Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

crazy
Subiect Autor

My Leon ;-)

22 Noi 2011, 04:26

Salut un nou posesor Seat Leon se alatura forumului

Ma numesc Andrei sunt din Craiova si regent mi-am achizitionat un Seat Leon din 2001, 1.6 16V 105 cai. (108.000 km)

Dotari:

- Climatronic
- Computer Bord
- Senzori ploaie
- Geamuri electrice
- Oglinzi electrice, rabatabile electric, incalzite
- Inchidere centralizata
- ABS, ESP, EDC
- Proiectoare de ceata
- Jante aliaj 16"
- Servo directie

Pozele sunt facute in parcul auto de unde am luat-o o sa revin si cu alte poze :D
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Ca orice masina second hand, va trebui sa fac niste investiti in ea.
Poate ma poate ajuta cineva, as avea nevoie de intreg sistemul de filtrare, filtru aer, cu tot cu suportul de plastic, si furtunurile care il leaga de motor.. (nu prea ma pricep foarte bine sper ca m-am exprimat corect) (mai exact acesta http://imgur.com/aQ8gk)
As dori sa il cumpar second pentru ca nou este foarte scump, daca stie cineva vreun site de dezmembrari nu am gasit nimic momentan.

nmihai67
Michel-Angelo

Re: My Leon ;-)

22 Noi 2011, 05:29

Sa o stapanesti sanatos, Arata binisor masina pentru anul ei de fabricatie, sa va bucurati cat mai mult "impreuna " de kilometri parcursi.

2 lucruri am si eu de Zis, fara suparare: Volanul acela imbracat cu plasticul acela imi trezeste niste nostalgii
iar masina NU pare sa aibe ESP, Trebuia sa aibe 2 butoane pe consola centrala langa frana de mana .
1 de capac benzina, 2-lea de TCS, ESP, etc. Oricum ESP-ul are si bec control in bord, Triungi galben.

Intentia mea a fost sa te informez, nu sa te dezamagesc.

Bafta

In legatura cu acea teava de la priza de aer, cauta si la Golf4, skoda octavia 1, sau A3, cred ca sunt identice.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

sorinpavel

22 Noi 2011, 09:10

Bine ai venit !

Bogdan_wtb

22 Noi 2011, 09:44

bun venit in club si km fara probleme
e aprins martorul de la check engien in bord (becul galben in forma de motoras)
ar fi bine un tester sa vei care e problema
bafta ..........
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

Sergiu Tot

22 Noi 2011, 09:57

Salut si bine ai venit pe forum!

Imi place leutul tau, dar cel mai mult imi plac jantele :D
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D

Roger
Moderator

22 Noi 2011, 10:01

Bun venit in CS :cheers

Este echiparea Signo, fara ESP, fara EDS, fara TCS. Ai doar ABS. Jantele sunt after market.
Arata bine masina, sa o stapnesti sanatos in continuare.
Nu uita sa-i cumperi si batul de la antena si sa folosesti proiectoarele doar pe timp de ceata :tongue

Cat despre volan, e ceva horror, no offense :hi

crazy
Subiect Autor

22 Noi 2011, 13:19

nmihai67 scrie:
Sa o stapanesti sanatos, Arata binisor masina pentru anul ei de fabricatie, sa va bucurati cat mai mult "impreuna " de kilometri parcursi.

2 lucruri am si eu de Zis, fara suparare: Volanul acela imbracat cu plasticul acela imi trezeste niste nostalgii
iar masina NU pare sa aibe ESP, Trebuia sa aibe 2 butoane pe consola centrala langa frana de mana .
1 de capac benzina, 2-lea de TCS, ESP, etc. Oricum ESP-ul are si bec control in bord, Triungi galben.

Intentia mea a fost sa te informez, nu sa te dezamagesc.

Bafta

In legatura cu acea teava de la priza de aer, cauta si la Golf4, skoda octavia 1, sau A3, cred ca sunt identice.

Mersi de sfaturi, da stiu o sa dau ala jos de pe volan, pozele au fost facute cand am luat-o.
In legatura de priza de aer, stiam doar de Golf 4 1.6 16V ca s-ar potrivi, de scoda si a3 nu stiam, dar o sa ma interesez si o sa caut.

sorinpavel scrie:
Bine ai venit !

Multumesc frumos!

Bogdan_wtb scrie:
bun venit in club si km fara probleme
e aprins martorul de la check engien in bord (becul galben in forma de motoras)
ar fi bine un tester sa vei care e problema
bafta ..........

Da stiu, o sa il verific una din cauze poate fi si faptul ca nu are filtru de aer?
Adica acum are unu da e pus de foruma si nu e al ei, trebuie schimbat categoric

Roger scrie:
Bun venit in CS :cheers

Este echiparea Signo, fara ESP, fara EDS, fara TCS. Ai doar ABS. Jantele sunt after market.
Arata bine masina, sa o stapnesti sanatos in continuare.
Nu uita sa-i cumperi si batul de la antena si sa folosesti proiectoarele doar pe timp de ceata :tongue

Cat despre volan, e ceva horror, no offense :hi

Multumesc de sfaturi, si cred ca ai dreptate, eu am scris ce detalii mi s-au specificat can am luat-o dupa acea m-am interesat si am aflat ca ar fi trebuit sa aibe buton petnru EPS, in bord nu are led pentru ESP cea ce mi saparut ciudat, am vazut doar ABS si EDC.

crazy
Subiect Autor

22 Noi 2011, 19:56

Niste nelamuriri :D

1.In legatura cu computer de bord. Nu cred ca merge termometrul cum trebuie, adica imi afisea ultima data 2-3 grade, si afara erau pe putin grade, nu afiseaza cum trebuie, aveti idee care ar putea fi problema?

2.Ceasul, nu imi dau seama cum il pot regla..

3.Oglinzile din cate stiu sunt incalzite, si rabatabile electric, faza cu rabatabile am descoperit-o, dar cea cu incalzitu inca nu.

4.Pompita din spate pentru lichid, nu scoate nimic, e infundata oare? Sau care ar putea fi problema pentru ca pe fata merge ok.

5.Consumul, cred ca undeva pe la 10 in oras, si 7 afara, este normal? Tinand cont ca inca nu am filtru de aer, cea ce am inteles ca ii mai mareste consumul + klima si muzica.

6.In bord mai are un display mic cel din poza ( http://i.imgur.com/OxgVX.jpg ) nu se aprinde, nici nu stiu ce este, si daca ar trebui sa se aprinda.

Cam atat momentan, o sa mai revin daca mai am nelamuriri.
Si vreau sa multumesc inca odata celor care imi ofera raspunsuri, nu sunt cunoscator sunt la inceput cu masina de acea nu cunosc mai nimic despre ea.

puputavi

22 Noi 2011, 20:40

Bun venit in Club. Frumos leutul insa in privinta volanului trebuie sa fiu de acord cu restul colegilor. Insa poate ii faci rost de un volan de piele, i-ar sta bine :)

1 cred ca ar fi bine sa o urci pe tester daca nu ai facut-o inca

2 ceasul se regleaza de la butonul de sub kilometraj, se invarte stanga, dreapta.

3 incalzitul oglinzilor se activeaza cand dai drumul si la incalzitul lunetei. sunt legate impreuna.

4

5 din ce am citit pe aici consumul tau e ok, avand in vedere motorul, posibil dupa ce te mai acomodezi cu masina, si rezolvi si partea cu filtrele sa mai scada, dar sub 5-6 inafara si 8-9 in oras nu cred ca o sa vezi...

crazy
Subiect Autor

22 Noi 2011, 20:50

puputavi scrie:
Bun venit in Club. Frumos leutul insa in privinta volanului trebuie sa fiu de acord cu restul colegilor. Insa poate ii faci rost de un volan de piele, i-ar sta bine :)

1 cred ca ar fi bine sa o urci pe tester daca nu ai facut-o inca

2 ceasul se regleaza de la butonul de sub kilometraj, se invarte stanga, dreapta.

3 incalzitul oglinzilor se activeaza cand dai drumul si la incalzitul lunetei. sunt legate impreuna.

4

5 din ce am citit pe aici consumul tau e ok, avand in vedere motorul, posibil dupa ce te mai acomodezi cu masina, si rezolvi si partea cu filtrele sa mai scada, dar sub 5-6 inafara si 8-9 in oras nu cred ca o sa vezi...

Am inteles, mersi frumos :D

gamer555
ClubSEAT Admin

22 Noi 2011, 22:04

bine ai venit in clubseat. cum ziceau si colegii, incearca sa faci ceva cu volanul pentru ca strica lookul frumusel al masinii. vezi cu o scanare ce eroare ai, si sa stingi martorul din bord.

crazy
Subiect Autor

22 Noi 2011, 22:14

gamer555 scrie:
bine ai venit in clubseat. cum ziceau si colegii, incearca sa faci ceva cu volanul pentru ca strica lookul frumusel al masinii. vezi cu o scanare ce eroare ai, si sa stingi martorul din bord.

Mersi frumos. Dap o sa schimb si o sa fac o verificare.

Leon-MIZ

22 Noi 2011, 23:15

bine ai venit in club seat! frumos leonic, sa o stapanest sanatos, si eu sunt de accord cu colegi despre volan si cu restul, mult km fara problema.

4. dar ce lichid te referi? lichid de apa (parbriz), sau lichid de frana?
daca la lichid de parbriz atunci se poata ca tuburi undeva devenind separat, daca observi apa in masina cind dai cu pompa atunci asata ii baiul, daca nu atunci se poate ca e infundat sau cu motorasul este problema, dupa parerea mea,
Imagine-GPL SEAT LEON 2002 1,6 16v sport 105 HP AZD
EX: SEAT IBIZA 2002 1,2 12v 64HP AZQ
viewtopic.php?f=134&t=10816

crazy
Subiect Autor

23 Noi 2011, 00:57

Leon-MIZ scrie:
bine ai venit in club seat! frumos leonic, sa o stapanest sanatos, si eu sunt de accord cu colegi despre volan si cu restul, mult km fara problema.

4. dar ce lichid te referi? lichid de apa (parbriz), sau lichid de frana?
daca la lichid de parbriz atunci se poata ca tuburi undeva devenind separat, daca observi apa in masina cind dai cu pompa atunci asata ii baiul, daca nu atunci se poate ca e infundat sau cu motorasul este problema, dupa parerea mea,

La cel de parbriz ma refer. totusi tin sa cred ca este infundata pompita...

Roger
Moderator

23 Noi 2011, 01:11

crazy scrie:
Niste nelamuriri :D

1.In legatura cu computer de bord. Nu cred ca merge termometrul cum trebuie, adica imi afisea ultima data 2-3 grade, si afara erau pe putin grade, nu afiseaza cum trebuie, aveti idee care ar putea fi problema?

O scanare ar putea sa-ti spuna multe.

crazy scrie:
2.Ceasul, nu imi dau seama cum il pot regla...

In bord sub kilometraj ai "infipt" un buton. Tii apasat pe il si invarti spre dreapta ca sa reglezi ora si spre stanga ca sa reglezi minutele.

crazy scrie:
3.Oglinzile din cate stiu sunt incalzite, si rabatabile electric, faza cu rabatabile am descoperit-o, dar cea cu incalzitu inca nu.

Ca sa ti se incalzeasca oglinzile trebuie sa pui joystick-ul de unde reglezi oglinzile in pozitia neutra (ai o liniuta desenata acolo), apoi apesi pe butonul de dezaburire luneta de pe consola centrala.

crazy scrie:
4.Pompita din spate pentru lichid, nu scoate nimic, e infundata oare? Sau care ar putea fi problema pentru ca pe fata merge ok .

Desfa mocheta din portbagaj din lateral, din partea stanga (sus) si verifica daca nu cumva a iesit imbinarea furtunului.
Ar mai putea fi iesit chiar din haion, unde intra in motoras.

crazy scrie:
5.Consumul, cred ca undeva pe la 10 in oras, si 7 afara, este normal? Tinand cont ca inca nu am filtru de aer, cea ce am inteles ca ii mai mareste consumul + klima si muzica .

E ok consumul asta

crazy scrie:
6.In bord mai are un display mic cel din poza ( http://i.imgur.com/OxgVX.jpg ) nu se aprinde, nici nu stiu ce
este, si daca ar trebui sa se aprinda

Este un display pt radio casetofonul si magazia de CD, originale.