Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gryg_09
Subiect Autor

zgomot ventilator clima seat toledo

24 Noi 2011, 13:46

salut. sunt nou pe aici. sunt posesorul unui seat toledo an 2004 si am probleme la ventilator de clima. scoate un zgomot ciudat zcartaie uruie mai ales dimineata la frig aproape pe toate treptele. l-am desfacut si i-am gresat bucsile (electricianul mi-a zis k nu are rulmenti) am verificat nu atinge sau freaca de ceva. l-am montat la loc k un facut in ziua aia era cald si nu a mai facut zgomot. urmatoarea zi iar s-a reluat scartaitul de nici muzica nu il mai acopera.mentionez k nu are joc decat axial si nu are nicio treaba. va rog ast raspunsul vostru. :drive
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp

doriansamescu

Re: zgomot ventilator clima seat toledo

25 Noi 2011, 21:03

Cred ca ai postat gresit. Aici esti la Ibiza. Dar daca tot suntem aici poate te pot ajuta (desi nu prea as crede). In momentul in care dai curent electromotorului de la ventilator, se formeaza un camp electromagnetic, care de fapt face sa se roteasca. In acel moment rotorul se deplaseaza putin, atat cat sa-ti loveasca paletele ventilatorului in carcasa. Tocmai de acel joc axial despre care spuneai tu si de care clar nu ai nevoie.Mai exista si posibilitatea ca bucsile rotorului sa aibe ceva uzura si sa genereze vibratii. Cred ca solutia este alt electromotor, daca gasesti, daca nu, poate gasesti alta aeroterma la desmembrari, iar daca nici asa, comanda-ti una noua si astfel nu mai dai gres.Dupa cum ti-am spus nu cred ca te pot ajuta! Mult succes!
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010

gryg_09
Subiect Autor

Re: zgomot ventilator clima seat toledo

29 Noi 2011, 12:27

doriansamescu scrie:
Cred ca ai postat gresit. Aici esti la Ibiza. Dar daca tot suntem aici poate te pot ajuta (desi nu prea as crede). In momentul in care dai curent electromotorului de la ventilator, se formeaza un camp electromagnetic, care de fapt face sa se roteasca. In acel moment rotorul se deplaseaza putin, atat cat sa-ti loveasca paletele ventilatorului in carcasa. Tocmai de acel joc axial despre care spuneai tu si de care clar nu ai nevoie.Mai exista si posibilitatea ca bucsile rotorului sa aibe ceva uzura si sa genereze vibratii. Cred ca solutia este alt electromotor, daca gasesti, daca nu, poate gasesti alta aeroterma la desmembrari, iar daca nici asa, comanda-ti una noua si astfel nu mai dai gres.Dupa cum ti-am spus nu cred ca te pot ajuta! Mult succes!

mda akm am vazut k am incurcat oalele.in fine l-am demontat iar l-am gresat si mai consistent si s-a linistit zgomotul 2 zile dupa iar concert. paletii nu ating, are un minim de joc axial fff mic care nu afecteaza.chiestia este k rotorul este incadrat intr-un cadru care este "ambutisat" deci exita posibilotatea sa nu il mai pot "lega" (cadrul) dar ce am de pierdut :))) in bucsa de langa paletii are multa pulbere rezultata din uzarea carbunilor. in fineee este o pb caracteristica am obs si dak ii gasesc rezolvare se posteaza :D
Ps. scoateti borna de la baterie knd decuplati "papucii" de la airbag altfel va alegeti k o stergere de eroare :))
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp