Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

stoian_viktor

Re: fasait la motor

26 Noi 2011, 05:02

Salutare. Incearca sa cureti clapeta de acceleratie. Am avut si eu aceeasi problema (cordoba 1.6 16v 105 caluti) si nici acum nu stiu dc este chiar o problema pt ca tot mai face putin la accelerari bruste. Faza e ca am observat in primavara dupa schimbul de ulei cand am accelerat-o mai brusc si de atunci m-a obsedat. Am fost la un nene mecanic (dupa ce am incercat sa o curat eu fara sa o demontez ca nu m-am bagat fara sa stiu da e chiar simplu) care lucreaza la Alto Sincro si mi-a demontat clapeta ca acolo se auzea fasaitul mi-a curatato da tot mai face. Am incercat la mai multe masini printre care si la un X3 de 3,5 benzinar si facea la fel putin mai incet. Ideea e ca se strange foarte multa canamina acolo si e posibil sa ingreuneze reactia clapetei si sa raspunda un pic mai greu facanduse ceva presiune pe acea galerie sau ce o fi ca nu prea ma pricep nici eu la mecanica. Oricum e foarte usor de demontat si curatat.

chit
Subiect Autor

Re: fasait la motor

27 Noi 2011, 19:09

Daca stie cineva la cati Km se regleaza culbutorii???? Sau nu se regleaza niciodata, la dacie stiu ca se mai dereglau.