Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 21

justliv
Subiect Autor

Re: Seat Leon 1.9TDI Sport-Up

30 Iul 2013, 20:01

mie blow-off-ul nu mi-l luam decat pentru sunet. intr-adevar ca si sa dai acum vreo 500 de lei numai pentru fasait... am de ales intre blow-off si ceasuri de bord... si cred ca momentan ceasurile de bord sunt prioritare avand in vedere utilitatea lor in momentul de fata dupa toate modificarile turbo si soft. dar am intrebat ca idee. era unu din strainatate intr-un video pe youtube si spunea ca sunt 2 tipuri de blow-off de la hks unele chinezarii si altele facute in japonia care cica ar fi bune. am vazut ca astea sunt din japonia dar intr-adevar, la pretul asta nu stiu cat de bun o fi...
apreciez foarte mult pentru pareri

justliv
Subiect Autor

30 Iul 2013, 20:04

gamer555 scrie:
1. in primul rand, nu exista senzor de boost in turbina. ai senzor MAF in traseul de admisie (dupa air box) care masoara cantitatea de aer care se duce spre turbina si senzor MAP pe tubulatura de dupa turbina si intercooler. asta masoara presiunea aerului iesit din turbina (antrenat de compresorul turbinei si racit prin intercooler)
ambele valori ale MAF si MAP le poti citi cu vcds (grup 10)

utilitatea ceasurilor este ca poti masura valoarea reala in locul in care te intereseaza cu ajutorul unor sonde (daca vorbim de ceasuri adevarate, nu glume proaste care sunt puse doar pt ca sunt colorate si arata bine in bord).

2. blow off valve. nu au o utilitate practica pe diesel, dar pot fi facute improvizatii sa mearga. eu vad blow off-ul pe diesel ca logo-ul CUPRA pe un 1.2, sau ceva similar...
* cel din anuntul tau este o chinezarie, saracie de replica de HKS.

sa inteleg cristi ca pana la urma, ideal ar fi sa imi cumpar si un ceas pentru boost. ma gandesc, ceasul pentru presiune ulei este chiar asa de mare importanta? ca eu la momentul de fata nu stiu intre ce parametrii trebuie sa functioneze normal... as putea renunta la ceasul pentru presiune ulei si sa ma aleg in schimb cu ceas pentru boost?.
ceasurile pe care as vrea sa le cumpar sunt de la raid hp night flight. cred ca sunt exact ca cele pe care le are dani DNI pe masina. eu zic ca sunt bune alea

gamer555
ClubSEAT Admin

30 Iul 2013, 20:17

la ceasuri nu ma pricep, dar daca sunt unele "pe bune" sunt curios unde o sa bagi sonda si cum o sa ii faci prinderea pe tubulatura.
cat despre blow off, unul original hks ssqv e de la 300 dolari, asta e o replica proasta asa cum sunt majoritatea de pe ebay

justliv
Subiect Autor

31 Iul 2013, 00:02

am inteles :hi

Adytzu1992

26 Sep 2013, 08:39

nimic nou la masina?:D cum se comporta masina cu noua turbina? consumul cum e?

justliv
Subiect Autor

24 Oct 2013, 03:16

Adytzu1992 scrie:
nimic nou la masina?:D cum se comporta masina cu noua turbina? consumul cum e?

scuze baieti, am cam fost ocupat cu multe examene si nu am mai avut timp sa stau pe la calculator. ce sa zic, sunt extrem de multumit. masina se comporta impecabil, trage foarte bine.
in ce priveste alte modificari, mai urmeaza cate ceva dar nu stiu exact cand. ar mai fi multe de facut, iar dupa ce le fac pe toate, o sa fie si altele:)) niciodata nu se termina. neaparat imi trebuie 2 ceasuri de bord( presiune ulei si temp ulei) si sa vad daca fac si stalp ca sa le pun acolo sau le voi pune in alta parte...am inteles ca noaptea sunt probleme cu vizibilitatea pe la treceri de pietoni daca pun ceasurile pe stalp. cu ocazia asta rog un coleg care are montate ceasuri de bord pe stalp sa confirme sau infirme ca sa stim o treaba :tongue
modificari mai serioase mai tarziu...daca tot voi schimba ambreiajul, ma gandesc sa schimb si injectoare si sa modific softul masinii in speranta ca o voi aduce la peste 200 de caluti, daca se va putea bine-inteles. dar pana atunci mai e de asteptat. voi posta de fiecare data cand aduc imbunatatiri masinii :hi

Adytzu1992

24 Oct 2013, 10:59

ambreajul il schimbi pt ca nu vrei sa il distrugi pe asta sau deja da semne de oboseala?

TIBI

24 Oct 2013, 11:07

O sa te rupa la "felinare" noaptea :tongue . 1Pul oricum are o problema de vizibilitate datorita stalpului A,fiind prea inclinat.
Pune-le jos mai bine, sunt clipuri pe youtube
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Oct 2013, 12:53

eu ma uit pe dupa stalpi la fiecare trecere de pietoni, daca as mai avea si ceasuri ar trebui sa imi montez oglinzi speciale :)

Adytzu1992

24 Oct 2013, 12:58

:))) buna asta gamer

TIBI

24 Oct 2013, 14:22

Mie asta mi se pare un mare minus la 1p.
Desingul asta...

huse piele schimbator

oLandeZu
RedLine

25 Oct 2013, 07:34

Eu nu am treaba la treceri , eu am treaba cand virez stanga in curba mai mare de 90 de grade. Nu vad absolut nimica. ori iau curba pe larg, ori imi bag capul in parbriz sa vad dupa stalp. Dar la drumuri mai lungi te saturi :cry:
Bafta la modificari !
<3 my REDLEON : 2.0 TDI BKD

TIBI

25 Oct 2013, 08:16

Stai sa vezi cum e cand ai torticolis :tongue

huse piele schimbator

justliv
Subiect Autor

25 Oct 2013, 17:52

da, aveti dreptate. am intrebat de ceasuri de bord pe stalp pentru ca initial asa am vrut sa-mi fac pana m-am intalnit cu un prieten care are un megan R32 si avea ceasurile de evo pe centru si i-am zis ce vreau sa fac si mi-a sugerat foarte serios sa nu le pun pe stalp pentru ca a avut el pe logan( prima lui masina modificata, si arata chiar extrem de bine pe langa ce vedem in ziua de azi) si era sa dea de 2 ori peste lume pe trecere. dar intrebam ca ma gandeam poate o fi diferit pe leon decat pe logan. deci ceasuri de bord pe stalp = NU!

Ambreiajul vreau sa il schimb cand oi avea bani pentru asa ceva ca sa pot face softul. momentan ambreiajul actual nu da absolut niciun semn de uzura. intr-adevar, nici eu nu plec cu scartaieli, nu dau tare cu a-1a, abia daca intr-a 2a o calc putin asa...
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 21