Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor

Cocalarii si masinile lor

04 Sep 2008, 19:43

Că suntem un popor de manelisti nu se mai îndoieste nimeni. Din fiecare colt de Bucuresti, de la Ferentari la Magheru, de la Pantelimon până la Unirii e imposibil să auzi altceva urlând din boxe supradimensionate puse pe masini obosite aduse la kil din Germania pe un pumn de euro. Pentru că, da, se pare că esti mai smecher cu un BMW de 5000 de euro decât cu Golf GTI nou. Că bine-i zicea un spălător profesionist de masini unui prieten: "Da, frate, e drăgută, dar la banii astia îti luai BMW".

Nu ti se pare trist că nu poti să-ti iei BMW fără să fii etichetat cocalar sau manelist? Dacă răspunsul este "nu" atunci închide revista si pune-o de unde ai luat-o. De fapt, probabil, că o s-o arunci pe geam odată cu chistocul de tigară si cutia goală de Red Bull. Atentie! Vezi să nu nimeresti în capul domnisoarei blonde pe care vrei s-o întrebi cât e ceasul!

Nu stiu dacă ai remarcat, dar de foarte multe ori tăranii din trafic, cei care blochează intersectii, opresc cu sau fără avarii pe banda a doua sau îti taie calea si apoi te-njură, sunt fie băieti cu bani, fie băieti care îsi doresc să arate că au mai multi bani decât au. Oare în tara asta reusesti să faci ceva doar dacă nesimtirea ti-e mai mare decât IQ-ul? Sper că nu e asa, dar întrebarea rămâne: ce facem cu BMW-ul?

Toti oamenii normali pe care-i stiu si sunt posesori ai acestei mărci, de fiecare dată când sunt văzuti coborând din masină tin să se scuze: "ce să fac, sunt un pasionat, n-am putut să-mi refuz asta" si apoi blesteamă printre dinti tagma celor cu care sunt confundati fără vină.

Dacă ar stii nemtii cine le sunt clientii din România fie nu ar mai exporta masinile la noi, fie ar face o echipare specială: "Manele Pack". Cu singurantă ar contine zaruri la oglindă, mileu la lunetă, bibelou pe cotieră, carpetă cu răpirea din serai în geamuri si bonus: ultimele 50 de albume ale lui Gută de anul acesta. Pielea de leopard pe scaune si cristalele Swarovski de pe jante ar fi desfătare pentru prietenele lor amatoare de Bamboo, Fratelli si alte locuri pentru cei cu obrazul subtire si ceafa groasă.

Care este reteta "succesului"? Simplu: nu închide niciodată geamul, nu da volumul player-ului sub 90%, aruncă pachetul de tigări pe geam după ce s-a golit, mergi doar pe linia de tramvai sau bagă-te pe banda din dreapta chiar dacă vezi că se înfundă, claxonează toate pitipoancele pe stradă, înjură toti ochelaristii slabi si toate femeile care ti se pare că te-au deranjat în trafic, taci mâlc când vezi un cocalar mai smecher ca tine si apoi, piesa de rezistentă, acuză-i de invidie pe toti care te fac tăran prost.

Cum se zice la cules de căpsuni: Adiós!

sursa: autospot.ro

VOI CE SPUNETI???
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

ace117
Membru Fondator

04 Sep 2008, 20:19

Gura ta adevar graieste marian_iam! :lol:
Bamveul si mertzanul a devenit masina de manelist.Mai ales daca este alb! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

eddy_wtx
LowRider

04 Sep 2008, 20:20

sad, but true :(

Bamse
Moderator

04 Sep 2008, 20:50

sa nu uitam de audi q7 si a6...lucrand la o r4epr unde se vinde si audi...vad numa colorrati....care cumpara cash un audi "gip full option"
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Florin&David
JAF

04 Sep 2008, 21:05

Culmea manelistului: Isi cumpara manelaru' cea mai scumpa masina posibila, la culoare negru, si pentru ca se poarta alb o vopseste ca atare.
Sursa: Un grup anti-manele. :P
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

PapaGiorgio
D U D U

04 Sep 2008, 22:16

E trist, intr-adevar. :cry:
Cand eram mai mic mi-au placut mult Mertz-urile si BMW-le, insa am ajuns de mi-e lehamite de ele tocmai din acest motiv: existenta cocalarilor, care sunt parca din ce in ce mai multi. Din pacate trebuie sa dau un citat foarte de actualitate, chiar daca nu ma omor dupa cel care a lansat replica: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor

05 Sep 2008, 06:16

da... eu am jurat ca niciodata nu am sa-mi cumpar bemveu!
din cauza asta si din alte considerente!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Opel Astra GSI

Testosul

05 Sep 2008, 08:33

MAriane, bine punctat dar in acelasi timp foarte trist.
Asta este adevarul, real life, asta este tara, plina de patetici care inceraca sub orice forma sa epateze, sa-si depaseasca conditia sociala.

razmih

05 Sep 2008, 11:38

Bine nu trebuie generalizat, ca toti cei care au BMW sau Mercedes sunt manelisti, mai sunt si oameni care sunt OK.
Din experienta mea insa ma raliez la ce e scris de Marian. Un an am avut sediul serviciului fata in fata cu un service de BMW si intr-adevar am ajuns la concluzia ca BMW-ul este o masina de tigan.
La mine la bloc este un tip care are un BMW ceva productie '90+ (nu ma pricep la modelele BMW), de vreun an i-a luat nevestei un X5, de vreo luna a aparut cu inca un X5 si uite asa tot timpul la ei sade o masina in parcare, unde este logica nu stiu, vrei sa mergi cu Suvul faci schimb cu nevasta si invers, la ce trebuie trei masini la doi oameni :shock: ?
Chiar aseara am mers in Loganul unei cunostinte (partener de fotbal) si citind cele scrise de Marian m-a bufnit rasul, 80% era adevarat in cazul de fata :lol:
Iar despre faza cu "la banii astia iti luai BMW" am avut intr-o delegatie doi colegi de serviciu care m-au luat cu propozitia asta, dupa vreo 2000 de km parcursi si-au schimbat parerea in "ia uite ce trage, ia uite ce bine sta in curbe, bah dar te tii dupa ala cu mertanu". Daca vroiam BMW imi luam BMW, bine nu la puterea asta :D (eu mi-am ales masina cu inima).

Florin&David
JAF

05 Sep 2008, 14:28

Prin Constanta din masiniile bengoase "urla" cat ii tin plamanii: Vali Vitejie, Adrian "juma de om", Guta "frate lu' maimuta" & Compania.
Nici nu iti mai vine sa te uiti dupa ele. Zic in gand: mai bine lasa, altadata.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Testosul

05 Sep 2008, 14:33

Si uite asa ne dam seama cam ce tip de personaje invirt banii prin Romanica.

marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor

05 Sep 2008, 14:43

te astept la o "tura" pe magheru ... sau oriunde in bucuresti ... sa-i vezi si bine-nteles sa-i auzi ...
nu trebuie sa-i cauti... te gasesc ei pe tine...
Am citit articolul acesta intr-o revista de la benzinaria MOL.
mi-am facut curaj ... ca era destul de lung editorialul ... curaj, nu de alta, dar ma asteptam sa fie prost ... si nu avea rost sa pierd 5 minute sa citesc niste porcarii...
odata ce am inceput sa citesc articolul... am inceput sa-i dau dreptate tipului care l-a scris...
langa editorial o poza cu o masina...
cred ca o stiti cu totii... celebra DACIA SUPERNOVA argintie... cu bot de BEMVEU.
Din pacate lipsa bunului simt este completata cu marlania si tigania si prostia...
vorba unui amic...
nu vin frate in bucuresti ... ca am alegie la prosti!
Opel Astra GSI

Testosul

05 Sep 2008, 14:50

Oameni buni, o sa ajungem sa ne incalece de-alde astia peste tot.

Cosmin
Admin

05 Sep 2008, 18:56

Oricat de mult as vrea sa-mi dau drumul la gura, de data asta ma abtin de la expresii care poate nu-si au rostul pe un forum. Da, sunt de acord ca multi manelari, varzari, ghertoi sau cum vreti sa le spuneti au merc sau bimer..Da, sunt masini care se vor o confirmare a unui anumit statut social. Dar pana la a generaliza ca bmw e o masina de tigan si mercedes de manelar eu zic ca e cale lunga.
Si eu am boala pe astia care isi cumpara masini peste 50k de euro si care n-au muncit o zi in viata lor si n-au platit impozit un leu. Si eu (noi) care ne-am spetit pt un seat cate 14 ore pe zi suntem scuipati in cap la semafor. Nu e normal. Insa lucrul asta nu are nici o legatura cu masina in sine. Si eu imi doresc un audi, am condus frecvent un seria 5 si poate mi-as cumpara si un merc c klasse. Ma va eticheta lumea prin prisma masinii drept cocalr? Ma indoiesc (desi pana la proba contrara mai e drum lung).
Haideti sa nu generalizam.. Masinile nu au nici o legatura cu soferii, e invers. Manelari si tarani circula si cu seat si cu vw si cu logan si cu ce masina vreti voi. Si indiferent ca taranul in cauza are bemveu sau dacie 1300, in ochii mei e identic. Singura diferenta e ca cel cu bmw-ul are mai multi bani si asta il face sa se simta superior.
Si acum sincer, cati dintre voi daca ati avea bani nu v-ati cumpara un automobil mai de lux, asa? Ha? Eu recunosc, mi-as cumpara. S putin mi-ar pasa daca as fi etichetat intr-un fel sau altul. Pentru ca nu masina in sine deranjeza, ci comportamentul soferului si / sau pasagerilor.
So, parerea mea e ca ar trebui abandonata discutia asta, oricum nu duce nicaieri. Haideti sa ne vedeam de seat-urile noastre, ca de-aia ne-am adunat cu totii aici. Nu ca seat-urile ar fi mai bune decat masinile in cauza, dar cel putin eu cred ca majoritatea care citim si scriem p-aici o facem din pasiune. Si repet, tarani sunt peste tot, indiferent de ce masina conduc. Si pentru ca puterea exemplului e mare, data viitoare o sa pun o poza cu un taran cu seat. :cry: Asta e, s-au bagat peste tot!
Mda..tovarsi, eu cam atat am avut de spus.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor

05 Sep 2008, 19:20

in nici un caz nu am vrut si nu am etichetat BMW-ul ca fiind masina de tarani, tigani, etc.
intr-adevar aceste masini ti le poti permite la un anumit statut social...
fiecare om cu pasiunea si moftul lui. Nu neg ca "taranul" isi poate cumpara SEAt... dar ... mi se pare ca mult mai multi indivizi din aceasta categorie tind spre BMW, mercedes ... si mult mai multi posesori din aceasta categorie au aceste masini.
in fiecare zi observ cate un "nene", in special, in bmw, cu geamurile larg deschise si la cd-player urland Guta.
ZILNIC.
Te astepti cand vezi o astfel de masina la stil si clasa... de unde atata???
Odata ce ti-ai cumparat asa ceva ... ar trebui sa te conformezi... si daca tot tinzi sa fii cineva ... macar incearca.
Acest tip de oameni ... sar in evidenta rau! E ca si cum ar striga in gura mare pe strada... FRATE EU SUNT SMECHER... Valoarea mea ...intelegeti unde vreau sa ajung...
Inca odata ... am prieteni cu astfel de masini... S600, BMW 745...dar au bunul simt necesar ... sau cei 7 ani de acasa...
Imi plac si mie ... cum sa nu vreau sa am astfel de masina???
Sincer ... mi-as da Leonul fara sa clipesc pe unul din cele 2 modele mentionate mai sus .... dar nu vrea nimeni sa accepte schimbul! :D
Opel Astra GSI
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8