Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 21

cowboy

Re: Seat Leon 1P, 1.9TDI-jucaria mea...

04 Feb 2013, 23:21

Scuze pt ca... :yh :yh dar nu pot sa ma abtin...mai ales aia cu "zic frate... am sarpe.." :yh a fost priceless :D
Inseamna ca era un exemplar "frumos"..
Seat Leon 1P 1.9TDI

Geo_DMG

05 Feb 2013, 00:21

vezi daca ai te-ai prezentat la examen...daca stateai acasa nu luai sobolani d'astia invidiosi pe Leii frumosi :D
sper sa-ti rezolvi repede totul si sa pui otrava la motor :tongue
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

justliv
Subiect Autor

05 Feb 2013, 01:22

:)) am rezolvat problema imediat cum am ajuns acasa. m-am apucat de lipit firele si izolat klumea. alte pagube n-am mai vzt pentru ca nu prea mai avea p unde. singurele cabluri mai la vedere( ca cele de la kitul xenon) mai erau in partea cealalta, la celalalt far si erau intacte. parerea mea e ca sobolanu, al dreaq, a gasit caldura acolo in antifonajul ala, s-a bagat acolo, de foame a ros 3 fire si aia a fost...vad ca imi functioneaza tot si nu am nicio eroare prin bord sau altceva. ma bucur totusi ca s-a orientat la firele de la xenon, ca daca se orineta la firele alea ce ies din mufa farului( care e a dracu de complicata si mai ales bine ca n-a ros vreun fir exact din capat ca sa nu mai pot nici sa-l lipesc) si am avut noroc ca nu mi-a ros firele de la balastul ala mic pentru ledurile farului ca si asa am avut probleme acum vreun an cu el si vad ca in sf e totul ok.
cat despre dimensiune, jur ca am crezut ca e sarpe( bine, d-ala mic subtire asa si lung). era ditamai matahala. cand a cazut de pe capota p asfalt, s-a auzit urat tare:)) deci cantarea ceva.
am vaga impresie ca l-am luat de la mine din complexul unde locuiesc in bucuresti( militari, west gate). din alta parte chiar n-aveam de unde pentru ca vineri seara, cand am fost la intalnire, mergeau farurile lejer... eee azi, cand sa plec acasa, nu mai mergea unul:))

justliv
Subiect Autor

05 Feb 2013, 01:30

hai sa pun si 2-3 poze recente, de vineri, de la intalnire ca observ ca n-am mai postat poze de ceva timp.

Imagine

Imagine

Imagine

GabitZZu
Gypsy

05 Feb 2013, 06:46

ce-mi plac stopurile :D ,foarte smechera masinuta :D
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

justliv
Subiect Autor

05 Feb 2013, 12:21

multumesc. daca o mai si fac sa fuga asa cum am eu in plan... chiar va fi deosebita, cu toate ca pentru mine este oricum :tongue

GabitZZu
Gypsy

05 Feb 2013, 14:17

Ahaha,inseamna ca ai in plan soft ceva,chiar iti urmaresc cu atentie topicu sa vad cat poate sa fuga,nu de alta da sa ma inspir si eu doar avem acelasi motor :tongue ,asa ca, La mai mare :drive
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

justliv
Subiect Autor

05 Feb 2013, 16:11

mai multe deocamdata nu spun pentru ca la mine momentan e incerta treaba cu banii, nelucrand si fiind sponsorizat de parinti care mi-ar da bani pt orice in afara de masina. dar am in plan si daca merg lucrurile conform planului, intr-o luna maxim e gata lucrarea si atunci voi posta si poze si voi da si toate detaliile necesare. facem si un test drive daca esti din bucuresti, la o intalnire ceva. numai sa nu cumva sa se schimbe lucrurile, pentru ca repet, e incerta treaba. daca lucram si aveam salariul meu, sa fii sigur ca lucrarea era facuta de mult:))asta e...

Geo_DMG

05 Feb 2013, 17:13

bafta! hai sa o vedem finalizata :drive
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

justliv
Subiect Autor

05 Feb 2013, 18:20

Si eu asteptnd atata timp:x

justliv
Subiect Autor

22 Mar 2013, 12:18

aseara am observat k balastul de la un bec xenon e defect si nu mai functioneaza. probabil urmeaza sa schimb tot kitul xenon. nelamurirea este cu privire la alegere pentru ca eu am faruri daylight si tot am senzatia ca lupa din far nu e prea buna pentru ca am avut 2 kituri xenon pana acum( d-astea la 150 lei parca, nu cine stie ce) si nu prea vedeam mare lucru pe sosea. am avut si de 4300K si de 6000K si sa zic ca acestea din urma parca luminau mai puternic dar in orice caz foarte slab in comparatie cu majoritatea masinilor cu xenon. ar mai fi o problema pe care trebuie s-o trec in revista, si anume ca din cand in cand faza scurta de pe stanga palpaia iar cand dadeam cateva flashuri se oprea becul si trebuia sa sting si sa reaprind farurile de cateva ori pentru a se aprinde si el. e neplacut credeti-ma p drum noaptea, daca mai si ploua, sa dai 2 flash-uri si dupa sa te trezesti in bezna, mergand doar intr-un far care si asa bate prost... care ar fi problema? e de la kitul xenon? si daca da oricum va rog, cine stie, sa-mi recomande si mie un kit xenon bun si de unde il pot achizitiona. eu, din ce am citit, am vazut ca cei de la philips fac kituri xenon f bune dar mi s-a zis ca ce gasim noi p piata sunt contrafacute si deci de aceeasi calitate cu astea de 150 de lei dar la pret dublu... ma gandeam totusi, problema cu stinsul si aprinsul becului din cauza flash-urilor e posibila sa fie si de la vreo eroare p care o dakitul xenon, si prin urmare sa-mi trebuiasca sa-mi cumpar anulatori de eroare? chiar sunt in dilema si cer ajutor pentru ca m-am saturat sa nu vad nimic pe sosea, sa ma chiorasc de fiecare data cand merg cu masina din cauza farurilor si culmea, cel mai mult merg noaptea.e foarte enervant si obositor

TIBI

22 Mar 2013, 12:32

Parca iti recomandasem pe cineva pt kituri xenon.
Philips nu stiam ca face kituri xenon,implicit nici nu patenteaza.
Pt problema cu flashul vorbeste cu un electrician.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

justliv
Subiect Autor

23 Mar 2013, 02:38

pentru curatarea farurilor mele( daylight), ma refer la interiorul lupei, as putea sa curat prin scoaterea becului de faza scurta si introducerea prin acea gaura a unei tije cu ceva in capat ca de exemplu o bucata de material din bumbac care sa nu zgarie, pentru a sterge eventualele urme de praf? pentru ca asa ar fi cel mai usor de curatat farurile fara a le da jos insa intreb pentru a nu avea surprize si sa zgarii ceva sau sa stric lupa... e drept ca as curata-o doar prin interior asa, pentru curatarea pe exterior ar insemna dat jos farul, desfacut si curatat, ceea ce nu stiu cat de buna e ideea de a desface un far pentru ca e posibil sa am probleme si sa se abureasca mai mereu... ce parere aveti? sa ma complic sa sterg asa prin interiorul lupei sau sa pun becul si gata? desi am inteles ca asta ar cam fi problema pentru luminozitatea foarte slaba...

TIBI

23 Mar 2013, 08:27

Sa scoti farurile e treaba de 5-7minute,nu e greu.
Daca vrei sa le desfaci iti recomand sa inlocuiesti proiectoarele cu lupa(mini morimoto).
Pt recapsularea farurilor poti sa pui silicon de geamuri auto.Cu asa ceva au fost lipite ale mele si nu se abureau
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

justliv
Subiect Autor

23 Mar 2013, 11:18

TIBI scrie:
Sa scoti farurile e treaba de 5-7minute,nu e greu.
Daca vrei sa le desfaci iti recomand sa inlocuiesti proiectoarele cu lupa(mini morimoto).
Pt recapsularea farurilor poti sa pui silicon de geamuri auto.Cu asa ceva au fost lipite ale mele si nu se abureau

tibi, am gasit aici, orientativ. http://forum.4tuning.ro/205-zona-comerc ... o-d2s.html
intrebarea e, se schimba greu lupele sau sunt cateva suruburi de prins?
am vazut ca unele sunt si cu "palariile" alea peste lupa...ma gandesc ca la prostiile astea de faruri ale mele nu am cum sa pun si palaria aia si inseamna ca o sa le pun fara.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 21