Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

kmihai
Subiect Autor

Re: cod trim 2din altea xl

15 Dec 2011, 18:17

a ajuns jucaria cu dhl in 6 zile din cing cing si culmea nimeni nu a vamuit nimic,fara taxe fara deschis pachetul...genial.
urmeaza instalarea.intrebare il_her pe unde ai tras cablul de gps?ai tras tu cablul e o operatiune complicata?ca in rest pare destul de simplu de inlocuit.cosmin suruburile le-am luat d ela un magazin de suruburi 6buc 40bani.o poza cu 8" :glasses

Imagine
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.

ll_her

15 Dec 2011, 19:47

Frumos. FELICITARI :D
Cablul de antena GPS l-am tras impreuna cu, colegul BVR - pe sub volan, pe langa montant A, intre parbriz si plasticul de la bord. La urmatoarea revizie au facut baietii din service sa nu se vada.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

kmihai
Subiect Autor

15 Dec 2011, 19:58

da la mine problema e ca pe acolo deja sunt trasi senzorii de la alarma si led-ul de la alarma care vine in parbriz...cred ca voi apela si eu la cineva care asta face toata ziua...trage cabluri de alarme prin masini.trebuie sa gasesc o metoda de camuflare ca in vremurile astea mi ca nu o sa reziste mult in masina.ma gandeam la o camuflare gen cum era pe modelul laguna(parca primul model)
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.

kmihai
Subiect Autor

15 Dec 2011, 20:15

ceva in genul acesta
Imagine

ll_her

15 Dec 2011, 22:39

Bafta la montaj.
Pe sub bord este destul loc pentru "zeci" de cabluri :)
Sa vedem rezultatul final...
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

Cosmin
Admin

16 Dec 2011, 09:16

Slabe sanse sa poti masca navigatia intr-un mod cat de cat elegant. Oblonul ala acolo e ca nuca-n perete. Nu mai vorbesc ca e imposibil sa il adaptezi la altea, din cauza traverselor de pe plansa de bord.

Singurele solutii fiabile, dupa parerea mea, pt. a evita furtul sunt:
- iei unitatea cu tine in casa in fiecare seara
- iti pui o alarma buna
- iti cumperi / construiesti / inchiriezi un garaj. nu o sa stea nimeni sa sparga un garaj ca apoi sa sparga masina din el.

Bafta cu montajul!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

kmihai
Subiect Autor

16 Dec 2011, 09:33

define alarma buna...

Cosmin
Admin

16 Dec 2011, 09:54

Una care sa urle cand iti sparge cineva geamul si baga mana inauntru..Nu stiu, nu ma pricep
Aia OEM, de exemplu (de fapt asta OEM DOAR atunci urla :) )

De fapt, daca e sa vorbim de alarme, eu am o mare problema cu ele. Ma enerveaza aia de au alarme d-alea cu perimetru si sunt setate super sensibil.. Cand trage un caine comunitar o basina, se declanseaza alarma..Astea au fost interzise in multe tari din UE
Imagine

kmihai
Subiect Autor

16 Dec 2011, 10:41

mi-a rahatit mintea ceva.avand in vedere ca folosesc maisna doar in weekend si in concedii am inceput sa-i fac o bucata subtire de plexiglass pe care o sa o infoliez carbon(preferabil ca bord-ul) si care o sa vina pusa peste navi si rama din jur.prinderea voi incerca sa o fac cu cauciuc siliconat idn acela de se pune pe bord cand vrei sa pui detectorul/telefonul si sa nu alunece(sunt in kaufland cu 10ron parca dimensiune 15/10cm) is curios ce o sa iasa.
alarma am un viper(fara perimetru :) ) dar sunt convins ca alarmele auto sunt doar pt hotii incepatori.

adi_repulse

20 Dec 2011, 00:49

man ia exemplu de la mine... m`a tinut DVDu` pe masina 2 luni... acum are un nou stapan... (sper sa`i ia foc in masina si sa moara)
solutia e alarma pe masina, folii sa nu se mai vada nimic si daca iti faci si un invelis din acela sa mi`l arati si mie poate iti dau si eu comanda de unu sa imi acopar bordul :))
bafta :cheers

samson

20 Dec 2011, 10:33

Foarte tare 2DIN-ul. Si ecran de 8"..... :yah .
Cateva detalii cum ai facut comanda(pe site-ul lor direct?), garantie, pretul final(cu tot cu transport), etc.
Sa-l folosesti cu placere si sa lasi si pe altii sa-l butoneze :tongue . Astept impresii dupa montaj. Mi-a facut si mie cu "ochiul" asta de 8"
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

kmihai
Subiect Autor

20 Dec 2011, 11:33

300$ cu tot cu transportu cu DHL din china,a ajuns in mai putin de o sapt.
a venit si cu un card de 4G cu igo instalt cu hartile de 2011 deci -30min pierdute de mine.
nu l-am instalat inca ca am alte urgente momentan dar e in plan saptamana aceasta.
cat despre cover am facut un tziganie,o bucata de plexi avand aceeasi forma ca si rama de navi(fara decupajul din mijloc) pe care am infoliato singur in carbon...dupa montar voi incerca sa vad cum arata exact.
sper ca in final sa nu ma trezesc si eu cu el furat si sa dau mai mult pe geam plus manopera de inlocuire decat pe navi.
adi tie unde anume ti-a disparut,in ce zona?dupa cum spuneam am impresia ca alarma e oricum pe hotii incepatori.

Cosmin
Admin

20 Dec 2011, 14:26

:) si eu sunt curios cum arata capacul ala...
toti hotii care fura playere sunt incepatori..aia profesionisti iti fura masina cu totul..
sper sa n-ai incidente de genul asta..
Imagine

kmihai
Subiect Autor

20 Dec 2011, 15:01

o sa-mi pun un sticker la geamurile din fata cum au taximetristi cu fumatul interzis eu o sa pun "nu furati e chinezism ! " :yh

kmihai
Subiect Autor

20 Dec 2011, 18:03

Imagine

asta-i capodopera...:)