Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bounceone
Subiect Autor

anvelopa cu probleme

06 Sep 2008, 15:28

salutare!
de ceva timp mi-a aparut o galca pe flanc la anvelopa de pe spate dreapta, care are 2-3 cm, am fost la service si nu au vrut sa mi-o schimbe masina fiind in garantie, spunand ca a aparut din cauza gropilor. Se poate intampla asta? A mai patit cineva asta? Multumesc!

marian_iam
V.I.P.

06 Sep 2008, 15:34

eu unul nu am patit asa ceva ... dar te sfatuiesc sa faci panarama ... ca nu mi se pare corect sa faca galme, fiind si noua anvelopa...
ameninta-i cu A.N.P.C. si daca vezi ca nu merge ... fa o plangere la ei ...
Pana la urma sunt banii tai!
banuiesc ca ti-au dat o foaie de garantie ... vezi ce scrie pe ea ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Bamse
Moderator

06 Sep 2008, 19:45

anvelopele mi se pare ca nu se constituie garantie.....poate ai luat vreo groapa sau ai piscat-o la vreo bordura....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

marian_iam
V.I.P.

07 Sep 2008, 00:26

bamse ... la orice anvelopa cumparata ... primesti garantie ...
acuma nu stiu cum o fi la voi, dealerii, dar la orice magazin te-ai duce, cand achizitionezi o anvelopa iti da o foaie cu termenii de garantie.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Opel Astra GSI

Bamse
Moderator

07 Sep 2008, 15:31

anvelopa separat....dar pe masina nu stiu exact....asta zic, e o diferenta.
stiu ca la toate cele cumparate separat se da o garantie.

dar nu stiu daca si la cele noi....poate este avantajul ca e masina noua si se poate da garantie....merit aincercat

bounceone
Subiect Autor

07 Sep 2008, 16:38

Salut!
In garantie sunt si anvelopele, dar zic ei ca numai daca este defect de fabricatie se schimba. Eu am intrebat pe mai multi si ei au zis ca daca este pe flanc atunci este defect de fabricatie. Insa la service mi-au zis ca este din cauza gropilor cu toate ca janta nu are absolut nimic, nici macar o zgarietura in dreptul galcii. Ei au verificat directia (zic ei) si m-au chemat sa-mi arate ca pe partea dreapta este dereglata directia, deci am dat intr-o groapa. Taraboi am facut la fata locului, au facut poze, iar in fisa de service i-am pus sa scrie si parerea mea ca nu exista nicio zgarietura pe janta. Acum nu stiu ce sa fac. Sa fac o sesizare si la sefii lor, de la Porche Leasing sau sa ma las pagubas?

iulian
gasalb

07 Sep 2008, 19:53

daca te-ai satuat de certuri cu ei,scoate cauciucul de pe rezerva si punel pe janta,iar cel defect lasalde rezerva
daca nu dai inainte poate ai noroc si rezolvi ceva
salutari!
PREZINTATI MASINA-la sectiunea cordoba ta :wink:
SEAT CORDOBA

marian_iam
V.I.P.

07 Sep 2008, 20:19

eu zic sa faci sesizare, panarama in continuare ....
si incearca si cu opc-ul ...
si mai spune-le ca esti pe clubseat si ca o sa-i faci de kk pe forum de nu o sa mai cumpere nimeni de la ei ... reclama negativa ...etc.
asta o stiu de la remus. :D
Opel Astra GSI

Bamse
Moderator

07 Sep 2008, 22:24

bounce, de unde ai luat masina??

bounceone
Subiect Autor

08 Sep 2008, 14:07

Salut!
Masina este luata de la Dona Seat Craiova. Pana la acest incident mie imi lasasera o impresie placuta, cu toate ca ma tineau uneori cam mult. Am mai avut probleme cu masina, dar care s-au rezolvat printre care si un telescop schimbat la vreo 9000km si chiar la inceput un senzor care mi l-au schimbat cred de 3 ori pina au nimerit unul care sa nu imi mai opreasca masina in intersectie. Chiar incep sa cred ca toate mi se intampla numai mie! Mie mi-au aruncat placa ca daca vreau putem sa trimitem cauciucul la expertiza dar daca o platesc eu ( vreo 200-300 E) si ca din experienta lor ( mie mi s-a parut ca nu prea au experienta) nu am sa fac mare lucru. Replica mea a fost sa o trimita pe cheltuiala lor pt ca nu eu am luat anvelopele ci ei ca firma au echipat-o cu aceste anvelope (Firestone) si ar fi in interesul lor sa vada daca aceste anvelope fac asta in timp si sa nu mai echipeze viitoarele masini. Dar nu am gasit intelegere... Asta e traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

andrey1985

08 Sep 2008, 18:06

Nu stiu cum sunt altii dealeri, dar cei de la dona craiova m-au cam dezamagit total, de mai multe ori nu o data. Eu am preferat sa nu mai fac revizia de 30k la ei.
Nu sunt multumit de ei.

marian_iam
V.I.P.

08 Sep 2008, 21:47

mai era un coleg pe forum cu probleme la Dona!
deci, se inmultesc nemultumitii....
Opel Astra GSI

luci&dana
VIP

09 Sep 2008, 16:30

da...macar acum sunt plecat si 6 luni nu ma mai cert cu ei!! :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

marian_iam
V.I.P.

09 Sep 2008, 16:31

lucy ... nu e constanta!
ti-ai tras masina de craiova??? :D
asteptam povestile la topic! :D
Opel Astra GSI

luci&dana
VIP

09 Sep 2008, 16:34

stiu ca nu e constanta marian...dar cine altcineva a mai fost asa de nemultumit de serviciile Dona in afara de mine?...Constanta sau Craiova...tot Dona sunt :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4