 21:31

ClotzA scrie:
Se referea la postari mai vechi, cand ti-ai resoftat masina la inceput.. Vezi pag15.

Ontopic.subscriu la ce a scris iVladBogdan, cu liniutele doar uzezi masina degeaba :hi

bine ca m-ai luminat ca nu intelegeam de unde pana unde. discutia aceea de la pagina 15 se referea la ceea ce mi-a spus cel de la TCM cand mi-am facut softul, ca sa vezi, tot din cauza arogantei unuia cu un fr care venise sa il duca in 200 de cai, adica cu un soft simplu de vreo 30 de cai sau cat ii da... intamplarea a fost ca el m-a intrebat pe mine ce motor am si cand a auzit ca am 1.9 a inceput sa umble cu nasul pe sus spunand ca mda, o sa am si eu undeva la vreo 130 de cai asa, nu cine stie ce... moment in care tipul de la TCM i-a zis ca daca doreste, sa mai astepte 20 de minute, sa imi faca mie softul intai, inainte sa i-l faca lui si sa ne dam... inca 2 precizari aici ca sa nu para ca exagerez: initial trebuia sa am undeva la vreo 180, daca nu chiar mai bine de 180 de cai, cu o presiune in turbo de 1.5-1.6... iar el sa ramana la motorul stock de 170 de cai. ulterior am preferat un soft mai linistit de teama sa nu pice ambreiajul... voi schimba eu si ambreiajul si voi pune softul care trebuia initial, dar asta a fost discutia legata de FR-ul acela... Asta inseamna ca NU eu am facut asemenea afirmatii, de altfel nici nu imi sta in caracter
inca ceva, am vazut, 2 baieti de pe forum, unul cu un fr iar altul cu un 2.0 de 140 de cai resoftat si atat, fara alte modificari care s-au dat de vreo 3 ori si FR-ul a fost in spate... lui nu ii mai trebuia dyno sa inteleaga ca are cel mai probabil mai bine de 170 de cai...

bgd_b92
Bogdan

18 Ian 2015, 21:36

Eh..probabil era in febra schimbarii si l-a cam luat valul :tongue pt ca din ~ 175 cai frumosi si teoretici sa zici ca bati fereul din orice pozitie, tre sa recunosti si tu ca ai cam exagerar ; eu personal nu as scoate mai mult de 30-40 % din puterea stock a masinii, din motive de fiabilitate, uzura prematura, etc ; sunt pe principiul vreau putere -> schimb masina ; deja pt mine o astfel de modificare de ~ 70 cp teoretici ar implica si modificare frane, suspensie, si alte cele care tin de siguranta ; -> prea multi bani pt cheltuiti pt o masina care nu va fi niciodata un fr.

justliv
Subiect Autor

18 Ian 2015, 21:42

partea trista este ca eu nu vorbesc doar de un soft... eu vorbesc de o turbina modificata si soft creat pentru ea... masina ma poate duce undeva la 180 de cai, atat cat tin injectoarele. dar nu inteleg de ce sa port o polemica pe tema asta atata timp cat nu ma intereseaza lucrul asta si anume sa vad daca intr-adevar trage mai bine sau nu decat un fr.

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Ian 2015, 22:10

daca omul nu vrea polemica si nici nu se bate cu caramida in piept ca e rege pe sosele atunci sa nu intindem discutia la versusuri...
* 555 GMRul merge cu aproape 60% din puterea stock in plus de 3 ani si nu are nicio problema. totul e sa utilizezi masina cum trebuie, luand in considerare si modificarile facute. se poate scoate untul din una stock mai repede de atat daca esti teribilist.

bgd_b92
Bogdan

18 Ian 2015, 22:13

Exact asta era si ideea ; daca vrei putere, ok ! Fa-o si gata ! Fiabilitatea oricum are de suferit si cu o resoftare stage1, nu tre sa fii prea inteligent sa-ti dai seama de asta ; probabil daca te joci cu axa cu came, schimbi injectoarele + intercoolerul + admisia + evacuare va trage ca una de 200 cp ; dar eu nu as investi atata, e doar parerea mea ; as cumpara o masina stock de 200 cp de banii aia ; fara posibile probleme, piese originale, frane si ambreiaj pt capacitatea ei, etc ; oricum, multa bafta in ceea ce ti-ai propus !

Catalindci

19 Ian 2015, 00:39

bgd_b92 scrie:
Eh..probabil era in febra schimbarii si l-a cam luat valul :tongue pt ca din ~ 175 cai frumosi si teoretici sa zici ca bati fereul din orice pozitie, tre sa recunosti si tu ca ai cam exagerar ;.

La asta ma refeream, :cheers . Am inteles ca ai o alta turbina, si chiar imi face placere sa vad ce ai facut la masina de cand ai luat-o ;) Spor la modificari ;)

justliv
Subiect Autor

19 Ian 2015, 09:48

e adevarat ca nu m-as gandi niciodata sa urc masina asta mai mult decat a fost prevazut initial adia undeva la 180 de cai... pentru ca mai mult de atat va necesita alta turbina, alte injectoare, alt intercooler, frane, etc.. nici nu se pune problema de asa ceva.
intr-adevar se uzeaza mai repede insa depinde si cum te comporti cu ea. conteaza foarte mult mai ales ca acum e predispusa mai repede la probleme. va multumesc pentru aprecieri :hi
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21