Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

adrianflorea
Subiect Autor

probleme inchidere centralizata

18 Noi 2011, 20:48

ibiza 2004. nu se mai inchid si nu se deschid usile din telecomanda de pe cheie, numai manual. am schimbat bateria de la telecomanda si a mers vreo 2 luni insa acum nu mai merge.
oare ce solutie am? am fost la service ww si doar diagnoza la cheie e 150 lei...dupa care restul.
daca se poate mai doresc schema de la panoul de sigurante lipseste hartia de pe capac.
multam fain

adrianflorea
Subiect Autor

re probleme inchidere din butoane

19 Noi 2011, 17:55

totusi ma poate ajuta cineva sa rezolv problema?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: probleme inchidere centralizata

19 Noi 2011, 18:33

Ai mai multe optiuni.
DAr sa nu uit, pana sa deschizi un subiect nou, foloseste functia cautare si vezi ce s-a scris pe tema inchiderii centralizate si a telecomenzilor pe forum, sistemul este identic la toata gama vag.

Te duci la un service si rezolvi problema, asta inseamna sa platesti manopera respectiva, care poate fi mai mica ori mai mare in functie de service.
Gasesti pe cineva priceput care sa aibe timp sa se uite la masina ta si poate rezolva problema pe o suma mai mica, ori nu o rezolva si ramai cu suma mai mica data, caz in care vei mai cauta si alt priceput.
Te pricepi cat de cat la circuitele electronice, caz pe care pui mana pe un instrument de masura si vezi daca bateria mai are 3v cand apesi pe buton.
De obicei la noi pe piata se vand niste mizerii contrafacute care nu prea au traba cu bateriile.
Ca idee, eu am masina din 2008 si telecomanda functioneaza perfect actionata destul de des zilnic.
Asta inseamna ca bateria montata de fabrica a fost intradevar baterie.
Daca bateria este buna si nu pica tensiunea cand apesi pe buton si ilumineaza ledul inseamna ca este alt defect.
Trebuie vazut daca mai emite ceva ori daca masina receptioneaza impulsurile telecomenzii.
Pentru asta ai nevoie de o interfata, un computer portabil si softul adecvat.
esti singurul care poate decide ce face.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dany19940
Moderator

19 Noi 2011, 18:35

Oare de ce cam nimeni din cei mai noi pe forum nu posteaza si orasul de unde sunt in profil? Nu de alta, dar poate e cineva mai vechi pe forum care ar putea sa-i ajute prin acelasi oras.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

BALTAZAR2003
Moderator

19 Noi 2011, 18:58

Cred ca este de undeva din Alba, dar cum sa treaca locatia, nuuu aia este secreta.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

adrianflorea
Subiect Autor

inchidere

21 Noi 2011, 09:34

nu e nici un secret locatia, sunt din alba iulia.
pe forum m-am uitat la subiectul inchidere centralizata am incercat 2 variante
1. cu cheia in contact-iei contactul tii apasat...dar nu merge
2. este un desen cu o cheie si un text in engleza in legatura cu resincronizarea cheii dar tot nu merge. poate nu fac eu ceva bine imi trebuie un raspuns babesc poate
mentionez ca ledul de pe telecomanda se aprinde cand apas oricare dintre butoane. Dimineata cand am urcat in masina am deschis din telecomanda apoi...pas
multam fain
si daca se poate o schema a locatiilor sigurante lor care pentru ce este de pe capacul de la sigurante. eu nu am pe capac asa ceva.
masina este adusa din germania in 2007 si eu o am din 2008

IbiZaa

29 Noi 2011, 22:52

mi s-a intamplat si mie la cheia de rezerva, m-am dus la reprezentanta si mi-au zis ca e un cip ars dupa telecomanda(de specificat ca se aprindea ledul si nu facea figuri)