Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

George-Urs
Subiect Autor

probleme pe umezeala

08 Dec 2011, 14:01

In primul rand vreau sa va salut pe toti membrii acestui club.De 3 saptamani sunt posesorul unui seat leon 1m,din 2003,1.6 16v nu stiu codul motorului cum sa il recunosc si nici echiparea.Pana acum sunt extrem de multumit de el,trage fara probleme,nu bate,doar niste greierasi dar mici si suportabili.Am citit foarte mult din tot ce scrie pe site pana acum si din probleme si din restul.Oricum acum sa va spun problema mea.Cand porbesc masina dimineata cand e umezeala pe ea sau chiar si in timpul zilei daca este ud in continuare se aude o curea cum face un zgomot mai ciudat nu stiu exact sa explic.Daca merg cu ea putin si se incalzeste nu se mai aude nimic.Daca puteti sa ma ajutati si sa imi spuneti ce este sau ce are va rog???

George-Urs
Subiect Autor

Re: probleme pe umezeala

09 Dec 2011, 17:20

e bn ca aflu si eu niste raspunsuri....

BALTAZAR2003
Moderator

09 Dec 2011, 17:55

Salut,
Codul motorului este trecut in cartea de identitate ori in talon, pe prima pagina a cartii tehnice si pe un stiker din portbagaj, aflat langa roata de rezerva.
Daca ai fi citit pe aici ai fi aflat acest lucru.
Scrii ceva despre o curea care face un zgomot cand este umezeala afara, deci vrei sa-ti spuna cineva sa schimbi cureaua ori sa ii spui mecanicului ce sa verifice? adica intinzatorul curelei?
Ori crezi ca este cineva de pe aici clarvazator sa stie exact ce se intampla sub capota motorului tau pentru a da un sfat pertinent?
Unele probleme necesita prezenta la fata locului, asa ca mergi la un service din gama vag si vezi acolo ce raspuns primesti.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

sorinpavel

09 Dec 2011, 18:05

Am avut aceeasi problema , am schimbat cureaua de accesorii si intinzatorul . Sincer nu mai stiu cat a costat toata afacerea , oricum pana in 350 ron cu tot cu manopera(sper sa nu ma insel) .

Numai bine !

George-Urs
Subiect Autor

11 Dec 2011, 09:57

Nu vroiam sa supar pe nimeni si nici nu vroiam un clarvazator,vroiam doar sa aflu daca a mai avut cineva o astfel de problema,pentru ca daca ma duceam la service cu masina pana as fi ajuns acolo nu ar m-ai fi auzit nimic mecanicul,dupa cum am precizat.Si in legatura cu cititul credema ca am citit foarte mult din toate capitolele de pe acest site,se pare ca nu am nimerit si partea cu codul motorului.Dar daca deranjez punand tot felul de intrebari ma voi abtine pe viitor.multumesc

BALTAZAR2003
Moderator

11 Dec 2011, 10:15

Nu deranjezi cu nimic, doar ca este extrem de simplu sa folosesti functia cautare.
Si asa cum am scris mai sus sunt anumite defecte care trebuie diagnosticate la fata locului.
Chiar daca zgomotul dispare sunt destule elemente care pot duce la descoperirea defectului.
O tensionare slaba a curelei, care se masoara, un intinzator care are joc mare si atunci este bun de aruncat, o curea care se vede ca este uzata.
Un mecanic ar trebui sa stie...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine