Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

s0s0nel
Subiect Autor

maneta semnalizare rupta

12 Dec 2011, 21:18

Salut, am o Ibiza St cumparata in august 2011, acum 2 saptamani a sarit unul in fata mea, i-am dat fleshuri si am ramas cu maneta semnalizare in mana, sa rupt plasticul. Cei de la DipMotors mi-au spus ca este primul caz in tara si ca nu or sa imi dea garantie, au trimis problema la fabrica in Spania si s-au razgandit. Intrebare mea este, ati mai auzit de asa ceva?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: maneta semnalizare rupta

12 Dec 2011, 22:01

Salut,
Cinstit nu am auzit sa mai rupa cineva maneta de semnalizare de la flashuri.
Pentru a atentiona pitonii folosesti claxonul sonor nu luminos.
Se vede daca materialul a avut o problema de injectie, daca nu, cred ca va trebui sa achiti maneta.
Orice piesa componenta a masinii are o anumita rezistenta, daca o abuzezi este normal sa se rupa.
Dar, daca esti convins ca ai dreptate si se vede ca plasticul a avut ceva defect de turnare poti reclama direct la fabrica.
Pot spune din proprie experienta, scrie direct la fabrica un e-mail in care relatezi situatia, eventual atasezi si poze macro in care sa se vada clar piessa rupta si ruptura.
Apoi astepti raspunsul lor.
La mine au raspuns dupa 3 zile si am avut castig de cauza, pentru ca am avut dreptate.
Am scris in engleza si am primit raspuns la fel.
Bafta.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Sergiu Tot

12 Dec 2011, 22:07

Salut,

Am avut si eu o problema asemanatoare cu Ibiza. Nu s-a rupt maneta de semnalizare, dar mi s-a rupt manerul de la scaunul pasagerului. S-a tras de maner dar intr-un mod decent, nu l-a fortat nimeni. La reprezentanta spuneau ca o sa il schimbe gratis, dar nu am mai facut nimic ca am dat masina la buy-back :P
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D

Ulise

20 Mai 2012, 21:57

Salut !
Am o problema ; de cate ori trec peste denivalari maneta de la semnalizare cade si se aprinde semnalizarea pe stanga .
Poate fi reparata sau trebuie schimbat blocul de semnalizare ?
:hi
SEAT IBIZA 1,2i CLX 71CP PURSANGE 1992 :lol:
Blanco Alpino

dany19940
Moderator

21 Mai 2012, 06:34

Mai bine cumpara alta, la vechimea ei nu prea cred ca mai poti repara ceva. Uzura isi spune cuvantul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Ulise

21 Mai 2012, 15:41

Merci de sfat. :hi Ce ar trebuii sa schimb ; maneta , blocul de semnalizare , sau masina ? :D Cred ca cea mai simpla solutie ar fi sa schimb maneta, daca gasesc si simpla fara blocul de semnalizare .Se poate comanda doar maneta de la distribuitorii de piese auto ?
Blanco Alpino

dany19940
Moderator

21 Mai 2012, 15:51

Continuand cu gluma, raspunsul meu e DA !!!
Nu ai cum comanda doar maneta singura, ci maneta cu blocul de semnalizare, vine ca ansamblu. Daca nu uit, o sa uit mai pe seara dupa codul ei.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dany19940
Moderator

21 Mai 2012, 22:01

Daca-i vorba de Ibiza din semnatura, atunci maneta are codul 6K5 953 513A B41 - intrerupator pentru semnalizare, lumina de intalnire si de drum, avertizare luminoasa si lumina parcare, comutator lumini avarie. Dar asta e codul de pe masini din '93 incepand, in ETKA nu exista '92 la Ibiza. Cod sasiu este P. Codul initial a fost putin diferit (fara B41), dar din 2001 s-a trecut la asta. Costul ei ar fi in jur de 215 Ron. Poate gasesti nu OEM, pe producatori, ca sa fie mai ieftina, ca SH mai greu daca nu cam imposibil.

Ulise

22 Mai 2012, 21:06

In cartea de identitate a vehiculului scrie asa ; caroserie-AB , tipul 021A ,nr. omologare ABSE..... 1992, nr. identificare VSS..... Da e chiar Ibiza din semnatura . Pe axul volanului am doua manete; intrerupator semnalizare +faza lunga ,iar cealalta pentru stergatoare +pompita .Pentru pozitie si faza scurta intrerupatorul se afla pe bord in stanga sus .Comutator avarie in dreapta sus .Am cautat pe net la distributorii de piese si am gasit manete de semnalizare , dar pentru alte modele de Seat .Am crezut ca voi gasi si la modelul meu dar nu am vazut nici una, cred ca ai dreptate o sa-mi comand un bloc de semnalizare complect. Scuze as vrea sa te intreb ceva;am pompa de benzina exterioara VEMO cod 40-09-0003 nou nouta dar se aude tot timpul nu doar la amorsare , e ceva normal? Se aude mai tare ca si motorul masinii .Stiu ca nu e topicul potrivit dar incerc sa m-ai lamuresc cele citeva chichite pe care le are masina.Am scris si pe topicul ,, Probleme frana " .Mutumesc pentru intelegere si pentru ajutorul acordat pina acuma . :hi
Blanco Alpino